Photo

Işıl Bahar

 • İstanbul,Bakırköy,Suadiye,Şişli
 • Feb 2022'den beri
svgIcon
300 online, ₺450 yüz yüze Ort. Ücret
svgIcon
6 yıl Deneyim (Yıl)

Hakkında

Yetişkin ve Çocuk/Ergen Terapisi

Diller

İngilizce - Az

Unvanı: Klinik Psikolog

Uzman Hakkında

Lisans eğitimini 2016 yılında İstanbul Aydın Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde,  yüksek lisansını da 2020 yılında Üsküdar Üniversitesi Klinik Psikoloji alanında tamamlamıştır. Ayrıca 2016 senesinde lisans eğitimini tamamladığı üniversitede eş zamanlı olarak pedagojik formasyon eğitimi de almıştır. Yüksek lisans bitirme tezini DOÇ. DR. ÇİĞDEM YAVUZ GÜLER ’in danışmanlığında “Psikoloji eğitimi mental iyi oluşu, duygu düzenleme becerisini ve iletişim yeterliliğini arttırır mı? karşılaştırmalı bir çalışma “ üzerine yazarak klinik psikolog unvanını kazanmıştır.

Lisans eğitimi süresince İstanbul Adalet Sarayı Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz Yerleşkesi’nde aile mahkemesinde, İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve  Darülaceze Başkanlığı’nda stajlarını tamamlamıştır.

Mezun olduktan hemen sonra eğitim sektöründe işe başlamıştır. Uğur Okulları, Final Okulları ve Özel Ay Okulları’nın psikolojik danışmanlık ve rehberlik birimlerinde çalışmıştır. Bu köklü eğitim kurumlarında farklı yaş kademelerinde toplam 4 sene boyunca görev almıştır.

Yüksek lisans eğitiminin birinci yılında iş hayatına 1 sene ara vermiş olup, akademik çalışmalara ve gönüllü projelerde çalışmaya yönelmiştir. 10 ay boyunca  Üsküdar Üniversitesi Np Nöropsikiyatri Tıp Merkezi’nde Klinik Psikolog Dr. Cengiz DEMİRSOY’un ekibinde gönüllü co-terapist olarak ( yardımcı terapist) görev almıştır. Dönemsel olarak katıldığı bu projede hocanın süpervizörlüğünde obsesif kompulsif bozukluk, sosyal fobi, panik bozukluk, travma vb. hastalarının seanslarını yürütmüştür. Projenin amacı haftalık 1-2 ekstra seansla exposure çalışmalarının desteklenmesi ile özellikle akut hastaların daha çabuk iyileşmesini sağlamaktır. Buradaki projeden ayrıldıktan sonra zorunlu stajını  NPİSTANBUL Beyin Hastanesi’nde 2 haftalık süreçte tamamlamıştır. Bu süreçte Prof. Dr. Nevzat Tarhan,  Prof. Dr. Hüsnü Erkmen, Pr. Dr. Sermin Kesebir, Prof. Dr. Nesrin Dilbaz’ın konsey vizitlerine katılmıştır. Bağımlılık servisinde samba eğitimine, diğer servislerin ergoterapi çalışmalarına ve vaka analizi/süpervizyon etkinliklerine katılmıştır. Çeşitli hastaların EEG ve EKT süreçlerinde gözlemci olarak bulunmuştur. Bağlı olduğu mentör hocanın verdiği ölçekleri yönlendirdiği hastalara uygulamıştır. Stajın tamamlanmasının ardından iş hayatına geri dönmüştür.

Lisansüstü eğitiminde üniversitesinin benimsediği Bilişsel Davranışçı terapi ekolünün derslerini Prof. Dr. Hakan Türkçapar’ın ekibinden Prof. Dr. Aslıhan Dönmez ve Prof. Dr. Mehmet Zihni Sungur’un ekibinden Dr. Öğr. Üyesi Gülçin Şenyuva’dan almıştır, ancak bununla yetinmeyerek iş ve okul hayatının yanı sıra birçok farklı eğitime katılarak kariyerine yön vermiştir. Bu eğitimlerden bazıları şunlardır: Dr. Erdoğan Özmen’den 20 hafta süren psikodinamik psikoterapi eğitimi almıştır. Dr. Nevin Dölek’ten 16 hafta saat süren çocuklarla bilişsel davranışçı terapi eğitimi almıştır. Uzman Klinik Psikolog Elif Terziköy’ den oyun terapisine giriş eğitimi almıştır. Son dönemlerde çocuklarda ve yetişkinlerde Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite bozukluğunda ayırıcı tanıya katkı sağlayan Moxo Dikkat Testi uygulayıcısıdır. Alanda kullanılan birçok çocuk ve yetişkin ölçek ve test eğitimi de bulunmaktadır.

2021 yılında çalıştığı eğitim kurumundaki aktif iş hayatını sonlandırarak serbest çalışan olarak kariyerine devam etme kararı almıştır. 2 senedir çeşitli online platformlarda ve anlaşmalı olduğu danışmanlık merkezlerinde yüz yüze, klinik psikolog olarak seanslarını yürütmektedir. Yetişkin terapisi ve Çocuk/Ergen Terapisi alanında çalışmaktadır. Yürütmekte olduğu seanslarında ağırlıklı olarak Bilişsel Davranışçı terapi ekolünü kullanmakta olup, zaman zaman psikodinamik öğretilerden yararlanmaktadır. Çocuklarla çalışırken oyun terapisi tekniklerini de kullanabilmektedir.

EĞİTİMLER

– Psikodinamik Psikoterapi Eğitimi / 20 hafta/ Dr. Erdoğan Özmen  ( Filika Psikolojik Danışmanlık )

– Çocuklarla Bilişsel Davranışçı Danışmanlık Yaklaşımı Eğitimi / 16 saat/ Dr. Nevin Dölek (Padem Psikoloji)

– Oyun Terapisi Eğitimi / Uzman Klinik Psikolog Elif Terziköy (İstanbul Psikoloji Enstitüsü)

– Moxo Dikkat Testi Uygulayıcı Sertifikası ( MOXO TÜRKİYE)

– MMPI Minnesota Çok Yönlü Kişilik Testi (PSİKİYATRİ VE PSİKOLOJİ BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ )

-WISC-R Zeka Testi Uygulayıcı Sertifikası (PSİKİYATRİ VE PSİKOLOJİ BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ)

-Çocuk Resimlerini Yorumlama Eğitimi (Brain Danışmanlık )

– Frostig Gelişimsel Görsel Algı Testi Uygulayıcı Sertifikası  (Brain Danışmanlık )

– Çocuklara Uygulanan Objektif Testler Eğitimi / Benton Görsel Bellek Testi, Bender Gestalt Görsel Motor Algı Testi, Gesell Gelişim Testi, Okht, Agte Gelişim Testi, Metropolitan Okul Olgunluğu Testi, Frostig Görsel Algılama Testi, CAT, Koppitz İnsan Çizim Testi, Louisa Duss Psikanalitik Hikayeler Testi (PADEM Psikoloji)

– Çocuk Testleri Uygulayıcı Sertifikası /Arzu Listesi, Bier Çümle Tamamlama, Louisa Duss, Coopersmith Öz Saygı Envanteri, Piers Harris Öz Saygı Envanteri, Aile Değerlendirme Ölçeği, D2 Dikkat Testi, Burdon Dikkat Testi, Frankfurter Dikkat Testi, Bender Gestalt Görsel Motor Algılama Testi, Gessel Gelişim Figürleri Testi, Catell 2-A Zeka Testi, Raven Şekil Örüntü Testi, Peabody Resim Kelime Eşleştirme Testi, Metropolıtan Okul Olgunluğu Testi, Benton Görsel Bellek Testi, Sınav Kaygısı Ölçeği (BİLGELİK ENSTİTÜSÜ)

– Çocuk İstismarına Sağlıklı Müdahale Eğitimi (İNSAN BİLİMLERİ DERNEĞİ ve PSİKOLOGOS BİLİMSEL ARAŞTIRMA DERNEĞİ )

– Aile İçinde Duygular Semineri (Tözok )

– Etkili ve Güzel Konuşma Eğitimi ( İAÜ Sürekli Eğitim Merkezi)

– Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi ( KOSGEB)

 

Eğitim

 • İ

  Psikoloji/Lisans

  • İstanbul Aydın Üniversitesi
  • 2012/2016
 • Ü

  Klinik Psikoloji/Yüksek Lisans

  • Üsküdar Üniversitesi
  • 2017/2020

Deneyim

 • Ö

  Psikolojik Danışman

  • Özel Ay Okulları
  • 2016/2017
 • U

  Psikolojik Danışman

  • Uğur Okulları
  • 2018/2019
 • F

  Psikolojik Danışman

  • Final Okulları
  • 2019/2021