Elektrofizyoloji Laboratuvarı Staj Deneyimi

ANKARA ÜNİVERSİTESİ BEYİN ARAŞTIRMALARI UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (AÜBAUM) ELEKTROFİZYOLOJİ LABORATUVARI  STAJ DENEYİMİ Laboratuvarda Staj Yapmaya Nasıl Karar Verdim ve Nasıl Kabul Edildim? İlk olarak sürecin nasıl işlediğinden bahsetmek istiyorum. İlk yıl aldığım fizyoloji dersi ben de çok merak uyandırmıştı ve dersi veren hocamız bize laboratuvarda staj yapabilme imkanımız olduğunu söylemişti. Ben de ikinci sınıfın ikinci...

ANKARA ÜNİVERSİTESİ BEYİN ARAŞTIRMALARI UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (AÜBAUM) ELEKTROFİZYOLOJİ LABORATUVARI  STAJ DENEYİMİ

Laboratuvarda Staj Yapmaya Nasıl Karar Verdim ve Nasıl Kabul Edildim?

İlk olarak sürecin nasıl işlediğinden bahsetmek istiyorum. İlk yıl aldığım fizyoloji dersi ben de çok merak uyandırmıştı ve dersi veren hocamız bize laboratuvarda staj yapabilme imkanımız olduğunu söylemişti. Ben de ikinci sınıfın ikinci döneminde Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalı’nda ilgili hocayla görüşmeye gittim. Benim görüştüğüm hoca ‘‘Ankara Üniversitesi Beyin Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (AÜBAUM)  Elektrofizyoloji Laboratuvarı’’ sorumlusuydu. Kendisiyle yüz yüze yaptığım görüşmeden sonra kabul edildim ve belgelerimi toplamaya başladım. Daha sonra kendisinin danışmanlığını yapacağı doktora tez öğrencisiyle iletişime geçip çalışma hakkında bilgi aldım.

Staj Programı Nasıl Ayarlandı ve Neler Yaptık?

Stajın başladığı ilk gün staj programı ayarlandı ve araştırma konusu hakkında bize bilgi verildi. Beynin anatomik yapısını inceledik. Bu araştırmanın neden EEG kaydı aracılığıyla yapılacağı hakkında bilgiler aldık.  EEG’nin avantajlarını ve dezavantajlarını, EEG kaydının nasıl yapıldığını, analiz sürecinin nasıl işlediğine dair teorik bilgiler öğrendik ve makaleler okuduk. Teorik bilgileri öğrendikten sonra deney düzeneği hakkında da bilgi aldık. Çalışmanın pilot aşamasında dahil olduğumuz için son eklemeleri de yaparak denek alımına başladık.

Deneğin nasıl hazırlandığını görmek için bir stajyer arkadaşımız denek olarak alındı ve kepin nasıl takıldığı, bölgelerin kesin yerinin belirlenmesi için nasıl ölçüm alındığı ve elektrotların takılacağı yerlerin nasıl temizleneceğine dair bilgileri alarak deneği hazırladık. EEG’yi daha iyi anlayabilmek için birçok makale okuduk ve uygulama yaparak bilgilerimizi pekiştirdik. Aynı zamanda laboratuvar sorumlusu hocamız da bize EEG ile ilgili teorik bilgileri öğretti. Denek alımı bittikten sonra EEG analizine başlayacağımız için bu konuyla ilgili de makaleler okuduk ve daha sonra tekrar bilgilendirilerek analiz kısmına geçtik. Analiz kısmını da hocalarımız bize detaylı olarak gösterdi hem alınan verileri temizleme kısmını hem de verileri SPSS’e aktarmayı öğrendik.

Genel Değerlendirme

Genel bir değerlendirme yapacak olursam çok verimli, yoğun ve müthiş deneyimler kazandığım bir staj süreci yaşadım. Staj yaptığım kurumda bilimsel projeler için kapsamlı laboratuvarlar bulunmaktaydı. Kurumda dilbilim, psikoloji, fizyoloji gibi birçok dalda araştırmalar yürütülmekteydi. Staj süreci boyunca Fizyoloji ve Psikolojinin çeşitli konularında gözlem yapma fırsatı buldum. Deneysel Psikoloji, Bilişsel Psikoloji ve Fizyoloji ile ilgili birçok farklı şey öğrendim.

Genel olarak EEG’nin ne olduğunu, nasıl kayıt alındığını, deneği deneye hazırlamayı, EEG kaydının nasıl alındığını, deneyi yürütmeyi, topraklamanın neden önemli olduğunu, kaydın nasıl analiz edildiğini, ERP’nin ne demek olduğunu öğrendim. Aynı zamanda bir görsel uyarılmış potansiyel elde etmek için nasıl bir deney düzeneği kurulması gerektiğini, uyaran sürelerinin nasıl olması gerektiğini  hem danışman hocamızın çalışmalarından hem de Deneysel Psikoloji dersinden  öğrendiklerimle  pekiştirme fırsatı buldum.

Danışmanlar bize teorik bilgileri öğrettikten sonra bizlerden de uygulama yapmamızı istediler. Biz de EEG kaydı için denekleri hazırladık, ölçümleri yaptık, deneyi yürüttük. Aynı zamanda EEG analizi yapılırken biz de fikirlerimizi söyledik. Ayrıca burada diğer laboratuvarda çalışan hocaların da tezlerini inceleme ve birçok farklı daldan hocalarla tanışma fırsatımız oldu.

Bir doktora tezinin küçük bir kısmında yer almam bana çok şey kattı. İşin nasıl zor ilerlediğini, her şeyin ne kadar önemli olduğunu, literatüre hakim olmanın nasıl faydalı olduğunu öğrendim. Tüm bunlar bana bir altyapı hazırladı. Sadece Psikoloji konularına hakim olmamam gerektiğini aslında tüm bilimlerin iç içe olduğunu fark etmemi sağladı. Böyle bir kurumda staj yapmayı planlayan öğrencilerin; sinirbilime, bilişsel psikolojiye, deneysel psikolojiye ve fizyolojiye ilgileri varsa çok fazla doyum alacakları ve çok şey öğrenecekleri bir staj programı olacağını düşünüyorum.


Ankara Üniversitesi/Psikoloji

Bir yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir