Sihirli Çizimler Etkinliği

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Günümüzün çocukları teknolojiyle ve teknolojinin getirdiği yeni icatlarla oldukça haşır neşirler. Hemen hemen hepsi teknolojiye orta veya ileri yaştaki bireylerden daha hakimler. Günlük hayatta izledikleri videolar, oynadıkları oyunlar ve hatta sohbetleri bile teknolojiden izler taşıyor. Ebeveynler de gitgide bu durumdan endişeleniyor. İki gruba ayrılan ebeveynlerden ilk grup teknolojiye tamamen karşı tutum sergilerken, diğer bir grup bunun faydalı olabileceğiyle ilgili daha temkinli davranmayı tercih ediyor. Her gün televizyonda binlerce uzman konuyla ilgili fikir beyan etse de bu konu önümüzdeki yüz belki de daha fazla yılın en büyük konularından biri olacağının sinyallerini veriyor.

Bir psikolog olarak benim tutumum ise ikinci grup ebeveynlerle aynı konumda. Gerek sosyal sorumluluk programlarında birlikte vakit geçirdiğim çocuklar gerekse etrafımdaki eş dost çocuklarıyla ilgili yaptığım gözlemde, kontrollü kullanımın çocukların gelişimlerine katkı sağladığı yönünde fikirler geliştirdim. Tabii ki teknolojinin kullanımı derken çocukların ellerine tablet verip onları susturan ebeveynlerden bahsetmiyorum.

Çağımız artık yenilikler çağı dolayısıyla çocukları tamamen izole yetiştirmeye çalışmanın çocukların gelecekteki hayatlarına olumsuz yönde etkileyebileceğini düşünmekteyim. Günümüzdeki oyunlar, çocuklar için hazırlanan çizgi filmler ve çocukların gelişimine katkı sağlayabilecek tüm teknoloji barındıran etkinliklerin yapım aşamasında artık eskisinden çok daha fazla bilinçli üreticiler bulunuyor. Artık birçok çocuk filminde veya mobil uygulamasında çocuk psikologlarından veya gelişim uzmanlarından danışmanlık alınıyor. Yani sonuç olarak çocukların kontrollü olarak bu yeni çağa ayak uydurmasını zararlı değil aksine yararlı buluyorum.

Teknolojinin Faydalı Alanlarında İç Görü Kazanma

Çağın gereklilikleri artık bize yeni yeni meslekler de sunmakta. Şimdiki çocukların hayalleri bizimkiler gibi doktor, avukat, öğretmen olmaktan çok daha öteye bizim hayal edemeyeceğimiz mesleklere kayıyor. O yüzden bugün burada yaptığımız etkinliğin çocuklar için ufuk açıcı bir etkisi olduğuna inanmaktayım. Etkinlik koordinatörü ve Nodal Studio kurucusu Samet Altunhan’ın üç boyutlu yazıcıyı çocuklara tanıtması, bu yazıcıdan bir çıktı alana kadar geçen süreci çocuklara büyük bir titizlikle ve çocukların tamamının anlayabileceği bir dille anlatması çocukların teknolojinin faydalı alanlarında iç görü kazanmasına yol açabileceğine inanıyorum.

Etkinlik boyunca çocukların gözlerindeki parlamadan ve sonrasında bize verdikleri geri dönüşlerden de anlaşılacağı üzere etkinliğin başarıyla sonuçlandığını söyleyebiliriz. Etkinliğin ilk aşamasında çocuklara uzay temasında hayaller kurdurmak ve bu hayallerini somut bir çizime dökmelerini sağlamak özellikle o yaş grubundaki çocukların hayal dünyalarının daha da genişleyebilmesine katkı sağladığı kaçınılmaz bir sonuç olur. Bugün büyük icatların sahiplerine baktığımızda çocukluk çağındaki hayallerinin etkisini görmekteyiz o yüzden bu etkinliğin geleceğin çocuk mucitlerine bir ilham olabileceğini söylemek çok da tuhaf olmaz.

Etkinliğin ikinci aşamasında üç boyutlu yazıcının nasıl kullanılacağını, bunun hangi alanlarda kullanıldığını anlatan Samet Altunhan, çocuklarla interaktif bir sunum gerçekleştirdi. Çocukların ilgisi, sordukları sorulardan belli oluyordu. Her soruya titizlikle cevap verilen etkinliğin son aşamasında, ilk aşamada çocukların çizdiklerinin üç boyutlu çıktıları ve çizdikleri resimler onlara hediye olarak verildi. Böylece çocuklar, imgeledikleri objeleri gerçekte de görme ve dokunma şansına sahip oldular.

Daha önceleri bir etkinlikle çocukları bu kadar mutlu göreceğimi tahmin edemezdim. Bu etkinlik çocuklara bir oyuncak hediye etmekten çok daha öte, onların yaratıcılıklarının ne kadar önemli ve değerli olduğunu onlara anlatan bir etkinlik oldu. Birçoğu, etkinlikten hemen sonra kariyerleriyle ilgili yepyeni planlar kurmaya başladılar bile. Bu etkinliği böylesi parlak zekalara sahip çocuklarla yapma fırsatı veren herkese teşekkür ederim.

Bir yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir