Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Bilim Sınavı ve Mülakatlar

Klinik Psikoloji Yüksek Lisansına olan talebin çokluğu ve kontenjanın azlığı beni de çoğu Psikoloji mezunu gibi biraz kaygılandırmıştı. Düzenli bir çalışmayla ve azimle zor görünse de başarılacak bir hedef olduğunu düşünüyorum. Kabul edilene kadar birçok okulun mülakat ve bilim sınavına girme fırsatım oldu. Bu deneyimleri aktarmam belki bu konuya bir nebze netlik kazandırır. İstanbul Şehir Üniversitesi...

Psikoloji Ağı paylaşımlı ofisi Psikoloji Merkezi’nde seans odalarını rezerve ederek dilediğiniz zaman kullanabilirsiniz. Seans odaları görüşmelerinizi en verimli şekilde gerçekleştirmeniz için klinisyen ve akademisyenlerden alınan görüşler doğrultusunda tasarlanmıştır.

Klinik Psikoloji Yüksek Lisansına olan talebin çokluğu ve kontenjanın azlığı beni de çoğu Psikoloji mezunu gibi biraz kaygılandırmıştı. Düzenli bir çalışmayla ve azimle zor görünse de başarılacak bir hedef olduğunu düşünüyorum. Kabul edilene kadar birçok okulun mülakat ve bilim sınavına girme fırsatım oldu. Bu deneyimleri aktarmam belki bu konuya bir nebze netlik kazandırır.


İstanbul Şehir Üniversitesi

Bu okula, kadrosunun çok iyi olduğunu duyarak başvurdum. Bu yılki sınavı 2 aşamadan oluşuyordu; test ve klasik. Test kısmı, 1. aşama, çoğunlukla DSM-V bilgimizi ölçmeye yönelikti. Birçok bozukluğun belirtileri, birbirinden ayırt edici özellikleri (mesela bipolar 1-2 vb.) sorular çıktı.

Sınavın 2. aşaması olan klasik kısımda, bir araştırma tasarlamamızı ve 2 ekol seçerek (Psikoanalitik, BDT, Gestalt..) benzerlik ve farklılık kıyaslaması yapmamız istendi.

Lisans eğitimimin yapısı gereği 1. aşamanın daha zorlayıcı olduğunu düşündüm.


Yeditepe Üniversitesi

Yeditepe Üniversitesi, Klinik Psikoloji Yüksek Lisans programını bu yıl ilk kez açtı. Bu nedenle değerlendirmesi ve sınavıyla ilgili aklımızda bir çok soru işareti vardı.

Sınav, klasik formatta ve lisans ara sınavı havasındaydı. Bu sınavda da ekolleri bilmeye ihtiyaç vardı. Bunun dışında, travma konusu ve anormalliğin sosyokültürel olarak değerlendirilmesi sınavda çıkabilecek konulardan birkaçı.


Bilgi Üniversitesi

Bu yıl Boğaziçi Üniversitesi’nde Yüksek Lisans açılmamasıyla beraber en gözde okullardan biri haline gelen Bilgi Üniversitesi’nde sorular da aynı oranda zorlayıcı çıkabiliyor.

Murat Paker’in direktörlüğünü yaptığı bu programın sınavlarında Psikodinamik/analitik yaklaşıma kesinlikle hakim olmak gerekiyor. Bunun dışında güncel konular, araştırma tasarlama, grafik yorumlamak ve çizmek gerekebilir. Murat Paker’in kitaplarını okuyarak sınava girmenin de yardımcı olacağını düşünüyorum.


Bahçeşehir Üniversitesi

Bahçeşehir Üniversitesi her sene sınav formatını biraz değiştiriyor sanırım. Bu yıl 2 ayrı sınav kağıdı hazırlanmıştı. Sınavlardan ilki “Araştırma Yöntemleri” ile ilgili (tablo yorumlama, hipotez oluşturma, anlamlılığı yorumlama), ikincisi ise Klinik Psikolojiyle ilgiliydi. İkinci sınavda sorulan sorular, vaka formülasyonu yapmayı ve verilen örnek vakayı incelemeyi içeriyordu. Bunun dışında bazı kişisel yorum sorularını da sizi tanımak adına sorabilirler.

Bahçeşehir Üniversitesi’ni düşünüyorsanız ‘’Anormal Psikolojide Vaka Çalışmaları’’ gibi vakalar ve terapi bilgileri yer alan kitapları okumanızı tavsiye ederim. Bana çok faydası dokundu ve tesadüfen sınavda bildiğim bir vaka çıkmıştı.


Medipol Üniversitesi

Medipol Üniversitesi’nin sınavı bu yıl test formatındaydı. Hocaların yaklaşımlarına da bağlı olarak, sınavda davranışçı yaklaşım soruları ağırlıklıydı. Bunun dışında Araştırma Yöntemleri ile ilgili de bazı sorular vardı. Klinik psikoloji konularından bazı bozuklukları ayırt edebilmek ve ekollerle ilgili bilgi sahibi olmak gerekiyordu. Bütüncül yaklaşımları da bilmek artı olabilir.


Okan Üniversitesi

Okan Üniversitesi’nin sınavının, diğer okulların sınavına göre daha kısa ve kolay olduğunu söylemek mümkün. Test formatında ve genel bilgi ölçer nitelikte bir sınavdı. Verilen sürede sınavı bir kaç kez turlayarak düşünüp, yüksek puanlar alma şansınız var.


Mülakatlar

Bilim sınavlarında her okulun kendi değerlendirmesine göre tatmin edici bir puan yapınca mülakatlara hak kazanıyorsunuz. Bu süreçte çoğu okulun mülakatına girme şansım ve oldu ve hiçbirinin birbirine benzemediğini söyleyebilirim. Hocaların neye önem verdiği (sınav kağıdınızdaki bir eksiklik, not ortalaması, dil puanı, uzmanlık konunuzu seçip seçmemiş olmanız) soruların seyrini etkiler. Hiç kimsenin mülakat deneyimi birbirine benzemiyor ve genelde kişiye göre sorular soruluyor. Yine de merak edenler için bazı ortak sorulmuş sorular;

  • Neden Klinik Psikoloji?
  • Neden diğer adayları değil de seni seçelim?
  • Staj ve iş deneyimlerini bahseder misiniz? Zorlandığın bir durumu anlatır mısın?
  • Bilim sınavınızda eksik bir soru varsa onu öğrendiniz mi?
  • İleride kendinizi nasıl bir Psikoterapist olarak görüyorsunuz?
  • Neden bu okulu tercih ettiniz?

Bu süreçte bir okuldan kabul almak için, düzenli çalışma ve ders kitapları dışında günlük olarak kitap ve makalelerle kendinizi desteklemenizi öneririm. Umarım bu yazı Yüksek Lisans sınavları ve mülakatları konusundaki soru işaretlerini gidermeye yardımcı olur.

 


*Bu yazı Psikoloji Ağı editörleri tarafından Psikoloji Ağı Yayın İlkelerine göre düzenlemiştir.

Psikolojik destek için ücretsiz yönlendirme al

İhtiyaçlarınızı tespit ederek verimli bir sürece başlamak isterseniz bizden ücretsiz yardım alabilirsiniz. Psikolojik bir hizmet almadan önce “uygun uzmanı” bulmanız gerekebilir. Tek yapmanız gereken formu doldurmak.

Beni Yönlendir
Image

Özyeğin Psikoloji mezunu, Medipol Klinik Psikoloji Yüksek Lisans öğrencisi.

Bir yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir