Formasyon Etkisi

Üniversiteyi kazanmadan önce hayal edilenlerle, üniversiteyi bitirmeye yakın yaşanılanlar ve hayatın getirdikleri arasında bazı farklılıklar yaşanabiliyor. İlk başta bir macera gibi ve harika planlar eşliğinde başlayan üniversite hayatı bazen sınavlarla birlikte hüsrana uğratıyor bazen de basitmiş aslında fikrini uyandırıyor. Önemli olan sadece her şeye atlamadan önce ne istediğimize odaklanmak. Şu eğitimi alayım aman bundan da eksik kalmayayım diyerek bazen boşa harcanan onca zaman ve bir adet diplomayla mezun olabiliyoruz. Ben psikoloji bölümünü seçtikten sonra eğer bir derste bunalıyorsam kendime şu soruyu soruyordum, “Şu an başka hangi derste olsam keyifli hissederdim? Bir işletme dersi mi? Mimarlık dersi mi?” Kendimi bunlardan hiçbirinde mutlu göremeyince karşımda canla başla bana depresyonun tanımını anlatmaya çalışan hocama sempatim artıyordu. Okuduğum okuldan da seçtiğim bölümden de severek ve çok memnun kalarak mezun oldum. Bu eğitim sürecinde kendim için yaptığım en doğru şeyin formasyon eğitimi almak olduğunu düşünüyorum.

En önemlisi bu eğitimi almadan önce şunu kendinize sorun “Ne yapmak istiyorum?” Aldığınız teorik bilgi size gerçekten psikolog olmanın nasıl bir şey olduğunu hissettirebiliyor mu? Ben bu soruların cevabını kendime verebildiğim o esnada bu eğitimi almaya karar verdim. Ya başarılı olamazsam ya işler istediğim gibi gitmezse hissiyatıyla herkesin öğretmen mi olacaksın diye burun kıvırmasına rağmen formasyon eğitimini aldım. En azından klinik psikoloji yüksek lisansı yapmaya kendimi hazır hissedene kadar bu mesleğin bana birçok şey katacağına karar verdim. Ve söyleyebilirim ki bana öğretmenliği sevdiren en önemli şey 2 ay süre boyunca yaptığım lise stajımdı.

Rehber öğretmen birçok kalıba girmiş bir meslek. İşinizi gerçekten iyi yapıyorsanız eğer bir öğrencinin hayatına dokunup diğer gün odanızda sizi beklerken onu buluyorsanız mesleğinizi sokulan kötü kalıplardan çok uzaklara taşımışsınız demektir. Psikoloji mezunu ve formasyon eğitimi almış bir rehber öğretmen odasına gelen öğrenciye biraz psikologluk yapma eğiliminde olacaktır, asıl mesleğimizle çatıştığımız tek noktası bu. Çocuklara sabırlı davranabilen özel okul düşünüyorsanız velilere çocuklardan daha sabırlı davranabilen bireyler olmanız gerektiği de kaçınılmaz bir gerçek.

Ben aldığım psikoloji diplomam ve bir sürü eğitimimle yüksek lisans yapmadan okuduğum dört seneden tatmin olabileceğim bir meslek bulamadım ve eğer formasyon eğitimi almasaydım muhtemelen şu an hala bulamıyor olacaktım.

Aranızda kafasında bir plan oturtmuş kişiler olacaktır. Harika! Ondan vazgeçmeyin ama tam olarak planladığınız gibi gitmediğini fark ettiğinizde de sakın korkmayın. Bırakın, o sapmalar muhakkak sizi sevdiğiniz bir yola götürecektir.

Üniversiteye hazırlanıyorsanız veya bitirmek üzereyseniz mutlu olabileceğiniz yeri belirleyin, çünkü hiç çalışmadan para kazanmanın tek yolu sevdiğiniz mesleği yapmaktır.

Bir yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir