Aşık Olmaktan Korkulur Mu? | Filofobi

Birçoğumuz aşık olacağımız kişiyi bekleyerek yaşarız. Bir kütüphanede, bir kafede, bir taksi durağında, okul koridorlarında… Kiminle çarpışacağız ve o kalp ne zaman titreyecek diye bekleriz. Peki acaba aşık olmaktan mı korkarız yoksa filofobik olmaktan mı? Filofobi Mi? O da Ne? Fobiler; kişilerin bir durum ya da nesne karşısında hissettiği baskıyı ve anormal olan hastalık derecesine...

Birçoğumuz aşık olacağımız kişiyi bekleyerek yaşarız. Bir kütüphanede, bir kafede, bir taksi durağında, okul koridorlarında… Kiminle çarpışacağız ve o kalp ne zaman titreyecek diye bekleriz. Peki acaba aşık olmaktan mı korkarız yoksa filofobik olmaktan mı?

Filofobi Mi? O da Ne?

Fobiler; kişilerin bir durum ya da nesne karşısında hissettiği baskıyı ve anormal olan hastalık derecesine gelmiş korkuyu ifade eden bir kaygı bozukluğudur. Kökeni Yunancada filos olan sevgili veya sevmek anlamına gelen kelimeden türemektedir. Filofobi kısaca aşık olma korkusudur. Genellikle filofobiler olumsuz yaşantılar ve sonrasındaki duygudurumu eşlik eden süreç içerisinde ortaya çıkarlar. İhanete uğramış bir kişide, ayrılık acısı çekmiş ya da beklentilerine ulaşamamış bir kişide filofobi gözükme olasılığı yüksektir. Çünkü bu his ve duygular süreklilik gösterdiğinde, günlük yaşamda işlevsellik azaldığında ve tedavi edilmediğinde bu kaygı bozukluğu türü gözlemlenecektir.

Filofobinin sebepleri tam olarak kanıtlanmamakla birlikte; aile içi ilişkiler, kültürel yapı, dini etkenler ve kişisel özellikler (özgüven eksikliği, olumsuz zihniyet, geçmiş dönem yaşantıları) filofobinin oluşmasını etkileyen faktörler olarak gösterilmektedir. Çocukluk döneminde olumsuz ebeveyn davranışlarına maruz kalmış bireyler, ergenlik döneminde olumsuz ilişkiler yaşamış bireyler ve çevresindeki kişilerin bu durumları yaşamış olduklarını görerek model alan ve kendi içinde huzursuz olan reddedilme korkusu ile yaşayan bireyler filofobisi olan kişilere veya filofobiye eğilimli kişilere örnek olarak gösterilebilmektedir.

Peki Filofobimiz Olduğunu Nasıl Anlayacağız?

Öncelikle aşırı kaçınma davranışı temelde bir fobinin belirtisidir. Yani birey evlilikten, çiftlerin bulunduğu ortamdan ve ilişki kurmaktan kaçınıyorsa filofobiden şüphelenebiriz.

Bir örnek verecek olursak; yıllardır hayatınızın aşkını bekliyorsunuz. Bir kafeden çıktınız, arabanıza doğru yürürken çarpıştığınız kişi sizin kalbinizin de çarpmasına neden oldu. Prosedür icabı gelişen iletişim kalpten kalbe bir yola dönüştü. Duygularınızı dile getirdiniz ve maalesef reddedildiniz. Sonuç ne mi? Reddedilmişlik, hayal kırıklığı, “bir daha mutlu olamayacağım”, “açılan bu yara kapanmayacak” düşünceleri, ruhsal çökkünlük ve öfke yani mutlu sonla bitmeyen tek taraflı bir aşk. Kısaca filofobi. İşte aynen bu şekilde filofobik oluyoruz. Filofobik olduğumuzu titreme, ağlama, nefes darlığı, terleme ve bayılma gibi fiziksel belirtiler ile de anlayabiliriz.

Bizleri Hayata Küstüren Bu Aşık Olma Korkusunun Bir Tedavisi Yok Mu?

Elbette var.  Bilişsel Davranış Terapisi (BDT), çoğu fobi için en kullanışlı ve etkili tedavi yöntemidir. BDT’nin amacı, anksiyetenin temelindeki olumsuz  düşünceleri ve imgeleri tanıyarak kişinin bu düşünce ve duygulara bakışını değiştirerek yerini olumlu düşünce ve duygulara bırakmasıdır. Fobi çeşitleri tedavi edilirken en önemli detay yüzleşmedir. Hasta kendi korkularının anlamsız, yersiz olduğunu bilir fakat bu korkuyu engelleyemez. Çünkü geçmiş deneyimleri yüzünden olumsuz bakış açısı gelişmiştir. Filofobik kişiler bir ilişkiye başladıklarında sonunun hep mutsuz biteceğine inanmaktadırlar. Bu kişiler kaçarak kendilerini korurlar yani acı çekmeyeceklerini düşünürler. Dolayısıyla hasta imgelem (imajinasyon) yoluyla aşık olmaya maruz bırakılır.  Kişi bu sayede kademeli olarak korkusuyla yüzleştirilir ve olumsuz duygu ve düşüncelerin yeri olumlu duygu ve düşüncelerle değiştirilir.

Sonraki adımda ise korku ve kaygılara güle güle; musmutlu hayata ve yeni aşklara hoş geldin denilerek hayata devam edilir.

Ek okumalar:

Aragon’a göre aşk bize güç veren tek özgürlük yitimidir, ama genelde yaşanan şu ki, bu yitim güç vermeyi sonsuza dek sürdürememektedir.

https://psikolojiagi.com/ask-mi-bagimlilik-mi/


Her aşk kendi içinde bir miktar takıntı içerir. Aşık oldukları zaman insanlar uyanır uyanmaz ya da gün boyu sevdiklerini düşünüyor.

https://psikolojiagi.com/askin-iki-yuzu-var-mehmet-sungur-ile-soylesi/


Kaynakça

https://yusufbayalan.com/filofobi/ Yusuf Bayalan’ın Filofobi Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıldır? Adlı makalesi (erişim tarihi: 07.04.2019 14.55)

https://www.haberler.com/yoksa-sizde-filofobik-misiniz-6958852-haberi/ : Uzm. Dr. Mehmet Yavuz’un Yoksa Sizde Filofobik Misiniz? Adlı makalesi (erişim tarihi: 07.04.2019 15.00)

https://www.medikalakademi.com.tr/filofobi-asik-olmaktan-korma-nedir-belirtileri-ve-tedavisi/ (erişim tarihi: 07.04.2019 15.03)

 

*Bu yazı Psikoloji Ağı editörleri tarafından Psikoloji Ağı Yayın İlkelerine göre düzenlemiştir.

Bir yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir