Anaokulu & Kreşte Psikolog Olmak

Yaklaşık 4 aydır bir anaokulu & kreşte psikolog olarak görev yapmaktayım. Bu alanda çalışmayı düşünenler için kısaca deneyimlerimi paylaşmak istiyorum.

Yaklaşık 4 aydır bir anaokulu & kreşte psikolog olarak görev yapmaktayım. Bu alanda çalışmayı düşünenler için kısaca deneyimlerimi paylaşmak istiyorum. Anaokulunda çalışmak, psikoloji bölümünde okurken aklıma bile gelmeyen bir çalışma alanıydı. Ancak mezun olur olmaz beynime hücum eden ”şimdi ne yapacağım?” sorusu, yüksek lisans alımlarının durumu vs. gibi alandaki herkesin bildiği durumlardan dolayı, kendimi bir anaokuluna iş başvurusu yaparken  buldum. Bu tercihimin temel nedeni, kariyerimin henüz belirsiz olduğu bu başlangıç dönemini, sevdiğim bir alanda deneyim kazanarak değerlendirmek istememdi. Öncelikle çalıştığınız kurumun eğitimci kadrosu, kurucu sayısı, öğrenci sayısı, eğitim ilkeleri, daha önce psikolog ya da psikolojik danışmanla çalışmış olmaları gibi pek çok faktörün; sizin o kurumdaki değerinizi doğrudan etkileyeceğini belirtmek isterim. Mutlaka kurum yöneticileriyle konuşup sizden beklentileri ve sizin yapabilecekleriniz konusunda önceden anlaşmaya varmanızı tavsiye ederim.

Peki ben anaokulunda neler yapıyorum? Aileyi tanımak adına, ilk görüşme yapıyorum. Takip eden günlerde çocuklarının okula uyumu, gelişim özellikleri, arkadaş ilişkileri vs. gibi konularda velilerle görüşmelerim devam ediyor. Bunun dışında okulda olduğum süre ve uygunluğum boyunca tek tek öğrencileri gözlemliyorum. Öğretmenlerle birebir iletişim halindeyim. Birçok konuda ortaklaşa çalışıyoruz. Ayrıca kurumun talepleri veya benim gözlemlerim doğrultusunda kimi öğrencilere gelişimsel tarama testi uyguluyorum.

Özet olarak söylemem gerekirse anaokulları, çocuklarla iletişim kurma yeteneği yüksek ve bu alanda çalışmak isteyen bir psikolog için gerçekten anlamlı veriler toplayabileceğiniz ve kendinize kişisel olarak da birçok özellik (sabretmek, hassas ve esnek düşünebilmek) katabileceğiniz bir çalışma alanı.
Son olarak, bu kadar çeşitliliğin içerisinde bir kurum bir diğer kuruma benzememekle birlikte çok iyiyle de çok kötüyle de karşılaşabilirsiniz.

*Bu yazı Psikoloji Ağı editörleri tarafından Psikoloji Ağı Yayın İlkelerine göre düzenlemiştir.

İlgini çekebilir:  2017 Güncel Psikolog Maaşları

Bir yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir