47 Yaşında Otizm Tanısı Konuldu

Hastaneye Ehlers-Danlos Sendromu için testler yaptırmaya giden Laure James’de otistik spektrum bozukluğu olduğu belirlendi.

Medimagazin’in CNN’den aktardığına göre, James, çocukluğundan beri birçok yanlış teşhisle karşı karşıya kaldığını, yeme bozukluğu, anksiyete, iletişim problemi, aşırı odaklanma gibi belirtilerin hep farklı sendromlarla açıklanmaya çalıştığını ifade etti.

“KIZLARDA YANLIŞ TEŞHİS OLDUKÇA YAYGIN”

İngiltere Ulusal Otizm Derneği yöneticisi Carol Povey, eskiden otizmin çoğunlukla erkeklerde görüldüğünün düşünüldüğünü ama otizm sahibi çoğu kızın, yanlış tanılara maruz kaldığını aktardı. Otistik kızların ve kadınların karşılaştıkları bu durumu maskeleme ve kamuflaj sözleriyle açıklayan Povey, kadınlardaki ve erkeklerdeki otizmin arasındaki bu farkın oluşmasında sosyal koşulların büyük bir faktör olduğunu ifade etti.

“SONUNDA KENDİMDEKİ FARKLILIKLARI ANLAMLANDIRABİLDİM”

Povey, otizm sahibi kızların, toplumda “tatlı, sessiz ve kibar” olarak tanımlanan diğer kızları taklit ettiklerini ve böylece otizm belirtilerini saklamakta erkeklerden daha başarılı olduklarını söyledi.

Laure James, otizm teşhisiyle birlikte hayatının değiştiğini, sonunda kendisindeki farklılıkları anlamlandırabildiğini ifade etti. Bir otistik kadın olarak tecrübelerini anlattığı kitabı “Odd Girl Out” bu ay yayımlanıyor.

Bir yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir