Sıradışı Terapi – Kitap Önerisi

“Hayat size acıyı zaten getirir. Sizin sorumluluğunuz neşeyi yaratmaktır.”

Milton H. Erickson

 

Kitabın yazarı olan Jay Haley, kısa süreli terapi, aile terapisi ve stratejik psikoterapi geliştirmeye yardımcı olan 20. yüzyıl psikoterapistidir. Geliştirdiği Stratejik Aile Terapisi’ni ise Milton H. Erickson’un çalışmalarından uyarlamıştır. Jay Haley yazdığı “Sıradışı Terapi” isimli bu kitabıyla aynı zamanda Milton H. Erickson’un meslek dünyasında tanınmasına yardımcı olmuştur.

Milton H. Erickson’un Psikiyatrik Teknikleri

Milton Hyland Erickson (1902 – 1980),  dünyanın en önde gelen tıbbi hipnoz uygulayıcısı, teorisyeni, öğretmeni ve aile terapisti olarak bilinen Amerikalı bir psikiyatrist ve psikologtur. Kendisi aynı anda hem psikoloji hem de tıp fakültesini bitirmiştir. Bazı kaynaklarda kendisinden “Bay Hipnoz” (Mr. Hypnosis) olarak da bahsedilir. Hayatını şekillendiren ve psikoterapi ile hipnoza yönelmesinin temel sebebi olan olay ilk kez 17 yaşında gerçekleşen Polio (Çocuk felci) atağı sonucu geçirdiği felçtir. Daha sonra 1952’de bir atak daha geçirecek fakat yoğun fiziksel ağrıya ve ilerleyen yıllarda tekerlekli sandalyeye hapsedilmesine neden olan ilerleyici hareket kaybına rağmen, Dr. Erickson müthiş bir şekilde aktif olacaktır. 1980’de vefat edene kadar çalışmaya ve üretmeye devam etmiştir. Erickson ile ilgili daha fazla bilgi için bu siteye http://ericksonbiography.com/ uğrayabilirsiniz.

 

“Her insan eşsiz bir bireydir. Bu yüzden, kişiyi hipotetik davranış teorileri kalıplarına uydurmaktansa, psikoterapiyi bireyin ihtiyaçlarının eşsizliğini karşılayacak şekilde düzenlemek gerekir.”

Milton H. Erickson

 

Sıradışı terapi Erickson’un 50 yıldan fazla süren kariyeri boyunca alışılmışın dışında geliştirdiği psikiyatrik teknikleri tüm çıplaklığıyla gözler önüne sermektedir. Farklı terapi tekniklerine ve terapide hipnoz kullanılmasına yönelik bir merak ve okuma arayışı içinde olanlar için keyifle okunacak bir kitaptır. Jay Haley kitabı Erickson’un makalelerinden, kitaplarından ve kendisiyle birlikte 17 yıl boyunca yaptığı yüz saati aşkın konuşma kayıtlarından elde ettikleriyle hazırlamıştır. Kitap önsöz ve 9 bölümden oluşmaktadır. Bölüm başlıkları şunlardır;

  1.  Stratejik Terapi
  2. Ailenin Yaşam Döngüsü
  3. Kur Yapma Dönemi: Genç Erişkinin Değişimi
  4. Genç Erişkinin Kişiliğini Düzeltmek
  5. Evlilik ve Sonuçları
  6. Doğum ve Gençle İlgilenmek
  7. Evlilik ve Ailenin Çıkmazları
  8. Aileyi Çocuklardan Koparmak
  9. Yaşlılığın Acısı

Kitap boyunca Erickson’un uyguladığı psikiyatrik tekniklerin diğer terapi tekniklerinden oldukça farklı olması, sorunun temelini irdelemek yerine herhangi bir kurama ve terapi yöntemine bağlı olmaksızın doğrudan soruna ve bireye özel geliştirdiği pratik stratejilerle çözüme ulaşması; ilk sayfadan itibaren akıcı anlatımı ve verdiği zengin vaka örnekleriyle ortaya konmaktadır. Özellikle birbirinden farklı vaka örneklerinin olduğu psikoterapi seansları büyük bir akıcılıkla okunmaktadır. Aynı zamanda Erickson’un uyguladığı hipnoz yöntemini, telkin kabiliyetini arttırarak danışana telkin vermek yerine danışanın içsel kaynaklarını öne çıkarıp yeniden organize etmek amacıyla kullanması nedeniyle tıbbi hipnoza yönelik farklı bir bakış açısı da sunmaktadır. Ayrıca kitap Erickson’a ve onun çalışmalarına eleştirel bir yeniden bakış sunmak yerine  Erickson’un fikirleri ve yorumları olduğu gibi yansıtılarak okuyucuya sunulmuştur.

Kaynakça

Haley, J. (2006). Sıradışı Terapi. (1. Basım) (S. Öğünç, Çev.). İstanbul: Dharma Yayınları. (Orijinal Çalışma Basım Tarihi 1973).

https://www.erickson-foundation.org/biography/

https://goodtherapy.org/famous-psychologists/jay-haley.

*Bu yazı Psikoloji Ağı editörleri tarafından Psikoloji Ağı Yayın İlkelerine göre düzenlemiştir.

Bir yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir