Bağlanma (Kitap Önerisi)

Psikolog bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine aldığım bu kitabı çok severek okuduğumu belirtmek isterim. Bu kitap, ruh sağlığı uzmanı Amir Levine ve Rachel Heller’ın uzun süren çalışmaları sonucu elde ettikleri verilerle iki insan arasındaki ilişkiye ışık tutuyor. ”Bağlanma” adlı bu kitapta, dünyaya ilk geldiğimiz anda karşılaştığımız obje olan anne ile kurduğumuz bağlanma türleri ve yetişkinlik dönemindeki...

Psikolog bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine aldığım bu kitabı çok severek okuduğumu belirtmek isterim.

Bu kitap, ruh sağlığı uzmanı Amir Levine ve Rachel Heller’ın uzun süren çalışmaları sonucu elde ettikleri verilerle iki insan arasındaki ilişkiye ışık tutuyor. ”Bağlanma” adlı bu kitapta, dünyaya ilk geldiğimiz anda karşılaştığımız obje olan anne ile kurduğumuz bağlanma türleri ve yetişkinlik dönemindeki özel ilişkilerimizde kurduğumuz bağlanma türleri ele alınmış. Bağlanma Teorisi’nin kurucusu John Bowbly ile çalışmış olan Ainsworth, bu kitaba önemli katkılarda bulunmuştur.

Anne-bebek etkileşimlerinin üç tür bağlanma gösterdiğinden bahsedilmiştir. Bu bağlanma türleri güvenli, kaygılı ve kaçıngandır. Daha az rastlanan bağlanma türü olan karmaşık bağlanma türü, kaygılı ve kaçıngan bağlanma stillerinin birleşimi olarak sonradan listeye eklenmiştir. Gözlemlere göre, yetişkinlerin bağlanma türleri de bebeklerin bağlanma türleriyle aynıdır. Güvenli bağlanma türüne sahip olan bireyler, başkalarıyla yakınlık kurmaktan çekinmezler. Kaçıngan bağlanma türüne sahip bireyler başkalarıyla yakınlık kurmaktan rahatsızlık duyabilirler. Kaygılı bağlanma türüne sahip olan bireyler ise ilişki kurduğu bireyle yakınlık kurmak ister fakat bu isteği karşısındaki kişiden alamayacağı endişesine kapılırlar.

Bu kitap ile hem kendi bağlanma stilimiz hem de çevremizdekilerin bağlanma stilleri hakkında bilgi edinebilir ve ilişki ihtiyaçlarımız altındaki biyolojik altyapı hakkında fikir sahibi olmak mümkün.

İlgini çekebilir:  Helikopter Ebeveyn Tutumları ve Sınav

Bir yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir