30 Mart Dünya Bipolar Günü | Bilgisel

Bipolar bozukluğu olduğu kabul edilen ünlü ressam Vincent van Gogh’un doğum günü olan 30 Mart Dünya Bipolar Günü olarak kabul edilmektedir. #30MartDünyaBipolarGünü’nde yaptığımız paylaşımları sizler için derledik: Bipolar bozukluk, eski adıyla manik depresif, iki uçlu ya da iki kutuplu bozukluk olarak adlandırılan bir duygudurum bozukluğudur (Çakır S.). 30 Mart #DünyaBipolarGünü pic.twitter.com/uES4wJu445 — Psikoloji Ağı (@psikolojiagi)...

Bipolar bozukluğu olduğu kabul edilen ünlü ressam Vincent van Gogh’un doğum günü olan 30 Mart Dünya Bipolar Günü olarak kabul edilmektedir. #30MartDünyaBipolarGünü’nde yaptığımız paylaşımları sizler için derledik:Günümüzde pek çok sanatçı, yazar, şair toplumun genel bir kesimi tarafından “delilik” olarak damgalanan ruhsal hastalıkların bu çeşidiyle başa çıkmaya çalışmışken, hasta/hasta yakınları ve toplumun geri kalanı bipolar bozukluğu ne kadar iyi tanıyor peki?

https://psikolojiagi.com/bipolar-bozukluk-ne-kadar-iyi-taniniyor/Türkiye Psikiyatri Derneğinin önceki yıllarda hazırladığı Bipolar (İki Uçlu Bozukluk) bilgi kartları.

İki Uçlu Bozukluk Kartları


Uluslararası işbirliği ile Dünya Bipolar Günü’nün amacı hastalık konusunda toplumsal duyarlılığı, bilgiyi ve eğitimi artıracak faaliyetler aracılığı ile tüm dünyada farkındalık yaratmak ve toplumsal damgalamayı ortadan kaldırmaya yardımcı olmaktır.

30 Mart Dünya Bipolar GünüBağımsız bir çevrim içi medya platformu olan Medyascope Dünya Bipolar Günü adına, Psikiyatr İlker Küçükparlak ile yaptığı program:


Damgalama (stigma), ciddi bir sorundur çünkü bir kişiyi ruhsal hastalığından dolayı damgalamak demek hastanın “utanılması” gereken bir durum içinde olduğunu öne sürmektir.

İlgini çekebilir:  Yanlış Anlaşılan ve Kullanılan 4 Psikoloji Terimi

iki kutuplu


Televizyon programlarında damgalamaya (stigma) bir örnek:


Slovak tasarımcı Igor Kupec’in, Bipolar Bozukluğu tipografi sanatıyla birleştirerek betimlediği çalışma:

Slovak tasarımcı Igor Kupec’in, Bipolar Bozukluğu tipografi sanatıyla birleştirerek betimlediği çalışma


Bipolar bozukluk nedir? Bipolar bozukluğu olan birey ne hisseder, neler yaşar? İşte bu soruların cevabını, Renee’nin hayatına konuk olarak öğrenebilirsiniz.

https://psikolojiagi.com/aski-kollarina-yaz-film-onerisi/


Tasarımcı Federico Babina’nın, Bipolar Bozukluğu mekan ve mimarlıkla birleştirerek betimlediği çalışma:

Tasarımcı Federico Babina'nın, Bipolar Bozukluğu mekan ve mimarlıkla birleştirerek betimlediği çalışma:


Eisen Bernardo’nun yalnızca ataş kullanarak hazırladığı çalışma

Bir yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir