Krize Müdahale Sosyal Sorumluluk Projesi

Krize Müdahale Sosyal Sorumluluk Projesi

Kriz dediğimiz zaman, hepimizin aklına çeşitli senaryolar gelmektedir. Herkesin kendi kriz tanımı olabilir çünkü insanların tecrübe ettiği durumlar açıktır ki farklılık göstermektedir ve her insan biriciktir. James ve Gilliland’e (2001) göre kriz, bir olayı veya durumu kişinin mevcut kaynaklarını ve başa çıkma mekanizmalarını aşan tahammül edilemez bir zorluk olarak algılaması veya tecrübe etmesidir.  Krize müdahale ise tecrübe gerektiren bir durumdur. Müdahale eden kişinin göz önüne alması gereken pek çok duruma özgü değişken mevcuttur  ve bunların hepsine hazırlıklı olmak gerekir zira krizin olumsuz sonuçları doğabilir.

Atılım Üniversitesi Psikoloji Bölümünde, Doç. Dr. Neşe Üner Alkan tarafından Krize Müdahale Yöntemleri dersi kapsamında yürütülen sosyal sorumluluk projesini sizlere sunabilmekten mutluyuz. Amacımız çok kişiye ulaşmaktan ziyade ihtiyacı olan kişilere farkındalık kazandırabilmek, konu ile ilgilenen öğrencilerin dikkatini çekebilmek ve kriz psikolojisine dair bilgi verirken konunun alandaki tanınırlığını artırabilmektir. Tabii ki ne kadar çok kişiye ulaşırsak ihtiyacı veya ilgisi kişilere erişimimiz de aynı oranda kolaylaşacaktır. Bu noktada, sizlerin içten desteğini bekliyor, görüşlerinize ve yorumlarınıza açık olduğumuzu belirtmek istiyoruz.

Sorularınız ve destekleriniz için Instagram üzerinden veya aşağıda yer verdiğimiz mail adresleri üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz.

demirtas.kerem@metu.edu.tr 

krizemudahalessp@hotmail.com


Kaynak: James, R. K., & Gilliland, B. E. (2001). Crisis intervention strategies. Thomson Brooks/Cole.

*Bu yazı Psikoloji Ağı editörleri tarafından Psikoloji Ağı Yayın İlkelerine göre düzenlemiştir.

Bir yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir