YEDAM: Yeşilay Danışmanlık Merkezi

Zararlı alışkanlıklarla mücadele eden Yeşilay, 1920 yılından beri bu amaç için çalışmalarını sürdürmektedir. İlk olarak alkol bağımlılığı alanında çalışmış daha sonraları tütün, madde ve davranışsal bağımlılıklarla ilgilenerek çalışma alanını çeşitlendirmiştir. 2013 yılında gerçekleşen tüzük değişimiyle çalışmalarına rehabilitasyonu eklemiş ve bu amaca uygun tedavi merkezleri açarak YEDAM’ı kurmuştur. Öncelikle pilot çalışma kapsamında İstanbul’da 3 merkezi bulunan...

Zararlı alışkanlıklarla mücadele eden Yeşilay, 1920 yılından beri bu amaç için çalışmalarını sürdürmektedir. İlk olarak alkol bağımlılığı alanında çalışmış daha sonraları tütün, madde ve davranışsal bağımlılıklarla ilgilenerek çalışma alanını çeşitlendirmiştir. 2013 yılında gerçekleşen tüzük değişimiyle çalışmalarına rehabilitasyonu eklemiş ve bu amaca uygun tedavi merkezleri açarak YEDAM’ı kurmuştur.

Öncelikle pilot çalışma kapsamında İstanbul’da 3 merkezi bulunan YEDAM, şimdilerde şehirlerimize giderek yayılmaktadır. Tamamen toplum yararını amaçlayan kurum, bağımlılara psikolojik ve sosyal desteğe ek olarak bünyesinde bulunan sosyal hizmet uzmanları sayesinde yaşam düzenleme çalışmalarıyla da destek olmaktadır. Bağımlılık tedavisinde esas olan entegre çalışmanın gerçekleşmesini sağlamaktadır. Danışanın kendisi, ailesi, sosyal yaşamı, hukuki olayları, sağlık sorunları gibi hayatının her köşesine el uzatmaya çalışır.

Merkezde uygulanan tedavi ayaktan ve tamamen ücretsizdir. Buna ek olarak merkezdeki uzman psikologların yardımcı olduğu telefon hatları da ücretsiz olup amacı; danışanların doğru bilgilendirilmelerine ve yönlendirilmelerine olanak sağlamaktır. Merkeze başvuran danışanlara 8 basamaklı bir tedavi programı uygulanmaktadır.

Bu basamaklar;

  • Tıbbi Tedavi: İlaç müdahalesi, gerektiğinde uygulanan basamaktır. Bağımlılığa eşlik eden herhangi bir ruhsal bozukluk veya bağımlılıktan kaynaklı yoksunluk ve aşerme durumlarında gerekli görülür. Bu müdahale YEDAM’da yapılmamaktadır. Buradan danışanlar AMATEM veya ÇEMATEM’e yönlendirilir ve takipleri devam eder.
  • Sosyal Destek: Yaşam düzenlemeyi içerir. Rehabilitasyon kısmıdır. Danışanın yaşamını idam ettirmedeki sorunlarına cevap aranan basamaktır.
  • Bilgilendirme: Bağımlılık hastalığıyla ilgili danışana ve ailesine verilen psikoeğitimdir.
  • Ruhsal Destek: Ruhsal sorunlar nedeniyle madde, alkol kullanımı varsa eğer tedaviden sonra nüks etmesini önlemek için önemli bir basamaktır.
  • Hedef Belirleme: Danışan ve psikoloğunun ortak verdiği kararlardır. Tedavinin devamlılığı için bir harita niteliği taşır.
  • Aile Çalışması: Entegre çalışma prensibinin basamağıdır. Danışanın değişmesiyle birlikte ailenin değişimi de şarttır. Yeni hasta eski aileye teslim edilmemelidir.
  • Tekrarı Önleme: İsteğin psikolojik ve fizyolojik nedenlerini danışanla beraber saptayarak bunlarla başa çıkma stratejilerinin belirlendiği basamaktır.
  • Yaşamın Düzenlenmesi: Hastalığın getirdiği fiziksel düzensizlikleri çözmektir. Uyku, iştah gibi.
İlgini çekebilir:  Sizin Sevgi Diliniz Hangisi?

Ücretsiz danışma hattı ve profesyonelce hazırlanmış broşürleriyle YEDAM, tedavisi çok maliyetli olan bu hastalık için büyük bir olanaktır.

Yedam danışmanlık merkezi
 

*Bu yazı Psikoloji Ağı editörleri tarafından Psikoloji Ağı Yayın İlkelerine göre düzenlemiştir.

Bir yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.