TPD 35. Genel Kurul – Adaylar

[vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_column_text] EMRE KONUK Değerli Meslektaşlarım, Ruh Sağlığı Yasa metni Komisyonda oluşmuş ve Meclise gönderilmiştir.  Büyük ihtimalle çok uzak olmayan bir gelecekte Meclis gündemine gelecektir. Ekte yasa metniyle ilgili eleştiri ve önerilerimizi bulacaksınız. Kısaca özetleyecek olursak: Yasa metni gelişmekte olan ülkemizin ihtiyaçlarını karşılamaktan çok uzaktır. Yaklaşık 200.000 ruh sağlığı uzmanı açığı vardır ve nüfusumuz yılda...

[vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

EMRE KONUK

Değerli Meslektaşlarım,

Ruh Sağlığı Yasa metni Komisyonda oluşmuş ve Meclise gönderilmiştir.  Büyük ihtimalle çok uzak olmayan bir gelecekte Meclis gündemine gelecektir.

Ekte yasa metniyle ilgili eleştiri ve önerilerimizi bulacaksınız.

Kısaca özetleyecek olursak:

  • Yasa metni gelişmekte olan ülkemizin ihtiyaçlarını karşılamaktan çok uzaktır. Yaklaşık 200.000 ruh sağlığı uzmanı açığı vardır ve nüfusumuz yılda 1.200.000 artmaktadır.
  • Yasada ruh sağlığı hizmetinin ekip halinde verilebileceği öngörülmekte ve serbest çalışmadan tek kelimeyle söz edilmemektedir. Meslektaşlarımız önümüzdeki yıllarda başka işler aramak zorunda kalacaklardır.
  • Yasa metni ruh sağlığı ile ilgili neredeyse önemli hiçbir meseleyi halletmemiş, çözümleri yasa çıktıktan sonra kimin yayınlayacağı belli olmayan yönergelere bırakmıştır.
  • Meslek standartları, Psikoterapi ve diğer yeterliklerle ilgili kriterler, Meslek Örgütleri tarafından oluşturulacak bir Akreditasyon Kurulu tarafından oluşturulmalı ve yürütülmelidir. Bu kurul hem ülkemizin ihtiyaçlarını hem her meslek kuruluşunun kendi çıkarlarını gözeterek çalışacaktır.
  • Ekte daha ayrıntılı dile getirdiğimiz eksikler ve yanlış ele almaların konuya yabancı Milletvekillerinden oluşan komisyon tarafından gereğince değerlendirilemeyeceği açıktır. Bu nedenle görüşmelerin Meclis’te askıya alınmasının yerinde olacağını düşünüyoruz. Meslek örgütleri farklı bir perspektiften hızla çalışmaya başlayabilir ve kesinlikle bir yıldan çok daha kısa bir sürede sonuca ulaşabilir.

PDR Derneği ve Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği eğer Türk Psikologlar Derneği böyle bir girişimde bulunursa kendilerinin de konuyu gözden geçirebileceklerini dile getiriyor..

15 Nisan’da TPD Genel Kurul’u toplanıyor. Yukarıda ve ekte dile gelenler açısından değerlendirme yapıp çalışacak bir Yönetim Kurulu oluşturulabilirse her şey köklü bir biçimde değişebilir.

Birçok meslektaşımın da önerisiyle Genel Kurul’da adaylığımı koymaya karar verdim. Geçmiş’te, TPD İstanbul Şube’de 12 yıl Yönetim Kurulunda çalıştım, başkanlık yaptım. ’99 depreminde ve sonrasında çok kapsamlı çalışmalar yaptık.

Sizlerden ricam, 15 Nisan Pazar günü Ankara’da toplanacak Genel Kurul’a katılmanız ve ülkemize yakışacak, meslektaşlarımızın çıkarlarını kollayacak ve gelişimlerine katkıda bulunacak bir Yönetim Kurulu’nun oluşumuna katkıda bulunmanızdır.

Emre Konuk, Klinik Psikolog


 [/vc_column_text][vc_tta_tabs][vc_tta_section title=”Yönetim Kurulu” tab_id=”1523738020193-39afe438-d072″][vc_column_text][/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”Özgeçmiş” tab_id=”1523738020194-6e2fc005-34c2″][vc_column_text]

İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümü mezunu olan Konuk, Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Derecesi’ni Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümünden aldı. Aile Terapisi eğitimini Mental Research Institute, Palo Alto-Kaliforniya’da yaptı. Aynı enstitüde Brief Therapy Center’da terapist olarak çalıştı.

Detaylı Özgeçmiş

[/vc_column_text][/vc_tta_section][/vc_tta_tabs][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]okan cem çırakoğlu ile ilgili görsel sonucu

OKAN CEM ÇIRAKOĞLU

İlgini çekebilir:  Ruh Sağlığı Yasası Çalışmaları Sürüyor

Değerli Meslektaşlarım,
Yarın daha önceden sizlerle paylaşmış olduğum bir ekiple TPD Genel Kurul’unda Yönetim Kuruluna aday olacağız. Bu ekip içinde alanda, özel uygulamada, devlette ve akademide çalışan meslektaşlarımız bulunmaktadır. Klinikten gelişime her psikoloji alanının şu anda sorunları vardır. Eğitimin niteliği, çalışma koşulları, unvan ve yetkiler, ekonomik sömürü, mesleki eğitimler konusundaki problemler, özlük hakları, nitelikli eğitsel yayın gereksinimi gibi problemler hem mesleki hem yasal düzlemde ele alınmalıdır. Öte yandan, psikolojinin her alanda erozyona uğradığı bu dönemde öncelikli sorunlarımızın farklı alanlarda çalışan meslektaşlarımızın sorunlarını gölgede bırakmasından yana değiliz. Aday ekibimiz içinde Yönetim Kurulu’ndaki unvanlardan ziyade bir arada çalışma ve üretme motivasyonu hakimdir. Bu nedenle, başlangıçtan bu yana “BİZ bir takımız ve büyük büyük sözler etmeden, en gerçekçi yaklaşımları benimseyerek elimizden geleni yapacağız” mesajı vermeye çalıştık. Yıllardır ilk kez bir ekip Yönetim Kurulu adaylığını önceden duyurdu. Aynı zamanda, bu ekipteki her birey adaylık kararını bir vicdani muhasebeden ziyade çalışma ve çözüm üretme isteğiyle verdi. Bu motivasyonun ve samimi çabanın meslektaşlarımız arasında güven oyu alacağından şüphe duymuyorum. Genel Kurul’daki seçimin sonucu her ne olursa olsun bir arada geçirdiğimiz kısa sürede birbirimizle düşünmekten, gelecek planları yapmaktan büyük zevk aldık. Bu vesileyle takım arkadaşlarımın her birinin (böyle bir temayülümüz olmasa da) TPD GENEL BAŞKAN ADAYI olacak niteliklere sahip olduğunu biliyor olmaktan son derece mutluyum. Seçim sürecinde sosyal medya hesaplarınızda ve posta kutularınızda yaratmış olduğumuz kalabalık görüntü sözünü ettiğim motivasyonun ürünüdür. Anlayışla karşılayacağınızı umuyorum. Yarın yapılacak Genel Kurul’un camiamıza esenlikli sonuçlar üretmesini diliyoruz ve desteğinizi bekliyoruz.

Bu süreçte kendimizi sürekli #adayızbiz diye andık.
#adayızbiz adına
Doç. Dr. Okan Cem Çırakoğlu


[/vc_column_text][vc_tta_tabs][vc_tta_section title=”Yönetim Kurulu” tab_id=”1523737552882-a5fa51d3-791e”][vc_column_text][/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”Özgeçmiş” tab_id=”1523737552882-2367ade6-31a9″][vc_column_text]

Adı Soyadı: Okan Cem Çırakoğlu
Doğum Tarihi: 17 Eylül 1973
Unvanı: Doç. Dr.
Yabancı Dil: İngilizce (TOEFL:91, IELTS:6.5)

Öğrenim Durumu:

  Derece  Alan/Bölüm  Üniversite   Yıl
  Lisans  Psikoloji  Orta Doğu Teknik Üniversitesi   1996
  Y. Lisans  Klinik Psikoloji  Orta Doğu Teknik Üniversitesi   1999
  Doktora  Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik  Orta Doğu Teknik Üniversitesi   2006
  Doçentlik  Uygulamalı Psikoloji  Üniversiteler Arası Kurul   2015

 
Detaylı Özgeçmiş[/vc_column_text][/vc_tta_section][/vc_tta_tabs][/vc_column][/vc_row]

Bir yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir