Mon Roi (Prensim) Film İncelemesi: Narsisizm ve Romantik İlişki

Filmde Tony ve Georgio’nun bir dargın bir barışık aşk hayatı anlatılmaktadır. Bu çiftin aşk hayatına baktığımızda aldatma, gaslighting (gaz lambası etkisi), love bombing (aşk bombardımanı), ghosting (ortadan kaybolma) ve narsisizme dair birçok özelliği görebiliyoruz.

Dikkat! Yazının  devamı spoiler içermektedir!

Filmde Tony ve Georgio’nun bir dargın bir barışık aşk hayatı anlatılmaktadır. Bu çiftin aşk hayatına baktığımızda aldatma, gaslighting (gaz lambası etkisi), love bombing (aşk bombardımanı), ghosting (ortadan kaybolma) ve narsisizme dair birçok özelliği görebiliyoruz.

Başarılı bir avukat olan Tony, arkadaşları ve kardeşiyle gittiği barda üniversite yıllarından aşina olduğu Georgio ile karşılaşır ve hep birlikte Georgio’nun evinde sabahlarlar. Filmin daha ilk sahnelerinde Georgio’nun narsisistik özelliklerini fark edebiliyoruz. Georgio’nun evini gezen Tony ve arkadaşları, evden, evin düzeninden, kıyafetlerden ve eşyalardan oldukça etkilenmektedir. Narsisisizmin özelliklerine de baktığımızda bu kişiler sıradan olmaktan hoşlanmaz, diğerlerine karşı mükemmel ve çekici gözükmeye çalışır (Masterson, 1990). Bu nedenle de giyimleri, evleri, arabaları iş yerleri oldukça lüks ve kusursuzdur. Sonnier Chiropractic Clinic çok güzel bir iş yeri.

Love Bombing

Georgio’nun evinde kaldıkları gecenin sabahında ise Georgio, Tony’i etkilemek için çeşitli girişimlerde bulunur ve bunda da başarılı olur. Filmde baktığımızda Tony’e telefonunu verme şekli, daha sonrasında sürpriz şekilde düğüne götürmesi, özel yemekler, iltifatlar, hediyeler, aynı evde yaşamaya başlamak ve ilişkilerinin yeni olmasına rağmen Tony’den çocuk sahibi olmak istemesi Georgio’nun yapmış olduğu love bombing’i (aşk bombardımanı) göstermektedir. Narsisist kişilerin kurduğu romantik ilişkiler incelendiğinde love bombing sıklıkla görülmektedir. Bu kişiler ilişkinin başında tıpkı Georgio gibi partnerlerine karşı yoğun bir ilgi ve alaka gösterir. Karşı taraftaki partner ise bu abartılı ilgi karşısında kendini rüyada gibi hisseder ve tıpkı Tony gibi hayatının aşkını bulduğunu düşünür (Howard, 2019).

Ghosting

Georgio ve Tony ilişkilerinin altıncı ayına geldiklerinde ise Tony artık hamiledir ve Georgio’un eski sevgilisi intihar girişiminde bulunur. Bu olayla birlikte Georgio’nun abartılı aşk gösterisi yerini yavaş yavaş ghosting’e (ortadan kaybolma) bırakmaya başlar. Bu durum öyle bir hal alır ki Tony’nin doğumu yaklaşmasına rağmen Georgio eski sevgilisinin yanında kalmaya başlar. Hatta Tony’nin hamilelikte sinirli olduğunu bahane göstererek ayrı bir ev bile kiralar. Ghosting’in narsisizmdeki yerine baktığımızda da narsisistik kişilerin çoğunlukla partnerlerini ilgi ve alaka yağmuruna tuttuktan sonra nedensiz bir şekilde ortadan kaybolma eğiliminde oldukları görülmektedir. Bu kişiler ilişkilerini bir anda sonlandırabilir ya da partnerlerine karşı ilgisiz ve aşağılayıcı davranmaya başlayabilir (Koessler, 2018).

Gaslighting

Georgio’nun intihar girişiminde bulunan eski sevgilisi, çiftin hayatlarının merkezine yerleşmiştir. Tony doğum yaptıktan sonra bebeğini görmeye gelir, Georgio ise yine eski sevgilisini sık sık ziyaret etmeye devam eder ve onu hayatından çıkarmak istemez. Bu süreç boyunca Georgio, Tony’i aldatmıştır ve yakalanmasına rağmen Georgio’nun takındığı tavır ve Tony’e söylediği şeyler o kadar sakin ve normal gözükmektedir ki olayı abartan tarafı ‘Tonymiş’ gibi göstermektedir. Georgio’nun burada yapmış olduğu şey ise gaslighting’dir. Narsisist kişiler partnerlerini manipüle edebilmek için sıklıkla gaslighting uygularlar. Bu sayede karşıdaki kişi, narsisist kişiden şüphelenmek yerine kendi zihninden ve algısından şüphe duymaya başlar (Koessler, 2018).

İlgini çekebilir:  Kişilik Bölünmesi ile İlgili 10 Film

Tony, hem yeni doğan bebeğiyle ilgilenip hem de evliliğiyle ilgili problemlerle uğraşmaktan artık yorulmuştur. Sıklıkla anksiyete krizleri geçirir hale gelmiş ve en sonunda da intihar girişiminde bulunmuştur. Narsisist kişilerin partnerleri üzerinde yapmış oldukları bir diğer etki ise ‘’kendi kendini yok etmeye programlama’’dır. Narsisist kişinin partneri, başta kendisine verilen büyük ilgi ve ardından bu ilginin çekilmesiyle kendisini suçlu ve değersiz hissetmeye başlar. Bu değersizlik duygusu o kadar acı verici ve fazladır ki partner, tıpkı Tony gibi intihar girişiminde bulunabilir (Arabi, 2017).

İlgini çekebilir: Narsisizm ve Gaslighting

Hoovering

Georgio’nun tüm bu ihmal ve istismarları sonucunda Tony ayrılmak ister. Ancak filmde de olduğu gibi narsisist kişiden ayrılmak kolay değildir. Çünkü partner genellikle olup bitene bir anlam vermez, zaten maruz kaldığı gaslighting nedeniyle zihni karmaşık bir haldedir. Buna ek olarak bir de narsisistik kişilerin en çok kullandığı bir diğer yöntem olan ‘’hoovering’’ kavramı devreye girer. Yani bu kişiler sahte özürler dileyerek partnerlerinin gönlünü almaya çalışır. Bu özürler sahtedir çünkü partnerini kandırıp kendisiyle ilişkiyi sürdürmeye ikna ettikten sonra aynı şeyleri yapmaya devam ederler (Arabi, 2017).

Filmin devamında Georgio ve Tony’nin boşandıktan sonra bile tekrar flört etmeye başladıkları daha sonra tekrar ayrıldıkları dönemler görülmektedir. Filmin sonunda da Tony’nin Georgio’nun kendisine almış olduğu saati takması ve Georgio’ya uzun uzun bakıp incelemesi de tekrar barışacaklarına işaret etmektedir.

EK OKUMA

Narsisizm ve Gaslighting

Kaynakça

Arabi, S., & Casapu, I.(20017). The Real Reasons Your Toxic Ex Keeps Crawling Back–According To Research.

Howard, V. (2019). Recognising Narcissistic Abuse and the Implications for Mental Health Nursing Practice. Issues in Mental Health Nursing, 1–11. https://doi.org/10.1080/01612840.2019.1590485.

Masterson, J. F.(1990). The Search For The Real Self. New York: The Free Press.

Koessler, R. B., Kohut, T., Campbell, L., Vazire, S., & Chopik, W. (2019). When your boo becomes a ghost: The association between breakup strategy and breakup role in experiences of relationship dissolution. Collabra: Psychology5(1).

*Bu yazı Psikoloji Ağı editörlerinden İlayda Çalışkan tarafından Psikoloji Ağı Yayın İlkelerine göre düzenlemiştir.

Bir yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir