GATA'da 20 Günlük Staja İlişkin Deneyimler

Neden psikiyatri alanında staj yaptım? Öncelikle bu sürecin nasıl olduğundan, neden GATA’yı tercih ettiğimden bahsetmek istiyorum. 3.sınıfı tamamladıktan sonra klinik alanda staj yapabiliyoruz. Ben de klinik isteyen biri olarak bir hastanenin psikiyatri servisinde staj yapmak istiyordum. Bir danışmanlık merkezi ya da psikolog yanında gözlem yapmayı da düşündüm ama buralar benim için verimli olmayacaktı. Çünkü buralarda...

Neden psikiyatri alanında staj yaptım?

Öncelikle bu sürecin nasıl olduğundan, neden GATA’yı tercih ettiğimden bahsetmek istiyorum. 3.sınıfı tamamladıktan sonra klinik alanda staj yapabiliyoruz. Ben de klinik isteyen biri olarak bir hastanenin psikiyatri servisinde staj yapmak istiyordum. Bir danışmanlık merkezi ya da psikolog yanında gözlem yapmayı da düşündüm ama buralar benim için verimli olmayacaktı. Çünkü buralarda sizi görüşmeye almıyorlar. Benim konuştuğum her yer görüşme odasının kapısında anca bekleyebilirsin dediler. Bu da benim için verimli olmayacaktı.

Psikiyatriyi tercih etmemin bir başka nedeni de; mesleğe başladığımda gelen ağır durumdaki danışanları doğru biçimde yönlendirebilmek için ayırt edebilme becerisini kazanmaktı. Bu iki önemli neden ile psikiyatri servisinde staj yapmak için araştırmalara başladım. Bizim okulun yalnızca GATA ile anlaşması vardı ve bunun dışında hiçbir hastane ile anlaşması yoktu. Ben okul aracılığı ile GATA’ya başvurdum ama kabul edileceğime pek umutlu değildim. GATA’nın sonuçlanması çok uzun bir zaman aldı. Ben de bu süreçte geç kalmamak için başka yerlere bakmaya başladım. İstanbul’daki hemen hemen bütün özel ve devlet hastanelerini aradım ve aldığım cevap “sizin okulunuzla anlaşmamız yok, bu nedenle kabul edemeyiz”. Şaka gibi değil mi? Ne yapacağımı bilemiyordum. Bu konuşmalar sonrasında şok olmuştum. Klinik alanda staj yapmak istiyordum ve hiçbir yer bulamıyordum. Neyse ki, aradan zaman geçti, GATA’da staj yapma hakkı kazandım ve ben de bu arayıştan kurtuldum.

GATA, her öğrencinin staj yapmak isteyeceği bir yer. Bir çok olanak sağlıyor; Psikiyatrlar, öğretmeyi seviyorlar, bizlere her konuda yardımcı oluyorlar, bir çok olgu görme ve EKT’ye girme fırsatın olabiliyor. Çok güzel bir çalışma ortamına tanık oluyorsunuz. Çok dolu dolu bir staj dönemi geçirmiş oldum.

Stajyer Psikologların GATA’da staj boyunca yapması gereken sorumlulukları;

  • 5 adet detaylı anamnez.
  • MMPI (Her stajyer kendine uygulayarak yorumunu yapıyor)
  • Beier Cümle Tamamlama Testi
  • Porteus Zeka Testi
  • Kent EGY Zeka Testi
İlgini çekebilir:  Yurt Dışında Staj Deneyimi

Bunları tamamlamadan stajınız kabul edilmiyor.

       Anamnez almayı ve bu testleri uygulamayı öğrendim diyebilirim. Bunları öğrenmemiz konusunda hocalarımız bizlere her zaman yardımcı oldular. Başlangıçta bir şeyleri çok çekinerek, korkarak yaparken, stajın son zamanlarında bu korkularımızdan eser kalmamıştı, artık rahat bir şekilde uygulayabiliyorduk.

Bu staj bana ne kattı?

Son olarak bundan söz etmek istiyorum. İtiraf etmeliyim ki bölüme başladığım andan beri, insana konuşarak yardımcı olabileceğime tam olarak inanmıyordum. Hep kuşkularım vardı. Onun dışında hep korkularım vardı. “Nasıl konuşabilirim? Onları anlayabilir miyim? Yardımcı olabilir miyim?” gibi.

Bu staj bana gösterdi ki; insanların konuşmaya, dinlenilmeye, önemsenmeye ihtiyacı var. Karşındaki insan dinlenilmek istiyor, sen onu dinlersen konuşma rahat bir şekilde devam ediyor. Şunu öğrendim ki; bu şekilde görüşmelerle karşımdaki kişi de küçük küçük adımlarda değişimler oluşacak. Ve bu küçük adımları görmenin nasıl bir duygu olduğunu tarif etmem olanaksız. Staj boyunca kendime şunu dedim:

Sen bu bölümü seçerken, insanların hayatına olumlu dokunuşlar oluşturabilme umudun vardı ve şimdi bak doğru yerdesin, bunu yapabilirsin ve bu hissi yaşamak gerçekten de çok güzel.


Psikolog, Blogger

Bir yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.