Depresyon Hakkında Doğru ve Yanlış Bilinenler

Depresyon hakkında doğru ve yanlış bilinenlere bir göz atalım.

Yanlış: Depresyon tedavi edilemez.

Doğru: Depresyon tedavi edilebilir, birçok depresyon hastası iyileşebilmektedir. Psikoterapi ve psikiyatrik ilaçlar ile çok yol kat edilebilmektedir.

Yanlış: İntihar düşüncesi, bir depresyon belirtisi değildir.

Doğru: İntihar düşüncesi, tıpkı iştah kaybı, mutsuzluk gibi bir depresyon belirtisidir. İntiharı, kendine zarar vermeyi düşünen bireyler, psikolojik destek almayı ertelememelidir.

Yanlış: Depresyon, yalnızca kadınlarda görülür.

Doğru: Kadınlarda, erkeklere oranla 2 kat kadar daha fazla görülse de depresyon hem kadınlarda hem erkeklerde görülmektedir (Kaplan ve Sadock, 2004).

Yanlış: Depresyon, sadece travmatik olaylardan ötürü ortaya çıkar.

Doğru: Depresyonun belirli bir sebebi olmak zorunda değildir, mutlaka kötü bir olay yaşanması gerekmez. Çevresel faktörlerin yanı sıra fizyolojik faktörler de depresyona sebep olabilir.

Yanlış: Üzgün insanlar, depresif insanlardır.

Doğru: Depresyonun tek belirtisi mutsuzluk değildir. İştah kaybı, değersizlik hissi, uyku sorunları, sosyalliğin azalması gibi başka bir çok belirti vardır (DSM-V, 2013).

Kaynakça

Amerikan Psikiyatri Birliği (2013). Mental Bozuklukların Tanısal ve Sayımsal El Kitabı, Beşinci Baskı (DSM-V). (E. Köroğlu, Ed.). Ankara: Hekimler Yayın
Birliği.

Kaplan, H. I. & Sadock, B. J. (2004). Klinik Psikiyatri (E. Abay, Çev.). İstanbul: Nobel Tıp Kitabevleri.

*Bu yazı Psikoloji Ağı editörlerinden Yasemin Aksöz tarafından Psikoloji Ağı Yayın İlkelerine göre düzenlemiştir.

İlgini çekebilir:  Psikolojik Bozuklukların Sanatı

İstanbul'da yaşıyorum ve İstinye Üniversitesi'nde psikoloji lisans öğrencisiyim. Öğrenmeyi, okumayı ve yazmayı seviyorum.

Bir yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.