Psikoloji Uzman Ağı WhatsApp Yayını

28 Ocak - 5 Şubat arasında 327 kişinin katılımıyla gerçekleştirdiğimiz WhatsApp Yayını süresince Psikoloji Ağı, Yapılan Çalışmalar ve Psikoloji Uzman Ağı'ndan söz ettik. Katılımcılara teşekkür ederiz. 

28 Ocak – 5 Şubat arasında 327 kişinin katılımıyla gerçekleştirdiğimiz WhatsApp Yayını süresince Psikoloji Ağı, Yapılan Çalışmalar ve Psikoloji Uzman Ağı‘ndan söz ettik. Katılımcılara teşekkür ederiz. 


Taner Türker/Psikoloji Ağı

#1 Psikoloji Ağı

? Psikoloji Ağı 2017 yılında, ruh bilimi (psikoloji) alanına yaraşır içeriklerin üretilmesi ve yayınlanmasına aracılık etmeyi planlayan bir proje olarak çıktığı bu yolda bir sosyal girişime dönüşmüştür.

? Psikoloji Ağı’nın temel amacı psikoloji alanında sözdebilim, doğa ötesi (metafizik) kavramların yayılmasını engellemek ve alandışı istismarını engelleyerek “Ruh Sağlığı Meslek Yasası” sürecine katkı için bilinçlendirme çalışmaları yürütmektir. Birçok amaç doğrultusunda kurulan Psikoloji Ağı’nın diğer amaçları ise:

? Alandan kişilere ayrıntılı ve özgül bilgiler sunmak.
? Alan dışından kişilere psikoloji biliminin ve çalışma alanlarının tanıtımını yapmak.
? Kamuya öğretici, eğitici, bilinçlendirici ve bilgilendirici içerikler üretmek.
? Eğitim niteliğini artırmak için üretme ve paylaşma kültürünü yaymak.
? Kariyer gelişimi için öğrenciler arasında rekabet ortamı yaratmak.
??‍???‍?Öğrenci ve mezunlara, daha iyi çalışma koşulları ve daha çok iş olanağı sağlamak.
? Alanda eksikliği duyulan, geliştirilebilir etkinlikler tasarlamak.
✂ Alandaki kötüye kullanımları, hukuksuzlukları ve etik dışılığı önlemek için saydamlığı (şeffaflık) arttırmak.
Kamunun psikoloji hizmetlerine erişimini kolaylaştırmak. (Psikoloji Uzman Ağı)

? Psikoloji alanındaki güncel etkinliklerin, haberlerin, iş ve staj duyurularının yanı sıra nitelikli ve bilimsel bilgilerin paylaşıldığı, herkesin içerik üretebildiği bir sosyal girişim olan Psikoloji Ağı, yayına başladığı ilk günden itibaren “etik, nitelik ve bilimsellik.” ilkelerini benimsemiş ve bu doğrultuda çalışmalar yürütmeye devam etmektedir. Ayrıntılı bilgi için: Psikoloji Ağı Temel Bilgilendirme Kitapçığı

? Lisans ve yüksek lisans eğitimi boyunca birçok ödev, çalışma hazırlanıyor. Bu çalışmaların birçoğu notunu aldıktan sonra rafa kaldırılıyor. Bu çalışmaların paylaşılması gerektiği düşünülmektedir. Bu doğrultuda Psikoloji Ağı’nda herkes ödevlerini, çevirilerini ve diğer çalışmalarını yayımlatabilmektedir. Peki, siz Psikoloji Ağı’na geçmişte yaptığınız ödevlerinizi/bitirme projenizi gönderebileceğinizi biliyor muydunuz?

#2 Çalışmalar

??‍???‍? Alanda eksikliği hissedilen ve önemli bir ihtiyaç haline gelen “İş ve Staj” ilanlarını tek bir yerde toplamayı hedefleyerek açılan Facebook grubunda, görülen ve Psikoloji Ağı’na iletilen ilanlar paylaşılmaktadır. İlanlar paylaşılırken/onaylanırken ayrıntılı bilgi girilmesine ve etik değerlere önem verilmesine dikkat edilmektedir. Yeni çalışma ile iş ve staj ilanları güncellenen internet sitesi ile çok daha kullanışlı bir sisteme geçirilecektir. Psikoloji Ağı – İş ve Staj İlanları

? Alanda birçok etkinlik düzenleniyor, etkinliklerin nitelikli ve ücretsizine ulaşmak oldukça zor. Bu sorunu çözmek üzere internet sitesinde bulunan takvime, nitelikli olduğunu düşündüğümüz etkinlikler eklenmeye özen gösterilmektedir. Sizler de eklenmesini istediğiniz etkinlikleri takvime ekleyebilirsiniz. Etkinlik Takvimi

? Artan kağıt masrafları nedeniyle kitap ücretlerine yansıyan fiyat artışının yarattığı alım güçlüğünü aşmak ve bulunması güç yapıtlara erişimi kolaylaştırmak amacıyla yürütülen Psikoloji Ağı Kitap Paylaşım/Takas Grubu’nda yapıtların meslektaşlar arasında dolaşımının kolaylaştırılması ve meslektaş iletişiminin arttırılması amaçlanmaktadır. Kitap değiş tokuşu, paylaşımı ve bağışı için kullanılmak üzere ortak bir iletişim ortamı yaratmaktadır. Psikoloji Ağı – Kitap Paylaşım/Takas Grubu (Beta

? Psikoloji Ağı projesi başladığı yıl, “2017 Yazılımda Yenilikçi Projeler” yarışmasında 3. oldu. Şimdi ise İstanbul Teknik Üniversitesi Arı Teknokent’de çalışmalarına devam etmektedir.

? Hatırlatmak isteriz ki, Psikoloji Ağı’na psikoloji alanındaki herkes içerik yollayabilmektedir. Kendinize üyelik oluşturarak yazınızı, çevirinizi ya da kaydetmek istediğiniz etkinliği ekleyebilirsiniz. İçeriğiniz yayın ilkelerine uygun olduğu sürece yayınlanacaktır.

#3 Psikoloji Uzman Ağı

Yayınımıza, Psikoloji Uzman Ağı’yla devam ediyoruz.

? Psikoloji Ağı’nın hedeflerinden biri olan, yalnızca psikoloji/pdr öğrenci ve mezunlarının bulunduğu bir platform oluşturma çalışmalarının sonuna geldik. ? Bu platformla temel amacımız “Psikoloji Hizmetleri” arayan kişilerin kendilerine uygun uzmanlara tek bir yerden ulaşarak belirli filtrelere göre uzman belirleyebilecek ve ilgili uzmanların özgeçmişlerini görüntüleyebilecek olmasıdır.

? Lisans eğitimi Psikoloji/Pdr olmayan pek çok kişi, akredite olmayan çeşitli eğitimler ve saatlik sertifika programlarıyla “Terapi, Danışmanlık” gibi hizmetleri verdiğini görmekteyiz. Psikoloji Uzman Ağı ile bunun önüne geçerek, kamuyu doğru uzmanlarla karşılaştırmayı hedefliyoruz. Böylelikle hem kamuya güvenilir bir psikoloji hizmeti sunulabilecek hem de meslektaşlarımız kendi alanları dahilinde kendilerini ön plana çıkararak sundukları hizmetler için serbest çalışma alanı oluşturabilecekler.

İlgini çekebilir:  Mitolojiden Gelen Psikolojik Terimler: Narkissos ve Ekho

? Psikoloji Uzman Ağı’nda, “Psikoloji-PDR öğrencileri, Psikologlar ve Psikolojik Danışmanlar” siteye ücretsiz üye olabilecek ve özgeçmiş bilgilerini ekleyebilecekler. Aynı zamanda sosyal medya özelliği de bulunan bu sitede, profilinizde “Yazı, görsel ve video” paylaşabilecek, önceki çalışmalarınızı sergileyebilecek ve meslektaşlarınızla iletişim kurabileceksiniz.

?‍?‍?‍?  Kamu, “danışmanlık, terapi ve test” gibi psikoloji hizmetleri için bu sitede arama yaparak uzmanlara erişebilecek, hatta aradıkları uzmanın onaylı/diplomalı olup olmadığını kontrol edebilecektir. Onaylı olmak isteyen uzmanlar, E-Devletten kolayca edinebileceği mezuniyet belgesini siteye yükleyerek onaylı olabilecekler. ✅ Bunun takibi yapılarak kendini uzman olarak gösteren kişilerin sitede bulunmasının önüne geçilecek. Böylelikle yalnızca psikologların ve psikolojik danışmanların kayıtlı olduğu bir veritabanı olması sağlanacak.

Kamunun psikoloji hizmetlerini tam olarak bilmemesi, kulaktan dolma ve sosyal medya bilgileriyle eğitimi olmayan kişilerden hizmet almasını psikoloji alanı için büyük bir problem olarak görüyoruz. Bu nedenle Psikoloji Ağı’nın bilinçlendirme çalışmaları ile kamuya doğru bilgi ulaştırarak, kamunun aradığı psikoloji hizmetlerinde Psikoloji Uzman Ağı’nı kullanmasını diliyoruz. Bu konuda sizler de hem siteye üye olup özgeçmiş bilgilerinizi girerek hem de tanıdıklarınıza, meslektaşlarınıza, çevrenize bu platformu önererek, halkın doğru bilgiye ve uzmana ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Psikoloji Uzman Ağı’nı bizler, psikoloji camiası ve halkın bir ihtiyacı olarak görmekteyiz. Bu nedenle, öneri ve eleştirilerinizi dinleyerek daha iyi olması için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

? Herkesin ücretsiz üye olabildiği bu sitede yalnızca, telefon ve iletişim bilgilerini ekleyerek gelir kazanmak isteyen uzmanlardan belirli bir ücret alınacaktır. Toplanan bu ücretler, uzmanların hizmetlerinin duyurulması ve kamuyu psikoloji alanında bilinçlendirme çalışmalarına harcanacaktır. İlerleyen süreçte mobil uygulamaya dönüştürülerek kullanımını daha da kolaylaştırılacaktır.

#4 Psikoloji Uzman Ağı’nın Kullanımı

? Psikoloji Uzman Ağı’nın bir parçası olmanızı çok isteriz. Psikoloji Uzman Ağı’na ücretsiz üye olup, “İçerik Gönder” kısmından içeriklerinizi gönderebilir, “Özgeçmiş” bölümünden Özgeçmişinizi doldurabilir ve “Akış” kısmından paylaşımlar (Yazı, video, görsel) yapabilirsiniz. Sorunlar ve eksiklikler olabilir, yaşadığınız aksaklıkları bize iletebilirsiniz.

??‍⚕??‍⚕? Psikoloji Uzman Ağı’na buradan üye olabilirsiniz: Uzman Ağı  Üyelik. Size uygun üyelik tipini seçip üyeliğinizi oluşturabilirsiniz. İlk üyelik işleminin ardından özgeçmişinizi doldurmayı unutmayın.

Bilgisayar üzerinden daha kolay ve hızlı doldurabilirsiniz

? Özgeçmişinizi, “Özgeçmiş” bölümündeki “Düzenle” sekmesine tıkladıktan sonra gelecek ekranda; İletişim, Eğitim, Deneyim, Ek Eğitimler, Beceri ve Uzmanlıklar, Çalışmalar bölümlerinden ayrıntılı olarak doldurabilirsiniz. Bu bilgileriniz profilinizde, herkese görünecektir ve listeleme sayfasında anahtar sözcüklerle aratılabilmenizi sağlayacaktır: Uzman Ağı Üyeleri

? Telefon bilginiz profilinizde sağ üstte görünmektedir. Sosyal medya bilgileriniz profilinizde soldaki kişi kartınızda görünmektedir.

? Eğitim sekmesi altında Belge Yükleme bölümünden E-Devletten edindiğiniz mezuniyet belgenizle Doğrulanmış Kişi olabilirsiniz.
(✅ Yalnızca, psikoloji ve PDR lisans ve doktora mezunları onaylanmaktadır.)

?‍? Uzman arama kısmından, belirlediğiniz filtrelere göre (Deneyim, İsim, Şehir) aramalar yapabilir, istediğiniz uzmanın profiline girerek “Ağına Ekle” kısmından bağlantı isteği gönderebilirsiniz.

??‍???‍? Bağlantılarınız profilinizin sağ tarafında görünecektir. Bağlantıların alt kısmında Psikoloji Ağı’nda yayınlanan içerikleriniz görünecektir. ? Mesajlar kısmından sitede bulunan uzmanlarla iletişime geçebilirsiniz. “Gruplar” sekmesinden, dilediğiniz bir grup oluşturabilirsiniz. (İstanbul Üniversitesi Psikoloji, Bilişsel Davranışçı Terapi Grubu)

? Psikoloji Uzman Ağı’na ileriki dönemlerde daha çok yatırım yapılarak geliştirileceğini ve mobil uygulama ile kullanımını kolaylaştırarak yaygınlaştırılacağını belirtmek isteriz. Siteyle alakalı görüş, öneri ve sorunlarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz.

www.psikolojiuzmanagi.com

Bir yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.