Melankoli (Melancholia) (Film önerisi)

Depresyon nedir? Depresyondayken ne hissedersiniz? Depresyondayken gülebilir misiniz? Depresyondaki birey mükemmel hazırlanmış düğününde ne düşünür, dünyanın sonu geliyorken ne hisseder? Justine ve eşi, düğünlerini Justine’in zıt karakter özellikleri olan kız kardeşinin malikanesinde kutlayacaktır. Düğün kusursuz gibi görünse de Justine mutlu değildir. Kutlama sırasında kıyametin haberini alırlar. Melankoli adındaki gezegen yakın zamanda dünyaya çarpacaktır. Bu çarpışma gerçekten...

Depresyon nedir? Depresyondayken ne hissedersiniz? Depresyondayken gülebilir misiniz? Depresyondaki birey mükemmel hazırlanmış düğününde ne düşünür, dünyanın sonu geliyorken ne hisseder?

Psikoloji Film Önerisi
Kirsten Dunst – Melancholia

Justine ve eşi, düğünlerini Justine’in zıt karakter özellikleri olan kız kardeşinin malikanesinde kutlayacaktır. Düğün kusursuz gibi görünse de Justine mutlu değildir. Kutlama sırasında kıyametin haberini alırlar. Melankoli adındaki gezegen yakın zamanda dünyaya çarpacaktır. Bu çarpışma gerçekten yaşanacak mıdır? Bu haber düğündekileri nasıl etkileyecektir?

Melankoli Lars Von Trier’in depresyon üçlemesi olarak adlandıran filmlerinin ikincisi. Film Justine’in depresyonunu, çevrenin buna etkilerini ve kıyamet haberine depresyondaki birisinin bakış açısını anlamamızı sağlıyor.

Psikoloji Film önerisi
John Everett Millais’ın Ophelia Tablosu

Filmin afişide John Everett Millais’in Ophelia tablosundan ilham alındığı aşikar. Ophelia Shakespeare’in Hamlet oyunundan bir karakterdir. Ophelia Hamlet’e aşık olan genç bir kadındır.  Hamlet’in değişimleri, babasının Hamlet tarafından öldürülmesi, Hamlet’e karşı çıkan idam kararı ile baş etmekte zorluk çeken ve ruh sağlığı bozulmuş olarak tanıtılan bir karakterdir. Bir gün olanlara rağmen şarkı söyleyip çiçek toplarken çıktığı söğüt ağacının dalı kırılır, dereye düşer ve dibe doğru batar. Ölümü intihar mı yoksa kaza mı olduğu bilinmez. Millias Ophelia Tablosunda bu ölümü resmeder.

Depresyonu merak ediyorsanız, bağımsız/sanat filmlerini seviyorsanız filmi izlemenizi öneririm.

Orijinal İsmi: Melancholia
Tür: Dram, Bilim Kurgu
Vizyon Tarihi: 13 Ocak 2012
Yapımı: 2011 – Danimarka, İsveç, Fransa ve Almanya
Süre: 130 dk

*Bu yazı Psikoloji Ağı editörleri tarafından Psikoloji Ağı Yayın İlkelerine göre düzenlemiştir.

İlgini çekebilir:  "Bugün Aslında Dündü" Film Analizi Etkinliği

Bir yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.