Gönüllü Psikolojik Destek Projesi Proje Tanıtımı

BAMBU Gönüllü Eğitim Platformu ve Psikoloji Ağı işbirliği ile başlatılan Gönüllü Psikolojik Destek Projesi 8 ay boyunca sürdürülen ve belirli yaş gruplarında olan öğrencilere gönüllü olarak psikolojik destek sağlanan bir projedir.

BAMBU Gönüllü Eğitim Platformu ve Psikoloji Ağı işbirliği ile başlatılan Gönüllü Psikolojik Destek Projesi 8 ay boyunca sürdürülmüştür. Gönüllü Psikolojik Destek Projesi, 8. sınıf ve lisede öğrenim görmekte olan 14-18 yaş aralığında, sosyo-ekonomik durumu psikolojik destek almak için elverişsiz olan ve okullarında psikolojik danışmanlık imkanlarına erişimi kısıtlı olan öğrencilerin gönüllü psikolog ve psikolojik danışmanlar aracılığıyla psikolojik desteğe erişmesini hedeflemiştir.

Psikolojik destek hizmeti ayda en az 1 kez olmak üzere dijital ortam üzerinden belli konularda destek vermek üzere yapılandırılmıştır ve süpervizyon süreci ile desteklenmiştir. Bu sayede psikolog ve psikolojik danışmanların tecrübe kazanması da projenin ikincil kazancı olmuştur. Bu proje, yararlanıcıların sınav kaygılarını yönetmelerini sağlamak, yararlanıcılara yoğun stresle başa çıkma becerileri kazandırmak, hedef belirlemeleri için yol göstermek, bireysel motivasyonu artırmaya yönelik yöntemler paylaşmak ve kişinin sosyal çevresinde yaşadığı problemlerle (aile baskısı, akran zorbalığı, öğretmenlerin baskısı vb.) başa çıkabilme becerilerini arttırmak amaçlanmış ve bu konular üzerinden yapılandırılmıştır. Görüşmeler etik, nitelik, bilimsellik ilkelerine uygun şekilde gerçekleştirilmiştir.

8 ay boyunca 70’in üzerinde gönüllü psikolog ve psikolojik danışman ile toplamda 950’nin üzerinde görüşme dijital ortam üzerinden gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, toplamda 52 süpervizyon görüşmesi ile bu görüşmelerin daha sağlıklı hale getirilmesi amaçlanmıştır.

Proje süresince psikolojik desteğe ihtiyaç duyan öğrencilere 8 ay boyunca özverili şekilde destek olan tüm gönüllülerimize, BAMBU Gönüllü Eğitim Platformu ve Psikoloji Ağı takım arkadaşlarımıza gönülden teşekkür ederiz.

*Bu yazı Psikoloji Ağı editörleri  tarafından Psikoloji Ağı Yayın İlkelerine göre düzenlemiştir.

İlgini çekebilir:  IV. Ulusal Psikoloji Günlerinde Çiğdem Kağıtçıbaşı Anıldı

Bir yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir