Mitlerle dolu bir konu: Yurt dışında staj yapmak

“Nasıl başvurmam gerekir? Belgeler hakkında da en ufak bir fikrim yok! Benim hiç torpilim de yok, asla bulamam!” diye kaygılanıyor olabilirsiniz. Gelin, birlikte yurt dışında psikoloji alanında staj yapmak için gerekli adımları tek tek inceleyelim. Staj arama evresi, başvururken dikkat edilmesi gereken noktalar ve tüyolar… Yurt dışında staj yapmak istiyorsunuz ama staj bulmak için internet...

Nasıl başvurmam gerekir? Belgeler hakkında da en ufak bir fikrim yok! Benim hiç torpilim de yok, asla bulamam!” diye kaygılanıyor olabilirsiniz. Gelin, birlikte yurt dışında psikoloji alanında staj yapmak için gerekli adımları tek tek inceleyelim. Staj arama evresi, başvururken dikkat edilmesi gereken noktalar ve tüyolar…

Yurt dışında staj yapmak istiyorsunuz ama staj bulmak için internet koca bir derya. Ne istiyorsunuz, nereye gitmelisiniz, hangi alanda yapmalısınız… Elinizde tonlarca soru var ve ne yapacağınızı bilmiyorsunuz.

İlk adımımız filtre. Öncelikle stajı hangi ülkede yapmak istediğinize karar vermelisiniz. Stajı Portekiz’de yapmak istediğinizi varsayalım ve staj aramaya başlayalım. İnternette staj için arama yaparken İngilizce’ye ek olarak, staj yapmak istediğiniz ülkede kullanılan dili de arama için kullanabilirsiniz. Böylece sitesinde İngilizce bilgi olmayan kurumlara da ulaşmış olursunuz. İlk filtre tamam!

İkinci filtre ise hangi alanda staj yapmak istediğiniz. Mesela ben klinik psikoloğun yanında staj yapmak istiyordum ancak klinikte yapmak istemiyordum. Sivil toplum kuruluşları ya da hastaneler staj için daha elverişli diye düşündüm ve alanında iyi bir kurum aramaya başladım. Peki kurumun alanında iyi olduğunu, güvenirliğini nasıl ölçebilirim? Evet, burada arama motoru konuşuyor. “Türkiye’nin en iyi sivil toplum kuruluşları” yazarak aratıyorum ve sonrasında seçim yapıyorum. Kurumların sitesine baktığınızda genelde iş ilanları kısmında gönüllü çalışan ya da stajyer ilanı bulabilirsiniz. Bunun dışında her sitede ilan olmayabilir. Bu sizi yıldırmasın, yine de mail yoluyla çok kıymetli belgelerinizi yollayabilirsiniz.

İkinci adım ise büyük ve önemli bir adım: Belgeler! Düzgün bir özgeçmiş, düzgün bir niyet mektubu, referanslar, düzgün bir istek maili, şahsi yazılmış metinler ve… Gönder! “Düzgün” kelimesini ısrarla kullandım çünkü staj aramanın başı bu belgeler. Doğru yazılmış metinleri doğru şekilde gönderirseniz işiniz kolaylaşır. Peki bu belgeleri nasıl hazırlamalısınız? İşte cevabı…

Özgeçmiş: Özgeçmişinizde kimse iki yıllık iş deneyimi beklemez bu yüzden boş görünmesi sizi üzmesin. Öğrenci ve stajyer özgeçmişlerinden edinip onları doldurabilirsiniz. İşin özü; gönüllü çalışmalarınızı, sertifikalarınızı, katıldığınız etkinlikleri içeren bir özgeçmiş olabilir. Özellikle sosyal sorumluluk projeleri ve liderlik alanlarındaki deneyimler stajyer özgeçmişinde göze çarpan yerlerden olacaktır.

Niyet mektubu: İşin kilit noktası bu, niyet mektubu. Bu mektubu, e-postaya yazdığınız yazıyla karıştırmayın. Evet, biraz tekrar eden yerleri olacak. Öncelikle isminizi, okulunuzu, bölümünüzü; kısaca aşırıya kaçmadan kendinizi anlatan bir paragrafla giriş yapın. İkinci paragrafta, yurt dışında staj yapmanın sizin için ne kadar önemli olduğundan bahsedebilirsiniz. Üçüncü paragrafta; daha önceden edindiğiniz staj deneyimi varsa bundan bahsedip öğrendiklerinizi ekleyebilirsiniz. Staj yapmanın size getirilerinden bahsetmek faydalı olabilir. Dördüncü paragrafta; gelecekte, kendinize bu alanda nasıl bir yol çizmek istediğinizi yazmalısınız. Son paragrafta; dördüncü paragrafın devamı olarak gelecek planınızda, yapmak istediğiniz stajın size katkısı ve kuruma katkısından bahsederek mektubu sonlandırabilirsiniz.

İlgini çekebilir:  Elektrofizyoloji Laboratuvarı Staj Deneyimi

E-posta yazısı: Kendinizi tanıtan kısa ve öz bir paragraf; ardından maili atma amacınızı içeren bir yazı yazmalısınız. Ben Erasmus+ programı kapsamında başvurduğum için öncelikle bundan bahsettim. Aynı zamanda profesyonel bir dille yazılmış olmasına özen gösterin.

Referanslar: Eğer imkanınız varsa referanslarınız yollayacağınız yere özel olsun. Örnek olarak; Türkiye’de staj yaptığım kurumun İtalya’da şubesi vardı. Hastanenin başhekiminden bu merkeze yönelik bir referans istedim. İtalya’daki merkez İtalyanca talep ettiği için başvurum reddedildi. Ancak bunun gibi özellikle istediğiniz bir merkeze daha özel yaklaşarak puan kazanabilirsiniz.

İki bin yere başvurdum hiçbiri geri dönmedi!

Eğer aynı e-postayı on farklı yere gönderip şirket, kuruluş isimlerini değiştirmiyorsanız normal bir yakınma olabilir. Gösterdiğiniz özen onlar için önemli, kimse kopyala yapıştır bir başvuru istemez ve aslında böyle girişimlerin sonucu yolladığınız belgelerin çöpe gitmesidir. Bunun yerine yollarken şirket isimlerini değiştirin, başvuru pozisyonlarına göre yeteneklerinizi e-postanıza ekleyin.

Bu yazıda size yurt dışında staj bulmanın adımlarını anlatmaya çalıştım. Ancak özellikle dikkat çekmek istediğim noktalar; gerekli belgelerin yolladığınız yer için yazılmış olması ve niyet mektubunu üzerinde düşünerek yazmanız. Umarım başvurularınızdan güzel sonuçlar gelir ve sonra benim gibi evin içinde zıplayarak sevinirsiniz. Yazının ikinci bölümü olan Yurt Dışında Staj Deneyimini çok yakında sizlerle paylaşacağım. Beklemede kalın!


Psikolog

Bir yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir