Photo

Çağlar Elbirlik

 • Alsancak, İzmir
 • Feb 2021'den beri
svgIcon
4 Deneyim (Yıl)

Hakkında

Ergen•Yetişkin•Ebeveyn•Sporcu Danışmanlığı

Unvanı: Klinik Psikolog & Psikoterapist

Uzman Hakkında

Uzman Klinik Psikolog Çağlar Elbirlik, İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi’nde Psikoloji bölümünü ardından İstanbul Kent Üniversitesi’nde Klinik Psikoloji yüksek lisansını ‘Lisanslı basketbol oyuncusu olup profesyonelliğe devam eden ile etmeyen bireylerin duygusal zeka ve mental iyi oluş düzeylerinin incelenmesi’ konulu çalışmasıyla bitirmiştir. Yüksek lisans eğitimi boyunca Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Psikiyatri Servisinde Stajyer Klinik Psikolog olarak bulunmuştur ve bu esnada birçok poliklinik ve yatan hasta gözlemleme şansı edinmiştir.

Lisans eğitimi boyunca Aile Danışma merkezi ve birkaç spor kulübü başta olmak üzere birçok kuruluşta stajyer olarak görev aldı. Lisans ve yüksek lisans eğitimleri dışında Bilişsel Davranışçı Psikoterapiler Derneği’nden Prof. Dr. Hakan Türkçapar ile ‘Bilişsel Davranışçı Terapi Eğitimi’ne(2019), Dr. Nevin Dölek’ten ‘Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi Eğitimi’ne(2018), BİLGİ Eğitim, Mentalift ve Türk Psikologlar Derneği iş birliğiyle AASP(Association of Applied Sport Psychology) süpervizyonlu ‘Uygulamalı Spor Psikolojisi Sertifika Programı’na (2018), Türk Psikologlar Derneği ‘Sınav Kaygısı ve Travma Eğitimi’ne (2017) katılarak aldığı eğitim ve sertifikalarla kendini geliştirmiş, teorik ve pratik tecrübelerini verdiği çeşitli organizasyonlarda paylaşmıştır. Eğitimleri ve çalışmalarıyla kendisinin de profesyonel basketbolcu zamanında bizzat yaşadığı antrenman performansını sahaya yansıtmada güçlük, konsantrasyon, kriz yönetimi, motivasyon, zorluklarla mücadele gibi birçok alanda amatörden elit düzeye, sporcular ve takımlarla çalışmalarını devam ettirmektedir. Bunun yanında aktif olarak farklı danışan gruplarıyla çalışmış, bilgi ve tecrübelerini harmanlayarak ilerlemeye devam etmiştir. Çalışma alanları bireysel danışmanlık, ebeveyn danışmanlığı, spor psikolojisi (sporcu-takım-kurum) danışmanlığı ve eğitim-seminer çalışmalarıdır.

Erken yaşlarda basketbol ile tanışan Çağlar Elbirlik; Tuborg Pilsener, İzmir Büyüşehir Belediyesi, Pınar Karşıyaka gibi kulüplerle İzmir ve Türkiye çapında başarılara sahip olmasının yanı sıra üniversiteden mezun olana kadar basketbol bursu ile okuma fırsatı yakalamıştır. Profesyonel basketbol kariyeri süresince psikolojinin genel olarak performansa etkisini ve bu alanda yeteri kadar dolu olmadığını fark etmesi üzerine psikoloji okumaya karar vermiştir.

Çalışmalar;
Beşiktaş Jimnastik Kulübü Futbol Altyapı (2017),
Yakın Doğu Üniversitesi Kadın A Takımı (2018),
Göztepe Yüzme Kulübü (2019),
NBA Basketball School Turkey (2019- Devam ediyor).

Eğitim

 • İ

  Klinik Psikoloji

  • İstanbul Kent Üniversitesi
  • 04.03.2020
 • İ

  Psikoloji

  • İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  • 11.08.2017