Patrick Melrose (Dizi Önerisi)

Patrick Melrose, Edward St. Aubyn'ın aynı adlı kitabından uyarlanmış beş bölümden oluşan bir mini dizi. Dram ve kara mizah türündeki Patrick Melrose’nin kitapları Birleşik Krallık ve Amerika’da büyük bir hayran kitlesine sahip. Dizi ise kitaplarla aynı ismi taşıyan (Never Mind, Bad News, Some Hope, Mother’s Milk, and At Last) beş bölümden oluşmakta.

Patrick Melrose, Edward St. Aubyn’ın aynı adlı kitabından uyarlanmış beş bölümden oluşan bir mini dizi. Dram ve kara mizah türündeki Patrick Melrose’nin kitapları Birleşik Krallık ve Amerika’da büyük bir hayran kitlesine sahip. Dizi ise kitaplarla aynı ismi taşıyan (Never Mind, Bad News, Some Hope, Mother’s Milk, and At Last) beş bölümden oluşmakta. Her bir bölümde serinin bir kitabı canlandırılmış. Başrolünde Benedict Cumberbatch’in yer aldığı bu mini dizi üç farklı zaman diliminde ve üç farklı mekanda geçiyor, 1960’lı yıllarda Fransa’da başlayıp, 80’lerde New York’ta geçiyor ve 2000’lerin başında İngiltere’de sona eriyor.

İlgisiz bir anne ve babanın çocuğu olarak büyüyen Patrick’in çocukluğunda yaşadığı travmaların ilerideki hayatını nasıl etkilediği konu alınmış. Yaşadığı travmanın en büyük nedeni, uzun bir süre boyunca babası tarafından cinsel istismara uğramış olmasıdır. Patrick; yaşadığı travma, babasının cinsel istismarı ve şiddeti, annesinden beklediği ilgi ve sevgiyi görememesi nedeniyle oldukça yalnız ve mutsuz bir çocukluk geçirir. Sürekli kendine zarar verme davranışlarında bulunur.

Dizideki karakterler ise şöyle;

DAVİD MELROSE; Patrick’in babası
DAVID MELROSE; Patrick’in babası

Çevresindeki herkesin itaat ettiği, soğuk ve sert tavırlarıyla eşini, çocuğunu, arkadaşlarını baskı altına almış bir karakter. Evdeki her şey onun kontrolünde gerçekleşiyor. Oldukça zorba davranışları var. Oğluna zarar vererek, şiddet uygulayarak ona hayatla ilgili dersler verebileceğini ve artık kimsenin onu incitemeyeceğini söylüyor. En takıntılı olduğu konuysa birilerine bağımlı olmak. Patrick’e  sürekli olarak “İleride kimseye bağımlı olmadığında bana teşekkür edeceksin’’ diyor. Annesinin Patrick ile ilgilenmesine engel oluyor ve ona bağlanmasını istemediğini söylüyor. Bir yaz günü başlamış olduğu cinsel istismarı birkaç sene sürdürüyor. Aynı zamanda eşi üzerinde büyük bir baskı kuruyor ve psikolojik şiddet uyguluyor.

İlgini çekebilir:  Beni Böyle Sev Dizisi Psikolog Sahnesi

ELEANOR MELROSE; Patrick’in annesi
ELEANOR MELROSE; Patrick’in annesi

Amerika’nın en zengin ailelerinden birinden geliyor. Eşi tarafından sürekli psikolojik şiddete uğruyor ve kontrol ediliyor. Eşi Patrick’in ona bağımlı olmaması için onunla ilgilenmesini engelliyor. Eşinin kendisi üzerinde kurduğu baskıyı biraz olsun hissetmemek için çok fazla alkol alıyor ve ilaç kullanıyor. Bu sırada Patrick’i oldukça yalnız bırakıyor ve ihmal ediyor. Aynı evde çocuğunun yaşadığı cinsel istismardan habersiz olarak hayatını içkiyle sürdürüyor.

PATRICK MELROSE

Patrick yetişkinlik hayatında alkol bağımlısı olmasının yanında kendine zarar verme davranışlarına yüksek dozda uyuşturucu ile devam ediyor. Bunların yanında birçok problemle boğuşuyor. Özellikle uyuşturucunun etkisindeyken çocukken yaşadığı travmatik anıları tekrar tekrar yaşıyor. Alkol bağımlılığı ise yaşamını oldukça güçleştiriyor ve bir gün yaşadığı yoksunluk krizi sonrası hastaneye getiriliyor. Burada bir süre grup terapilerine katılıyor.

Patrick Melrose serisi aynı zamanda yazarı Edward St Aubyn’nin hayatından izler taşıyan otobiyografik bir eser. Üst sınıf bir ailenin üyesi olan Aubyn’in, babası tarafından kötü muamele ve istismara maruz kaldığı; annesinin ise bu olanlara göz yummuş olduğu biliniyor. Yaşadığı bu süreç Aubyn’i, 20’lerinin yaşında eroin bağımlılığından intihara kadar süreklese de sonrasında ciddi bir psikoterapiyle bambaşka bir hayat inşa ettiği biliniyor.

Hem yarı otobiyografik bir kitap uyarlaması olması hem de bir çocuğun yaşadığı travmanın geri kalan hayatını nasıl etkileyebileceğini etkileyici bir biçimde konu alan dizi Benedict Cumberbatch’ in sergilediği mükemmel oyunculuk ile birleşince oldukça güzel ve izlenebilir bir dizi haline geliyor.  🙂

*Bu yazı Psikoloji Ağı editörleri tarafından Psikoloji Ağı Yayın İlkelerine göre düzenlemiştir.

Bir yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir