Travma Odaklı Psikososyal Destek Ekibi

Psikoloji okuyan 3. ve 4. sınıf öğrencilerinin oluşturduğu ekibin koordinatöründen bir mesajınız var.


“Travma bir güçsüzlük acısı, bir çaresizlik halidir.” diyor Judith Herman.  Travma, ne kadar çok duyguyu, düşünceyi ve yaşanmışlığı içinde barındırıyor. Peki, nedir bu travma? Travma bizi nasıl etkiler? Travma ile nasıl başa çıkarız? Travma ile baş etmek için nasıl güçleniriz?

Biz, bu soruları kendine dert edinmiş ve bu soruların cevaplarına kafa yoran ortaya bir çözüm sunmak isteyen 26 kişilik gönüllü bir ekibiz. Biz; Çağ, Çukurova, Mersin ve Toros Üniversitelerinde psikoloji okuyan 3. ve 4. sınıf öğrencileriz. Bizler, psikoloji biliminin insana hizmet etmesi ve nihayetinde topluma faydalı olması amacıyla bir araya gelmiş bulunmaktayız. Bizler, Travma Odaklı Psikososyal Destek Ekibi üyeleriyiz.

Ortak amacımız; yaş, cinsiyet, dil, din, ırk hiçbir ayrım gözetmeksizin toplumun her kesiminde travma konusunda farkındalık yaratmaya çalışmaktır. Bu amaç doğrultusunda gönüllü eğitmenlerimiz tarafından temel travma, kadın, çocuk, LGBTİ ve sığınmacı/mülteci temaları çerçevesinde eğitimler alıyoruz. Yaratmaya çalıştığımız farkındalığın temeli koruyucu ve önleyici hizmetlere dayanıyor olmasıdır. Psikoeğitimin koruyucu özelliğinin farkındayız bu yüzden eğitimlerimizi tamamladıktan sonra halka açık konferanslar verecek ve bilgilendirme toplantıları yapacağız. Bu konferanslar ve bilgilendirme toplantıları sırasında talep edenlerle mesleki ve etik sınırlar dâhilinde psikososyal destek çalışmaları yapmaya hazırız.

Biz kendimizi yalnızca Mersin ve Adana ile sınırlamıyoruz. Bizler amacımızı gerçekleştirebilmek ve toplumsal bir farkındalık sağlamak adına memleketin neresinde olursa olsun bizimle çalışmak isteyen tüm kurum ve kuruluşlara gitmeye hazırız. Amacımızı gerçekleştirmek için her adımımızda yanımızda olan bilgilerini ve tecrübelerini bizden esirgemeyen gönüllü eğitmenlerimizin her birine ve sunduğu katkıdan dolayı Çağ Üniversitesi’ne teşekkür ederiz.

Kübra Sezikli
Proje Koordinatörü

Travma Odaklı Psikososyal Destek Ekibi’ne FacebookInstagram ve Twitter hesaplarından ulaşabilirsiniz.

Takımın fotoğrafları:

Bir yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir