Şema Terapi de Neyin Nesi?

Yenilikçi bir terapi yöntemine ne dersiniz?

Dr. Jeffrey E. Young, Beck’in yanında çalışırken, psikanalatik, deneysel, bilişsel, farmakolojik ve davranışçı yaklaşımları çok değerli bulsa da kendi başlarına kısıtlı kaldıklarını görmüş ve birkaç terapi yöntemini birleştirmenin daha iyi olabileceğini düşünmüş. Daha zor giden danışanlardaki genel sorunun yakınlık ile ilgili olduğunu tespit eden Young; bu zor danışanlardaki ortak temaların ve örüntülerin bir listesini çıkarmış ve böylece Şema Terapi’deki şemaların temelini atmış.

Değiştirilmesi zor, çocukluk ve ergenlik döneminde de kökenleri olduğu düşünülen psikolojik rahatsızlıklar için tasarlanan Şema Terapi; bütünleştirici bir kuram ve tedavi modelidir. 18 tane şema başlığı altında toplanan davranış örüntüleri sonrasında kümeleşerek modları oluştururlar. Şema Terapi’nin hedefinde bu şemaların geçmişte neden meydana geldiğini anlamak, o zamanlar bizi nasıl koruduğunu ancak şimdi bu şemalara ihtiyacımızın kalmadığını belirlemek ve de bu şemaların seslerini kısmaktır. Böylelikle hedefte olan “Sağlık Yetişkin Modu“muza ulaşıp şemalarımız yüzünden bizi zorlayan davranış örüntülerinden olabildiğince uzaklaşmaktır.

Bu 18 tane şemanın bizde geçerli olup olmadığını öğrenebilmek için ufak testler bulunmaktadır. Dr. Young ve Janet Klosko; Hayatı Yeniden Keşfedin adlı kitaplarında bu şemalardan 11 tanesini anlatmış bunlarla nasıl başa çıkılabileceğiyle ilgili okuyucuya ipuçları vermiştir.

Yönteminin bu kadar açık bir dille anlatılması ve terapiye ulaşamayan insanlar için bile bir başucu kitabının olması Şema Terapi’nin beni en etkileyen yönlerinden biriydi. Sizler de Jeffrey Young’ı dinleyince Şema Terapi’nin ne kadar samimi ve içten bir yaklaşım olduğunu göreceksiniz.


Kaynakça:

Young, J. E., Klosko, J. S., & Weishaar, M. E. (2003) Schema therapy a practitioner’s guide. New York: The Gullford Press.
Young, J. E., Klosko, J. S., (1993) Hayatı yeniden keşfedin. (S. Kohen, D. Güler, Çev.) İstanbul: Psikonet Yayınları.

Bir yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir