Sizin Sevgi Diliniz Hangisi?

Özellikle romantik ilişkilerde, iletişim kurarken karşımızdaki tarafından anlaşılmamaktan şikayet ederiz. Ağzımızdan dökülen sözcükler, iki taraf için aynı anlama gelmediğinde sanki karşımızdakinden farklı dilde konuşuyormuşuz gibi hissederiz. Bu bazen sevgimizi gösterirken de kendimizi ifade edememek, karşımızdakine bunu bir türlü gösterememek ya da ondan görememek şeklinde ortaya çıkabiliyor.

Gary Chapman’a göre insanlar anlaşmak için nasıl farklı dillerde konuşuyorlarsa, sevgilerini göstermek için de farklı diller kullanıyorlar. Yani sevgilerini farklı yollarla dile getiriyorlar. Chapman bunu ”5 Sevgi Dili” kitabında şu şekilde açıklıyor:

“Dil bilim alanında, belli başlı dil grupları vardır. Çoğumuz anne-babamızın dilini öğrenerek büyürüz ve bu bizim birincil ya da anadilimiz olur. Daha sonra ilave dilleri, genellikle çok daha fazla çaba ile öğrenebiliriz.  En iyi anadilimizi konuşur ve anlarız. İkinci bir dili ne kadar çok kullanırsak, o dilde sohbet etmek o kadar rahat olur. Sevgi konusunda da bu benzerdir. Sizin sevgi diliniz ile eşinizin sevgi dili, Çincenin İngilizceden farklı olduğu kadar farklı olabilir. Aşkınızı İngilizce olarak ne kadar ifade etmeye çalışırsanız çalışın, eğer eşiniz yalnızca Çince anlıyorsa, birbirinizi nasıl sevmeniz gerektiğini asla anlamayacaksınız.”

Peki Gary Chapman’ın bahsettiği bu 5 sevgi diline onun cümleleriyle biraz değinelim.

1- Onay Sözleri:

Yeşilçam Psikoloji

Mark Twain bir zamanlar dedi ki, “Güzel bir iltifatla iki ay yaşayabilirim.

Sevgiyi duygusal olarak ifade etmenin bir yolu, onu oluşturacak sözleri kullanmaktır.

Antik İbrani bilgesi, Solomon “Dil; yaşamın ve ölümün gücüne sahiptir. Kaygılı bir yürek insanı bunaltır, ama sevecen bir söz onu neşelendirir.” Sözlü iltifatlar veya takdir sözleri sevgiyi güçlü şekilde iletir. Bunlar en iyi, aşağıdaki gibi basit, açık sözlerle ifade edilir:

  • “Bu dünyada patatesi en iyi pişiren kişi sen olmalısın. Bu patateslere bayıldım.”
  • “Bu gece bulaşıkları yıkamanı gerçekten takdir ettim.”
  • “Bu kıyafetle çok şık görünüyorsun.”

Bir isteğimizi dile getirirken bunu hangi biçimde söylediğimizin ve sözcüklerin ne kadar sihirli olduğunu bize Gary Chapman aşağıdaki örnekle anlatmış.

Hani elmalı turta yapıyordun ya, onlardan bu hafta yapman mümkün mü? O elmalı turtalara bayılıyorum” diyen bir erkek, karısına, onu nasıl sevmesi ve böylelikle yakınlık oluşturması gerektiği konusunda rehberlik yapıyordur. Diğer yandan, “Bebek doğduğundan beri bir elmalı turta yemedim. On sekiz yıl boyunca da bir daha yiyeceğimi sanmıyorum” diyen koca, yetişkin olmayı bırakmış, ergenlik davranışına geri dönmüştür. Bu tür talepler yakınlık oluşturmaz.

2- Nitelikli Beraberlik:

psikoloji yeşilçamNitelikli beraberlikte bütün dikkatinizi, kiminle beraberseniz ona vermeniz gerekmektedir. İkinizin birlikte yürüyüşe, yemeğe, tatile çıkması gibi. Bazı karı kocalar, fiziksel olarak birlikte yaşamalarını birlikte zaman geçiyoruz diye sanıyorlar. Aynı anda evde olmaları birlikte oldukları anlamına gelmez. Nitelikli beraberlik, birbirimizin gözlerine bakarak birlikte zaman geçirmek zorunda olmamız anlamına da gelmez. Bu, ”birlikte bir şeyler yapıyoruz ve o anda tüm dikkatimizi karşımızdakine veriyoruz” demektir.

Duygusal açıdan asıl önemli olan şey, birbirimize odaklanarak zaman geçirmemizdir.  

Karım tarafından sevildiğimi en çok birlikte bir şeyler yaptığımız zaman hissederim; benim yapmaktan hoşlandığım şeyleri ve onun yapmaktan hoşlandığı şeyleri. O zaman daha fazla konuşuruz. Bana sanki yeniden flört ediyormuşuz gibi gelir.

Bu, birincil sevgi dili nitelikli zaman olan bireylerin tipik cümlesidir.

3- Armağan Alma:

Yeşilçam Psikoloji vecihiArmağan, elinizde tutup “Bak, beni düşünüyor” veya “Beni hatırlıyor” diyebileceğiniz bir şeydir. Birisine bir armağan vermek için onu düşünüyor olmanız gerekir. Armağanın kendisi, bu düşüncenin bir sembolüdür. Onun para ile alınıp alınmadığı önemli değildir. Önemli olan, onu düşünmenizdir. Yalnızca zihinde var olan düşünce değil, armağanı fiilen alma ve onu, bir sevgi ifadesi olarak verme düşüncesidir. Armağanlar sevginin görsel sembolleridir. Fiziksel varlığınız da kriz zamanlarında eşinize verebileceğiniz en güzel armağandır.

Çalıştığınız yerde artık kağıtlar arasından bir kağıt alın, ortadan kıvırın, makası alıp bir kalp kesin, üzerine “Seni seviyorum” yazın ve imzalayın. Armağanlar pahalı olmak zorunda değil.

4- Hizmet Davranışları:

Hizmet davranışları ile eşinizin, yapmanızdan hoşlandığı şeyleri yapmayı kastediyorum. Onun için bir şeyler yaparak ona sevginizi ifade edersiniz. Yemek pişirmek, masayı hazırlamak, bulaşıkları yıkamak, evi süpürmek, çöpleri dökmek vs. Bunlar, düşünce, planlama, zaman, çaba ve enerji isterler. Eğer olumlu bir ruhla yapılırlarsa, gerçekten de sevginin ifadesidirler. Ricalar sevgiye yön verir ama talepler sevginin akışını durdurduğu için isteklerinizde rica etmeyi ihmal etmeyiniz.

Ona yirmi yıl hizmet ettim. Etrafında dört döndüm. O beni ihmal ederken, bana kötü davranırken, beni sürekli aşağılarken ben ona paspas oldum. Ondan nefret ediyorum. Onun kötülüğünü istemem, fakat ona içerliyorum ve artık onunla yaşamak istemiyorum.

Bu kadın, yirmi yıl boyunca hizmet davranışları sergilemişti. Fakat bunlar sevgi ifadesi değildi. Korkudan, suçluluktan ve içerlemeden dolayı yapılmışlardı. Kendini paspasa benzetiyordu. Paspas cansız bir nesnedir. Onunla ayağınızı silebilir, basabilir, tekmeleyebilir veya ona ne isterseniz yapabilirsiniz. Kendisine ait bir arzusu yoktur. Bir paspas sizin hizmetçiniz olabilir, fakat sevgiliniz olamaz. Eşlerimize nesneler olarak davranırsak, sevgi olasılığını imkansız hale getiririz. Suçluluk duygusuyla başkalarını idare etmek sevgiye yabancıdır.

5- Fiziksel Temas:

Yeşilçam duygusal psikolojiÇocuk gelişim alanlarında çok sayıda araştırma şu sonucu vermiştir; “Kucaklanan ve öpülen çocuklar uzun zaman süreçlerinde fiziksel temastan mahrum bırakılmış çocuklara nazaran daha sağlıklı bir duygusal yaşam geliştiriyorlar.” Fiziksel temas evlilikte sevgiyi iletmek için güçlü bir araçtır. Öpme, sarılma, cinsel ilişki, fiziksel temasta ileti güçlüdür. Dilin ucu, parmak ucu, burun ucu dokunmaya çok duyarlı olan yerlerdir. Bir ilişkiyi yaratan da, bozan da fiziksel temastır. O sevgiyi de nefreti de iletebilir. Birincil sevgi dili fiziksel temas olan birisi için bu mesaj “Senden nefret ediyorum” veya “Seni seviyorum” sözlerinden çok daha güçlü olacaktır. Eğer eşinizin birincil sevgi dili fiziksel temas ise, hiçbir şey ağlarken onu kucaklamanızdan daha önemli olamaz.

KARŞINIZDAKİNİN BİRİNCİL SEVGİ DİLİNİ VE KENDİ SEVGİ DİLİNİZİ NASIL KEŞFEDECEKSİNİZ?

Eşiniz tarafından sevildiğinizi size en çok hissettiren nedir? Eğer bu sorunun yanıtı zihninizde anında belirmiyorsa, belki sevgi dillerinin olumsuz kullanımına bakmak size yardımcı olabilir. Eşinizin yaptığı, söylediği ya da yapmayı, söylemeyi ihmal ettiği neler sizi derinden incitir? Örneğin, eğer eşinizin eleştirel, yargılayıcı sözleri sizin en derinden acıtıyorsa, o halde belki de sizin sevgi diliniz “Onay Sözleri“dir. 

Birincil sevgi dilinizi keşfetmeye başka bir yaklaşım ise geriye doğru ilişkinize bakmak ve “Eşimden en çok neyi istedim?” diye sormaktır. Çok istediğiniz şey her ne ise, büyük olasılıkla birincil sevgi dilinizle uyumludur. 

Bunu keşfetmenin diğer bir yolu da, eşinize sevginizi ifade etmek için ne yaptığınızı veya söylediğinizi incelemektir. Büyük olasılıkla onun için yaptığınız şey, onun sizin için yapmasını dilediğiniz şeydir.

Buna en uygun örnek Tezer Özlü’nün kült satırlarından biridir:

İnsanın başkalarına söyledikleri kendi duymak istedikleridir. yazdıkları, okumak istedikleridir. sevmesi,sevilmeyi istediği biçimdedir.
-Tezer Özlü,Kalanlar

Gary Chapman’ın açıkladığı 5 sevgi dilini incelediğinizde hepsinin sizde olduğunu ancak hangisinin en başta yer aldığını belirlemekte zorluk çekebilirsiniz ya da birincil sevgi dilinizin bazı zamanlarda farklılık gösterdiğini de düşünebilirsiniz. Benim aklımda tüm bu sorular canlandığında verdiğim cevap şu şekilde oldu:

İnsan, zaman içinde nereden yarım bırakılmışsa oradan tamamlanmak istiyor. Yani eğer ilişkinizde sevildiğinizi anlayamamaktan ya da sevginizin karşınızdaki tarafından anlaşılmadığından yakınıyorsanız; hangi sevgi dilini doyurmadığınızı düşünmek; sürekli birincil sevgi diline göre konuşmaktan daha faydalı olacaktır diye düşünüyorum.


 Kaynak: Gary Chapman – 5 Sevgi Dili 

 

Bir yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir