“Fobik psikolog istemiyoruz”

Basına ve Kamuoyuna Ortak Açıklama “Fobik psikolog istemiyoruz” Haber Türk kanalında 26 Kasım 2017 tarihinde Oylum Talu’nun sunuculuğunu yaptığı Burası Haftasonu adlı programda “uzman” psikolog konuk olarak çıkarılan Aslı Karasaç Özkaya adlı şahıs, çocukların cinsel kimliklerini oluşturmaları konusunda ebeveynlere tavsiye verdiği iddiasıyla LGBTİ+ fobik söylemlerde bulunmuştur. Çocukların cinsiyet kimliklerinin ailenin yönlendirmesiyle değişebileceğini iddia eden Özkaya, ebeveynlere...

Basına ve Kamuoyuna Ortak Açıklama
“Fobik psikolog istemiyoruz”

Haber Türk kanalında 26 Kasım 2017 tarihinde Oylum Talu’nun sunuculuğunu yaptığı Burası Haftasonu adlı programda “uzman” psikolog konuk olarak çıkarılan Aslı Karasaç Özkaya adlı şahıs, çocukların cinsel kimliklerini oluşturmaları konusunda ebeveynlere tavsiye verdiği iddiasıyla LGBTİ+ fobik söylemlerde bulunmuştur. Çocukların cinsiyet kimliklerinin ailenin yönlendirmesiyle değişebileceğini iddia eden Özkaya, ebeveynlere çocukların atanmış cinsiyetlerine uygun olarak giyinmeye zorlamayı, onları ödüllerle yönlendirerek “düzeltmenin” mümkün olacağını söyleyerek trans/ interseks çocuklara fiziksel ve psikolojik şiddet uygulamayı olumlamıştır.

Aslı Karasaç Özkaya program sırasında “norm dışında” kalan cinsel yönelim ve cinsiyet kimliklerine yönelik ayrımcı söylemlerde bulunmuş ve bu kişilere yönelik nefreti desteklemiştir. Program sunucusu Oylum Talu konuğunun nefret içerikli söylemlerine engel olmadığı gibi kendisi de bu söylemleri desteklemiştir.

Uzman Psikolog sıfatıyla programa konuk olan şahsın verdiği “bilgiler” bilimsellikten uzak, heteronormatif ve cisseksist yargılardan oluşan ifadelerden ibarettir. Programda konuşulan konular modern psikolojik yaklaşımlardan uzak olduğu gibi halkı bilgilendirmeyi amaçlayan bir programın yanlış ve basmakalıp bilgilerle dolu oluşu yayıncılık ilkeleriyle de bağdaşmamaktadır.

Aslı Karasaç Özkaya’nın psikolog kimliğiyle televizyon kanalına çıkarılması, onu toplum nezdinde sözü dinlenebilir bir kişi yapmıştır. Dolayısıyla söylediği bu cinsiyetçi, transfobik, interfobik sözlerle başta ebeveynleri ve nihayetinde toplumu çocuk şiddetine yönlendirmiştir. Son yıllarda hızla artan kadına ve çocuğa yönelik şiddete karşı mücadele eden bizler, Özkaya ve benzer zihniyetteki insanların bu tarz programlarda söz sahibi olmasının bu nefreti körüklediğini biliyoruz. Yapılan LGBTİ+ fobik bu yayından dolayı Haber Türk kanalından, programın sunucusu Oylum Talu’dan ve konuğu Aslı Karasaç Özkaya’dan gerekli açıklamayı yapmalarını ve kamuoyundan özür dilemelerini bekliyoruz.

Ahtamara LGBTİ WAN
Buca Kent Konseyi Eşitlik Meclisi
Çanakkale LGBTİ+ İnisiyatifi
Denizli LGBTİ+ Aileleri Grubu
DEÜ Eşit Şerit Toplumsal Cinsiyet Araştırmaları Topluluğu
Genç LGBTİ+ Derneği
Herkes İçin Ruh Sağlığı Derneği
Hevi LGBTİ Derneği
İnterseks Türkiye
İstanbul LGBTİ+ Dayanışma Derneği
Kaos GL Derneği
KeSKeSoR Amed Oluşumu
Kuir Kıbrıs Derneği
LADEG+ (LGBTIQ+ Aileleri ve Yakınları Destek Grubu)
Lambda İstanbul
LeGeBİT Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Araştırmaları Dayanışma Topluluğu
LISTAG – LGBTI+ Aileleri ve Yakınları Grubu
Mersin LGBT 7 Renk Derneği
ODTÜ LGBTİ+ Dayanışması
Özgür Renkler Derneği
Pembe Hayat
Pembe Hayat KuirFest
Pozitif Yaşam Derneği
Siyah Pembe Üçgen İzmir Derneği
SPoD
Toplumsal Dayanışma İçin Psikologlar Derneği (TODAP)

Bir yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir