Tarih Öncesinden Günümüze Şizofreni Serüveni Sergisi

Sergide neler var?  Bu sergide ilk çağlardan günümüze ruhsal hastalıkların tanısı ve tedavisinde kullanılan yöntemlerin tarihsel gelişimi, batı ve doğu toplumlarının farklı dönemlerde konuya yaklaşımı, bu serüvenin ana oyuncularından olan bilim insanları ve hekimlerin öyküleri ilginç görsel ve canlandırmalarla yer alıyor. Görmezden Gelmeyelim – Tarih Öncesinden Günümüze Şizofreni Serüveni sergisi ziyaretçilerine sadece izleyici olacakları değil,...

Sergide neler var? 

Bu sergide ilk çağlardan günümüze ruhsal hastalıkların tanısı ve tedavisinde kullanılan yöntemlerin tarihsel gelişimi, batı ve doğu toplumlarının farklı dönemlerde konuya yaklaşımı, bu serüvenin ana oyuncularından olan bilim insanları ve hekimlerin öyküleri ilginç görsel ve canlandırmalarla yer alıyor.

Görmezden Gelmeyelim – Tarih Öncesinden Günümüze Şizofreni Serüveni sergisi ziyaretçilerine sadece izleyici olacakları değil, zaman zaman farklı duyularıyla deneyimleyebilecekleri bir serüven vadediyor.

Döner yatak yaklaşık iki yüzyıl önceki tedavi denemelerinden birini baş döndüren bir şekilde deneyimlemenizi sağlıyor.

Empati kabini ile sizi şizofreni hastalarının beyninin içine davet ediyor.

Sergi Tarihi ve Yeri:
6-21 Nisan 2018
Yenikapı Metro İstasyonu İstanbul

Proje Hakkında

Bu projenin ortaya çıkışı ile hayata geçmesi arasında uzun bir araştırma ve hazırlık döneminden geçildi. Yaklaşık 14 ay süren bu dönemde pek çok uzmanın ve sanatçının desteği alındı.

Gerek akademik çevrenin ve tıp camiasının gerekse konuya ilgi gösteren halkımızın, hasta ve hasta yakınlarının ilgisini çekecek ve bilgi almalarını sağlayacak bir içerik ve sergileme metodolojisi benimsendi. Amacımız, hem sağlık profesyonelleri ve akademik çevrenin meslek tutkuları ve bilgi birikimleri doğrultusunda kitaplarda kalmış pek çok konuyu canlandırmalar yardımıyla görmelerini ve hayal etmelerini sağlayacak bir deneyim oluşturmak hem de kamuoyunun bu alandaki ilgisini artırarak şizofreniye önyargılardan uzak, farklı bir açıdan bakılabilmesini ve şizofreni hastalarını anlayabilmelerini sağlamak.

Türkiye’de yaklaşık 600.000 şizofreni hastası bulunuyor. Ailelerini ve yakın çevrelerini de düşünecek olursak milyonlarca insanı yakından ilgilendiren bir konudan bahsediyoruz.

Biliyoruz ki günümüzde şizofreni tedavisinin hedefi sadece semptomları kontrol altına almak değil, hastaları toplum içinde işlevselliğini sürdürebilen ve bağımsız yaşayabilen bireyler haline getirmek.

Bu hedefe ulaşmada toplumun hassasiyeti, bilgisi ve desteği büyük önem taşıyor.

İlgini çekebilir:  Minimalist Tasarımlarla Ruhsal Bozukluklar | Patrick Smith

Ülkemizde bir ilki gerçekleştiren Görmezden Gelmeyelim – Tarih Öncesinden Günümüze Şizofreni Serüveni sergisi, dileriz bu desteğin artması için her kesimde fark yaratır ve katkı sağlar.

Ayrıntılı bilgi: Şizofreni Serüveni

Bir yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir