Üni-Veri Psikoloji ve PDR İstatistikleri

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi, YÖK’ten alınan mezun bilgileri ve SGK’dan alınan çalışma verilerini eşleştirerek bölümler hakkında detaylı istatistikler yayımladı (Üni-Veri). Psikoloji ve PDR bölüm verilerini infografik haline getirdik:       Tercih dönemlerinde çokça ilgi gören Psikoloji ve PDR bölümleri arasında “işlendirme/istihdam”a yönelik en göze çarpan ayrımlar; ‘İş Bulma Süresi’ ve ‘İstihdam Türü’nde görülüyor. Psikologlar...

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi, YÖK’ten alınan mezun bilgileri ve SGK’dan alınan çalışma verilerini eşleştirerek bölümler hakkında detaylı istatistikler yayımladı (Üni-Veri). Psikoloji ve PDR bölüm verilerini infografik haline getirdik:

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi, Psikoloji Bölümü İstatistikleri

 
 
Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi, PDR Bölümü İstatistikleri

 

  • Tercih dönemlerinde çokça ilgi gören Psikoloji ve PDR bölümleri arasında “işlendirme/istihdam”a yönelik en göze çarpan ayrımlar; ‘İş Bulma Süresi’ ve ‘İstihdam Türü’nde görülüyor.
  • Psikologlar ~4 ay erken iş bulurken, PDR’ciler~ ₺400 yüksek ücret almaktadır. PDR’ciler (%29) kamu kurumlarında psikologlara (%10) göre 3 kat fazla oranda işe yerleşirken; psikologlar (%90) ise PDR’cilere (%71) göre daha çok özel sektörde ve kendi işinde çalışmaktadır.
  • İstihdam bakımından iki bölümün başa baş olduğu görülmektedir. Psikoloji’den (%43) ve PDR’den (%44) mezun olduktan sonraki ilk 12 ay içerisinde, mezunların neredeyse yarısı bir işe yerleşmektedir.
  • ‘Psikolog’lar (0,57/3) çalıştıkları işlerde ‘Psikolojik Danışman ve Rehberlikçi’lere (0,32/3) göre görece daha yüksek nitelik uyuşmazlığı yaşamaktadır. Hesap: Nitelik uyuşmazlığı = |(Kişinin mesleki becerisi – İşin gerektirdiği beceri)|

İnfografik Tasarım: @denizhansengul


Kaynak: Üni-Veri, T.C. Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi, univeri.cbiko.gov.tr

İlgini çekebilir:  Pozitif Psikoloji ve Eğitim

Bir yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir