Freud Bu İşe Ne Derdi? (Kitap Önerisi)

Freud Bu İşe Ne Derdi, ünlü psikoterapistlerin gündelik sorunlarımıza verebilecekleri yanıtları teoriler üzerinden derleyen, okuru sıkmadan birkaç sayfada birden fazla bakış açısını birleştiren bir kitap. İsmi sizi aldatmasın, içerik yalnızca Freud’un fikirlerinden ibaret değil; psikolojinin pek çok farklı kavram ve teorilerine yer verilmiş. Araştırmalarla zenginleştirilmiş ve üslup açısından kolay okunulabilir, merkeze alınan sorular ise hem eğlenceli...

Freud Bu İşe Ne Derdi, ünlü psikoterapistlerin gündelik sorunlarımıza verebilecekleri yanıtları teoriler üzerinden derleyen, okuru sıkmadan birkaç sayfada birden fazla bakış açısını birleştiren bir kitap. İsmi sizi aldatmasın, içerik yalnızca Freud’un fikirlerinden ibaret değil; psikolojinin pek çok farklı kavram ve teorilerine yer verilmiş. Araştırmalarla zenginleştirilmiş ve üslup açısından kolay okunulabilir, merkeze alınan sorular ise hem eğlenceli hem de özenle seçilmiş. Hemen her soruda psikolojinin temel kuramlarından birinin kısa bir özeti ile karşılaşıyoruz.

Bu kitabın, psikolojiye ilgi duyan, psikoloji okuyan ya da okumuş kişilerin ilgisini özellikle çekeceğini düşünüyorum. Belli başlı kuramlarla ilgili bilgi sahibi olduğunuzda kitabı okumak daha kolay oluyor. Bazı durumlarda teoriler birkaç sayfada anlatılmak için fazla karmaşık, bu da anlaşılırlığı ve kolay okunurluğu sekteye uğratıyor.

Kitap her ne kadar bir kişisel gelişim kitabı yanılgısı yaşatsa da, bu türe ait olmaktan uzak. Sorulara verilen yanıtlar “Şunu yap, bunu yapmaşeklinde, tavsiye görünümünde değil. Yazar Sarah Tomley, sorunun kökenine inerek söz konusu durum ya da davranışın sebebini psikolojik araştırma ve bulgulardan yararlanarak ortaya koyuyor, daha sonra psikoterapistlerin bu konu hakkındaki çözüm yöntemlerini sıralıyor.

Bu kitap sayesinde okur, kafasındaki sorulara bilimsel yanıt bulabilir; aynı zamanda bahsi geçen teorilerden, psikoterapistlerden, fikirlerden, kitaplardan ilgisini çekenleri not ederek ileri okumalar ve araştırmalar yapabilir.
Bunun yanı sıra kitap görsel olarak da iyi dizayn edilmiş. Sayfalar illüstrasyon ve karikatürler ile zenginleştirilmiş, renkli basım ve kaliteli kağıt kullanılmış. Bu durum okuma keyfini de artırıyor.

 Kitaptaki bölümler: 

  • Birinci Bölüm: Nasıl biriyim?  
  • İkinci Bölüm: Neden böyle davranıyorum?
  • Üçüncü Bölüm: Diğer insanlar
  • Dördüncü Bölüm: Neler Oluyor?
  • Beşinci Bölüm: Kendimi nasıl geliştirebilirim?
İlgini çekebilir:  Erasmus: Dersler-Konaklama-Gezi Planı-Avantaj/Dezavantaj

 Sorulardan bazıları ise şu şekilde: 

  • Niçin işleri son dakikaya bırakıp duruyorum?
  • Niye zamanımı sürekli karşılıksız veriyorum?
  • Patronum neden hep böyle ters davranıyor?
  • Harry Potter’ın cazibesi nereden kaynaklanıyor?
  • İş hayatımdaki değişikliklerden korkuyorum, bunu nasıl değiştirebilirim?

Bir yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir