Erasmus: Dersler-Konaklama-Gezi Planı-Avantaj/Dezavantaj

Erasmus Programına başvuru ve yolculuktan önceki süreci bir önceki yazımda ele almıştım (Bkz. Erasmus: Başvuru ve Yolculuktan Önceki Süreç). Bu yazıda ise programı tamamlamama son 1 ay kalmışken Erasmus süreci boyunca merak edilen bazı konulardan bahsetmeye çalışacağım (Ocak, 2020).

Konaklama

Bir önceki yazı için aldığım geri dönüşlerden “Kalacak Yer” meselesinin büyük bir soru işareti olduğunu fark ettim. Konaklama olanağı her üniversiteye bağlı olarak farklılık göstereceğinden biraz daha değişken bir konu diyebiliriz. Her üniversite için yurt imkanı geçerli değil, bazı üniversitelerin yurtları yok. Eğer yurt olanağı olan bir üniversiteyi kazanmışsanız, gitmeden önce yurttaki ilgili kişilerle mail üzerinden iletişim kurmalısınız. Eğer boş yer varsa ve şartlar uygunsa kalacağınız yeri bu şekilde ayarlayabiliyorsunuz. Benim gittiğim üniversitenin de yurdu vardı fakat az sayıda Erasmus öğrencisini kabul ediyordu. Eğer ev kiralamanız gerekiyorsa, mutlaka gitmeden önce araştırmaya başlamanız gerekiyor. Gideceğiniz şehirde daha önceden ev kiralamış olan Erasmus öğrencileriyle iletişime geçip ev sahiplerine ulaşabilir ya da onlardan bölgedeki emlakçılar hakkında tavsiye alabilirsiniz. Gideceğiniz şehirde aktif bir ESN grubu varsa ev bulma konusunda onlar da yardımcı olabilirler fakat önceden kendiniz araştırır ve bulursanız daha karlı olacaktır. Bu konuda Facebook grupları oldukça işlevsel olabilir.

Dersler

Sınavlar ve notlandırma sistemi en çok merak edilen konulardan bir diğeri. Bu konuda söyleyebileceğim en genel şey bizim alışık olduğumuz yazılı sınav sistemi dışında birçok farklı sınav yöntemi kullanılıyor. Sunum yaparak, rapor hazırlayarak ya da sözel bir sınavla da değerlendirilebiliyorsunuz. Tabii ki bölümünüz, dersleriniz ve ders aldığınız öğretim görevlilerine göre yöntemler değişiyor. Mesela ben bir dersimin final sınavını Skype üzerinden görüşme ile gerçekleştirdim.

Psikoloji Dersleri

Psikoloji alanı açısından baktığımda Macaristan’daki derslerin içeriğinin ve işleyiş biçimlerinin Türkiye’deki sisteme göre daha yalın ve daha pratiğe yönelik olduğunu söyleyebilirim. Makale araştırıp özetlemenin yanında yeniden yorumlayarak rapor oluşturma ve pratik olarak tartışma genel olarak derslerimin temelini oluşturuyordu. Derslerin pratik kısmına bir örnek daha verecek olursam; “Kişisel gelişim için, yaşanan deneyimlerin öneminin anlaşılması” konusunda bizden tanımadığımız birisiyle görüşme yapmamız istendi.

Dönüş Belgeleri

Erasmus’tan döndüğünüzde eşleştirdiğiniz derslerin notlandırılması için transkript belgenizi ve dönemi bitirip ayrıldığınız tarihi resmileştiren Confirmation of Study Period belgenizi ıslak imzalı olarak okulunuzdan almanız gerekiyor. Bu belgede yazılı olan tarih, kalan hibenizden alacağınız miktarın hesaplanması için kullanılıyor.

Gezi Planı

Erasmus+ Programının en güzel yanlarından birisi de Avrupa içerisinde seyahat kolaylığı sağlaması. Ama önce güvenlik! Evet, Avrupa’ya genel olarak güvenli bir yer diyebiliriz fakat yine de dikkat gerekiyor. Bunu buraya ekliyorum çünkü ben gelmeden önce bana tren istasyonlarında bile uyuyabileceğim kadar güvenli anlatılmıştı fakat bunun biraz ütopik bir söylenti olduğunu söylemek zorunda hissediyorum. Özellikle Avrupa’da azımsanmayacak sayıdaki evsiz insan nüfusu geceleri biraz daha tedirginliğe yol açıyor. Genellikle kendi halinde ve zararsız olan bu insanlar tren istasyonları, popüler turistlik bölgeler ve metro duraklarında bazen tedirginlik yaşamanıza neden olabiliyor. Kendi adıma Macaristan’da hiçbir sıkıntı yaşamadım ama Paris ve Brüksel gezimde biraz daha tedbirli olmam gerektiğini hissettim diyebilirim. Bu nedenle gideceğiniz şehrin hareketli olduğu saatlerini ve şehir içi ulaşımın ne zaman bittiğini bilmeniz ve şehre ulaştığınız saatte kalacağınız yere nasıl gidebileceğinizi önceden araştırmanız iyi bir gezi için en önemli nokta diyebilirim (Havaalanından şehre ulaşım vb.).

Ryanair ve Flixbus ulaşım firmalarının Erasmus öğrencileri için indirimleri var. Bunları incelemenizi öneririm. Eğer nereye gideceğinizden emin değilseniz ve aynı zamanda uygun fiyatlı biletleri de merak ediyorsanız, Skyscanner üzerinden seçtiğiniz ay içerisindeki en uygun biletleri görüntüleyebilirsiniz. Bunlara ek olarak Omio isimli site üzerinden gitmek istediğiniz yer için var olan tüm ulaşım yollarına ulaşabilirsiniz (Tren, uçak, otobüs vb.).

Kalacak yer konusunda ben hep Booking uygulamasını kullandım. Eğer kalabalık bir grup olarak gezilecekse Airbnb üzerinden de oldukça uygun bir fiyata ev kiralayabilirsiniz.

Avantaj / Dezavantaj 

Dezavantajları konusunda fazla objektif olamayabilirim çünkü bana göre somut olarak tek dezavantajı gittiğiniz dönem içerisinde eşleşmeyen dersleriniz varsa bu dersleri geri döndüğünüzde alttan almanız gerekiyor olması.

Avantajları için ise birçok şey sayabilirim; dünyanın her yerinden yeni arkadaşlar, birçok farklı kültürü tanıma fırsatı, kendi bölümünüzle ilgili uluslararası bir ortamda ders almak, mesleğinizin dünyadaki yerini algılamak, yurt dışında staj ve yüksek lisans için fırsatlar, gezebileceğiniz birçok ülke, İngilizcenizi geliştirmek için pratik imkanı ve hatta yeni diller öğrenme olanağı… En önemlisi ise birçok farklı deneyim sayesinde kişisel gelişiminize bulunduğunuz katkı.

Ve tabii ki birçok güzel fotoğraf. Eğer Erasmus programındaki sürecin görsel yönünü de merak ediyorsanız Erasmus+ programı boyunca gittiğim yerleri de eklediğim fotoğraf temalı sayfama daily.psycho bakabilirsiniz.

Bir yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir