Sapkınlıkta Aşk, Arzu ve Jouissance (Kitap Önerisi)

Yayın dünyasına yeni katılan, Özgür Öğütcen’in direktörlüğünü yaptığı Axis Yayınevinin ilk kitabı Sapkınlıkta Aşk, Arzu ve Jouissance bizlerle buluştu.

Yayın dünyasına yeni katılan, Özgür Öğütcen’in direktörlüğünü yaptığı Axis Yayınevinin ilk kitabı Luis İzcovich’in seminerlerinden oluşan Sapkınlıkta Aşk, Arzu ve Jouissance Oğuzhan Nacak’ın çevirisiyle bizlerle buluştu. Kitap iki dilde; Türkçe ve İngilizce olarak yayınlanmıştır.

Luis İzcovich, EPFCL (Ecole de Psychanalyse des Forums du Champ Lacanien) kurucu üyesidir ve Paris VIII Üniversitesi’nde ders vermektedir. Aynı zamanda Paris’te psikanaliz uygulamalarına devam etmektedir. Bu kitap İzcovich’in Paris’te Sapkınlığın Sınırları adlı seminerinde başlayan çalışmasının daha sonra Medellin’de ve Melbourne’da da devam etmesiyle birlikte ortaya çıkmıştır. İzcovich’in amacı sapkınlığın mevcudiyetini ve analizde sapkın öznelerin varlığını göstermek, analistin analitik tedavide bu öznelerle çalışırken kendini daha iyi konumlandırması için bu yapının sınırlarını ve klinisyene kendini dayatan sınırları aramak olmuştur ve bu çalışmalarıyla birlikte kitap olarak okuyucularıyla buluşmuştur.

Sapkınlıkta Aşk, Arzu ve Jouissance analitik tedavinin yönelimini belirlemede karar verdirici olan ve tanısal olarak psikanaliz kliniğinin üzerine kurulduğu üç temel klinik yapıdan (nevroz-psikoz-sapkınlık) biri olan sapkınlığı ele almaktadır ve sapkınlığın kliniğe olan etkilerini, sapkınlığı konumlandırmaya çalışarak göstermeyi amaçlamaktadır. Bu kitabı baştan sona kat eden soru şudur: Psikanaliz için sapkınlık mevcut mudur? Bu özneler için psikanaliz mümkün müdür?

Önümüzdeki zamanlarda Axis Yayınevi Lacancı Psikanalize odaklanarak Türkçeye bir çok kitap kazandırmaya devam edecektir.
Yayınevinin kitapla ilgili paylaşımı;
https://www.facebook.com/1139951666187130/posts/1153811774801119?sfns=mo

*Bu yazı Psikoloji Ağı editörleri tarafından Psikoloji Ağı Yayın İlkelerine göre düzenlemiştir.

İlgini çekebilir:  Otomatik Portakal (A Clockwork Orange)

Suyun öte tarafı. ? Yes trashed/No trashed ♏ TPÖÇG ♆

Bir yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.