Kardeş Zorbalığının Akıl Sağlığı Üzerinde Etkileri Olabilir

İngilizler tarafından yapılan yeni bir araştırma, çocuklukta kardeşlerine zorbalık eden veya kardeşleri tarafından zorbalığa uğrayan insanların psikotik bozukluklarla karşılaşma riskinin yüksek olduğunu ileri sürüyor.

Kardeş zorbalığı
HighwayStarz – Fotolia

Warwick Üniversitesi‘ndeki araştırmacılar, çocukluklarında bir haftada veya ayda birçok kez zorbalığa maruz kalanların ya da kendileri zorbalık edenlerin 18 yaşına geldiklerinde şizofreni ya da bipolar bozukluklar gibi psikotik bozukluklara sahip olma ihtimalinin iki-üç kat daha fazla olduğunu buldu.

Araştırmanın ilk yazarı Slava Dantchev’in bir üniversite haber bültenine söylediğine göre: “Eğer zorbalık evde ve okulda meydana geliyorsa psikotik bozukluk riski çok daha fazla.

Araştırmacıların bulduğuna göre, bu tür zorbalıklarda psikotik bozukluk riski dört kat daha fazla.

Araştırmada, 12 yaşında kardeş zorbalığı hakkında bir anket tamamlayan ve 18 yaşında psikotik belirtiler için değerlendirilen yaklaşık olarak 3600 genç vardı.

Yaşları 12 iken, 664 çocuk kardeşleri tarafından zorbalığa uğradığını, 486 çocuk kardeşlerine zorbalık yaptığını ve 771 çocuk da hem zorbalık mağduru hem de zorba olduğunu söyledi. Araştırmanın yazarlarının dediğine göre, 55 çocuk 18 yaşına geldiğinde psikotik bir bozukluk geliştirdi.

Bulguların gösterdiğine göre, 18 yaşındakilerin küçükken kardeş zorbalığına daha sık maruz kalmaları, daha sık zorbalık yapmaları veya her ikisinin de daha sık olması, bu çocukların psikotik bozukluğa sahip olma ihtimallerinin daha fazla olması demek.

Dantchev ek olarak, araştırmacıların önceden var olan akıl sağlığı ve sosyal faktörleri hesaba katmasına rağmen, sosyal ilişki problemlerinin, ciddi akıl sağlığı problemleri için nedenden ziyade erken işaretler olabileceğini söyledi.

Çalışmanın üst düzey yazarı Dieter Wolke’a göre, “Son zamanlara dek, kardeş zorbalığı psikotik bozukluk gibi ciddi akıl sağlığı sorunlarına yol açabilecek bir travma olarak oldukça göz ardı edildi.

Üniversitede bir psikoloji profesörü olan Wolke ayrıca şunları da ekledi: “Çocuklar ev sınırları içerisinde kardeşleriyle çok zaman geçirirler ve eğer zorbalığa maruz kalıp dışlanırlarsa, bu durum -ilk kez bu araştırmada gösterildiği gibi- sosyal yenilgi ile kendini suçlamaya ve ciddi akıl sağlığı bozukluklarına yol açabilir.

Kardeş zorbalığının uzun süreli akıl sağlığı etkileri olabileceği için araştırmacılar, ebeveynlerin ve sağlık uzmanlarının bu zorbalığı azaltmak ve önlemek için yollar bulmasının önemli olduğunu söyledi.

Bu araştırma 12 Şubat 2018’de Psychological Medicine adlı dergide online olarak yayımlanmıştır.


*Eğer isterseniz araştırmanın makalesiyle ilgili daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
*Bu yazı, www.upi.com sitesindeki bu yazıdan Türkçeleştirilmiştir.


1996 İstanbul doğumlu. International University of Sarajevo'da psikoloji öğrencisi. Nörobilim, nöropsikoloji ve yapay zekaya meraklı. Nörobilim alanına yoğunlaşmayı hedefliyor.

Bir yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir