This Is Us (Dizi Önerisi)

Uzun bir aradan sonra herkese merhaba; Bu yazıda benim gibi yabancı dizi izlemeyi seven kişiler için bir dizi önerim olacak. Yazının devamında da dizinin konusu ve ana karakterler hakkında bilgilendirme yapacağım ve sizde benim gibi izlediğiniz dizi veya filmlerde psikolojiye dair ayrıntıları seviyorsanız bu sizi tam size göre! Eğer yazıyı okumadan öncesinde diziyi takip ediyorsanız...

Uzun bir aradan sonra herkese merhaba;

Bu yazıda benim gibi yabancı dizi izlemeyi seven kişiler için bir dizi önerim olacak. Yazının devamında da dizinin konusu ve ana karakterler hakkında bilgilendirme yapacağım ve sizde benim gibi izlediğiniz dizi veya filmlerde psikolojiye dair ayrıntıları seviyorsanız bu sizi tam size göre! Eğer yazıyı okumadan öncesinde diziyi takip ediyorsanız ya da okuduktan sonra diziye başladıysanız sizin de yorumlarınızı bekliyorum. Umarım keyif alırsınız. İyi okumalar 🙂

İki Emmy ödüllü dizinin adı; This Is Us. Amerikan kanalı NBC’de yayınlanmakta olan diziyi internet üzerinden Türkçe altyazılı olarak izleyebilirsiniz. İkinci sezonu yayınlamaya devam eden dizi şimdiden üçüncü sezon onayını aldı bile!  Dram ve komedi türündeki dizinin konusu üçüz bebek bekleyen çiftin doğumdan sonra onların bebeklik döneminden yetişkinliklerine kadar yaşadıkları zorlukları geçmiş ve günümüz şeklinde işleyen dizi bu konuda oldukça başarılı olduğunu söyleyebiliriz.

Dizinin içinde yeme bozuklukları, uyku yitimi, mükemmeliyetçilik, alkol ve madde bağımlığına sahip karakterler görmekteyiz. Ailiçinde yaşanılan problemler ve ebeveyn olmanın zorluğu, kardeş kıskançlığı, evlilikteki kriz durumları ile başa çıkmaya dair birçok öge barındıran dizi her bölümünde güldürdüğü kadar izleyiciyi duygulandırmayı başarıyor.

Dizinin ana karakterleri hakkında kısaca bir bilgi vermek gerekirse;

Rebecca ve Jake Pearson

Evin babası olan Jake’in dizi bütününe baktığımızda aile öyküsünde alkol bağımlılığı olan bir babası olduğunu görüyoruz ki Jake’in de zamanla aynı problemi yaşadığını görmekteyiz. Bağımlılık ile ilgili adsız alkolik toplantılarına katılarak bu problemle başa çıkmak için çabaladığını görüyoruz. Jake’in alkol problemi ile baş ettiği süreçte üç tane ergen çocuğunun bu durumla ilgili düşünce ve duygularının profesyonelce işlenmesi diziyi daha keyifli hale getiriyor.

Doğum esnasında üçüzlerden birini kaybettiklerinde onlar ile aynı gün doğan ve itfaiye istasyonu kapısına bırakılan Randall’ı evlatlık alarak hayatın sunduğu ekşi limonlardan tatlı limonata çevirdiğini görüyoruz. Doğumdan itibaren her zaman eşine destek olması; kriz durumlarında yüzümüzde sıcak bir tebessüm bırakacak şekilde çözümler getirmesi ise aile içi iletişim için güzel örnekler oluyor.

İlgini çekebilir:  Beni Böyle Sev Dizisi Psikolog Sahnesi

Rebecca üçüz annesi olacağını öğrendiğinde her ne kadar endişe yaşamış da olsa her zaman çocuklarının bakımı ve sorunlarıyla ilgilenmiştir. Aslında Rebecca’yı fedakar Türk annesi gibi nitelendirebiliriz. Doğumda üçüzlerinden birini kaybeden Rebecca’nın yas sürecini nasıl geçirdiğini ve ardından evlatlık edindikleri çocuğu ile bağ kurma sürecini görüyoruz.

Üçüzlerden bahsetmek gerekirse doğumda ilk doğan “bir numara (number one)” olarak adlandırdıkları Kevin; küçük yaştan itibaren her yerde popüler olduğunu ve lise döneminde çok iyi bir futbolcu olduğunu görüyoruz. Futbol geleceği parlak olan nitelendirilen Kevin dizinde geçirdiği sakatlık sonucu bir daha futbol oynayamaz hale gelir ve oyunculuk kariyerinde parlar. Set sırasında tekrar aynı dizinden sakatlandığında kariyerinin tekrar sonlanacağına dair kaygılanan Kevin’in bu durumla ağrı kesiciler ve alkol ile çözeceğini sanmasının onu bağımlılığa götürmesi ve tedavi sürecini görüyoruz.

İki numara (number two)” olarak adlandırılan küçük yaştan itibaren kilo problemi yaşayan Kate’in tıkanırcasına yeme bozukluğu ile savaştığını görüyoruz. Bunun için toplantılara katılan Kate’in aşık oluşunu ve ikizi Kevin’e olan aşırı bağlılığının romantik ilişkisini nasıl etkilediğini ve yüzleşmekten kaçındığı problemler ile nasıl yüzleşmeye başladığını görüyoruz.

Üç numara (number three)”  olarak adlandırılan Randall çok zekidir ve evlenip çocuk sahibi  kuran tek kardeştir. Beyaz yakalı bir işi,  güzel ev ve arabaya sahiptir ancak küçük yaştan beri mükemmeliyetçilik şemasını olan Randall’ın geçici körlük, el titremesi ve uyku yitimi yaşadığını görüyoruz. Randall küçüklüğünden beri biyolojik anne babasını merak edip arıyorken en sonunda dedektif tutarak biyolojik babasını bulur. Biyolojik babası ile aynı evde yaşamaya başladıktan sonra babasının son evre kanser olduğunu Randall ve ailesinin yaşadıklarında hasta ve hasta yakınlarının yaşadığı zorlukları başarılı bir şekilde işlemiştir.

 


Psikolog | Aile Danışmanı

Bir yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.