Psikoloji Ağı’nda paylaşılan yazılar ve diğer içerikler artık Spotify, iTunes ve Soundcloud‘da.?

Psikoloji Podcast yayınlarımızı otobüste, kütüphanede, uyumadan önce ve dinlemek istediğiniz her yerde dinleyebilirsiniz.


Psikoloji Bugünlere Nasıl Geldi?

Tarihi çağlardan beri gelişim gösteren psikoloji, felsefe ve biyolojinin birleşip gelişmesinden ortaya çıkmıştır. Felsefe ve biyolojinin, Aristo ve Sokrates dönemlerine kadar uzanan tartışmasından gelişen psikolojinin tarihi Antik Yunan Dönemlerine kadar dayanmaktadır. Psikoloji, sözcük olarak Yunan kökenli ”psyche” (yaşam, nefes) sözcüğünden türemektedir.

Yazan: Özgenur Korkın

Seslendiren: S. Hakan Uzunlar

Yazının tamamını okumak için: Psikoloji Bugünlere Nasıl Geldi?


Gelişim ve Freud

İnsan denilen sosyal hayvanlar dünyaya gözünü açtıkları ilk dakikadan son nefeslerine kadar gelişime uğrarlar. Doğduğumuz andan erken ergenlik döneminin sonuna (0-18 yaş) kadar yaşadığımız dönem karakterimizi en çok etkileyen ve ona en çok şekil veren dönem olarak bilinir. Her ne kadar doğanın bize verdiği bazı kişilik özelliklerimizi (mizaç) değiştirmek elimizde olmasa da bu dönemde yaptıklarımız ve yaşadıklarımız bizi belirli bir kalıba sokmaktadır.

Yazan: Yiğit Eren Kartal,

Seslendiren: Damla Gülmez

Yazının tamamını okumak için: Gelişim ve Freud


Psikiyatri Dünyasında Büyük Yankı Uyandıran Rosenhan Deneyi

Rosenhan deneyi, Stanford Üniversitesi Öğretim Üyesi Psikolog David Rosenhan tarafından psikiyatri kliniklerinde akıl sağlığı yerinde olmayan hastalara konulan tanıların ne derecede doğru olduğunu anlamaya yönelik bir deneydir.

Yazan ve Video: Damla Gülmez
Seslendiren: Meryem Metin

Yazının tamamını okumak için: Psikiyatri Dünyasında Büyük Yankı Uyandıran Rosenhan Deneyi

Yazının videosunu izlemek için: Psikiyatri Dünyasında Büyük Yankı Uyandıran Rosenhan Deneyi


Pasif Agresif Kişilik Bozukluğu

İletişim ve kendini ifade etme becerileri bireyin sosyal yaşamda en çok ihtiyaç duyduğu yeterliliklerdir. Bireyler; duygu ve düşüncelerini, istek, öneri ve ihtiyaçlarını ancak bu beceriler ile aktarabilmektedir. Ancak bazı bireyler duygu, düşünce, istek ve ihtiyaçlarını uygun sözel davranışlar ile ifade etmek yerine daha karmaşık ifade yolları seçerler.

Yazan: Özgenur Korkın,
Seslendiren: Selin Cennet Gülmez

Yazının tamamını okumak için: Pasif Agresif Kişilik Bozukluğu


Yaygın Kaygı Bozukluğu

Hepimizin kaygı duyduğu zamanlar olmuştur, hatta kaygının yol açtığı sorunlarla hepimiz baş etmeye çalışmışızdır. Peki, kaygı ne zaman bozukluk haline gelmektedir? Yaygın kaygı bozukluğu nedir? Bu soruların cevabına birlikte bakalım.

Günlük hayatta birçok şey için kaygı duyarız. Sınavlar, önemli tercihler gibi sorunlar bizde kaygı yaratır ama kaygı aynı zamanda tehlikeyi fark etmeye, plan yapmaya ve uyum sağlamaya hizmet eder. Yaygın kaygı bozukluğunda ise kaygı çok daha fazladır ve kontrol edilememektedir.

Yazan: Cansel Akyüz,
Seslendiren: Melek Çiçek

Yazının tamamını okumak için: Yaygın Kaygı Bozukluğu


Aşık Olmaktan Korkulur Mu? | Filofobi

Birçoğumuz aşık olacağımız kişiyi bekleyerek yaşarız. Bir kütüphanede, bir kafede, bir taksi durağında, okul koridorlarında… Kiminle çarpışacağız ve o kalp ne zaman titreyecek diye bekleriz. Peki acaba aşık olmaktan mı korkarız yoksa filofobik olmaktan mı?

Yazan: Esra Bakkaloğlu,
Seslendiren: Meryem Metin

Yazının tamamını okumak için: Aşık Olmaktan Korkulur Mu? | Filofobi


Sarp Akkaya ile Psikoloji Konuşuyoruz

Psikolojiyi bir de onlardan dinleyelim diyerek çeşitli meslek gruplarından kişileri konuk edeceğimiz “Psikoloji Konuşuyoruz” programımızın ilk konuğu Sarp Akkaya, merak ettiğiniz soruları yanıtladı. ?

İlettiğiniz sorular için size ve davetimizi kabul ettiği için Sarp Akkaya’ya teşekkür ederiz. ?

Konuşmacı: Sarp Akkaya
YouTube Video: Sarp Akkaya ile Psikoloji Konuşuyoruz


Öfke Hali ve Kontrolü

“Yapılan araştırmalara göre, çoğu zamanda öfkeli olan ve bu öfkeyi kontrol edemeyen insanların diğer insanlara göre kalp krizi geçirme riski artıyor. Öfkeyi kontrol etmek her insan için hayati bir önem taşıyor.” Öfke literatürde “doyurulmamış isteklere, istenmeyen sonuçlara ve karşılanmayan beklentilere verilen duygusal bir tepki” olarak tanımlanır. Belirli özellikleri bulunan öfkeyi üç grupta incelemek mümkündür ve öfkenin her çeşidinde kişinin kendisini ve öfkesini kontrol altına alması gerekmektedir.

Yazan: Yiğit Eren Kartal,
Seslendiren: Damla Gülmez

Yazının tamamını okumak için: Öfke Hali ve Kontrolü


Nedir Bu Şiddet?

Sağlıkta şiddet, aile içi şiddet, sporda şiddet, okulda şiddet, sokakta şiddet, evde şiddet, iş yerinde, kadına, çocuğa, erkeğe, hayvana, taşınabilir/taşınamaz mala karşı şiddet, medyada şiddet, duygusal, fiziksel, psikolojik, ekonomik şiddet… Şiddet, ne kadar olumsuz ve eğreti bir olgu olsa da hayatımızın her alanına nüfuz etmiş durumda.

Yazan: Elif Ayça Ölmez,
Seslendiren: Kerem Can Demirtaş

Yazının tamamını okumak için: Nedir Bu Şiddet?


Anlatımsal (Öyküsel) Terapi

Terapi kuramları sağlıklı ya da işlevsizlik gösteren bireyleri ayrıştırırlar ve kuramlar işlevsizliğin sınırlarını kendi terapi anlayışları doğrultusunda çizerler. Anlatımsal Terapi kuramına göre bir bireyi terapiye getiren sebep deneyimledikleri öykülerin yaşadıkları hayatla tutarsızlık göstermesidir (akt. Murdock, 2018, s.498). Anlatımsal Terapi’nin nihai hedefi danışanın terapiye getirdiği problemli öyküyü yıkıp yerine yeni öyküler tasarlamaktır (akt. Murdock, 2018, s.500).

Yazan: Seda Can,
Seslendiren: Meryem Metin

Yazının tamamını okumak için: Anlatımsal (Öyküsel) Terapi


Psikoloğa Gitmek

İçinden çıkamadığınız bir psikolojik problemle karşılaştığınızda ne yapardınız? Çevreniz size bir psikoloğa gitmenizi önerecek veya siz kendi imkanlarınızla bu fikre kapılacaksınız. Peki size gerçekten yardımcı olacak kişilerin psikologlar olduğuna emin misiniz?

Yazan: Tuğçe Turak Taşçı,
Seslendiren: Meryem Metin

Yazının tamamını okumak için: Psikoloğa Gitmek


Terapist Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

“Diyelim ki psikolojik yardım almaya karar verdiniz ama kime başvuracağınız konusunda aklınızda soru işaretleri var?” İşte tam da bu soruya cevap olarak hazırlanan; Persona ve Psikoloji Ağı ortak çalışması “Terapist Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler” sizlerle!

Konuşmacılar: Ayşe Şaika Hacıoğlu & Miralem Gür,

Video: Terapist Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler


Demans Kapıyı Çalmadan Önce

Demans hastaları birtakım zihinsel işlevlerde giderek artan bir bozulma yaşıyorlar. Hafıza, dil becerileri, dikkat ve problem çözme bozulmaya uğrayan zihinsel işlevlerden sayılabilir. Yaşam tarzına bağlı koruyucu faktörler ise üç başlık altında açıklanabilir: beslenme, fiziksel aktivite, bilişsel ve sosyal etkileşimler.

Yazan ve seslendiren: Begüm Efeoğlu

Yazının tamamını okumak için: Demans Kapıyı Çalmadan Önce


Sosyal Psikolojinin Temel Kavramları

Sosyal psikoloji denince akla gelen temel kavramlar vardır. İşte kısa açıklamalarıyla bazı temel kavramlar: Ön yargı, cinsiyet, tutum, grup, kültür.

Yazan ve seslendiren: Cansel Akyüz

Yazının tamamını okumak için: Sosyal Psikolojinin Temel Kavramları


Adli Psikoloji | Psikoloji Ağı Uzmanlık Serisi #1

“Adli Psikoloji”, psikolojideki lisans üstü uzmanlık yönelimleriyle ilgili, farklı kesimleri buluşturan kısa belgesel serisinin ilkidir.

Adli psikoloji alanının çalışma kapsamı, eğitim programı ve güncel sorunlarını içeren bu video aracılığıyla, lisans öğrencilerinin ve halkın bilgilendirilmesi amaçlanmaktadır.

Videonun odağını; adli psikoloji alanına girmeyi hedefleyen bir lisans öğrencisi, adli psikoloji yüksek lisansı yapan bir öğrenci ve bir adli psikolog oluşturmaktadır.

“Uzmanlık Serisi” gibi bilgilendirici içeriklerle; psikoloji ve psikolojik danışmanlık alanlarının öz kaynakları kullanılarak, alan içi sorunlara çözüm aranmaktadır.

Konuşmacılar: Belgin Kanat (Psikoloji Öğrencisi), Betül Kayıcı (Psikolog, Adli Psikoloji Yüksek Lisans Öğrencisi), Fatma Durmuş (Adli Psikolog)

Video: Adli Psikoloji | Psikoloji Ağı Uzmanlık Serisi #1


Prof. Dr. Öget Öktem Tanör ile Canlı Söyleşi

Psikoloji Ağı olarak, Türkiye’nin ilk Nöropsikoloğu Prof. Dr. Öget Öktem Tanör ile Canlı Söyleşi gerçekleştirdik. Bu söyleşi Psikoloji Ağı’nın sosyal medya hesaplarından canlı olarak yayımlanmıştır. Bu podcast, video kaydının ses kaydıdır:

İçindekiler:
-Psikoloji Ağı Üzerine
-Nöropsikoloji Alanında Kariyer
-Çapa Nöropsikoloji Laboratuvarı ve Staj (Yetişmenlik)
-Nöropsikolojik Değerlendirme
-Psikodrama
-Nöropsikolojiye Yönelmesi
-Bülent Tanör ile İlişkileri
-Öget Öktem Tanör’ün Evi ve Kitapları

Video: Prof. Dr. Öget Öktem Tanör ile Canlı Söyleşi


Devlet Hastanesinde Psikolog Olmak

Başlıktan da anlaşılacağı gibi devlet hastanelerinde psikolog olmak üzerine bilgilendirmelerde bulunmaya çalışacağım. Neredeyse bütün kamu kurumlarında psikologlar için istihdam açılmasına rağmen, devlet hastaneleri meslektaşlarımızın tercihleri arasında ön plana çıkmaktadır.

Yazan ve seslendiren: Mürsel Şeker

Yazının tamamını okumak için: Devlet Hastanesinde Psikolog Olmak #PsikologMeslekDeneyimleri


Evrensel Bir Sorun: Akran Zorbalığı

Son zamanlarda “Akran Zorbalığı” tüm dünyada ayrıntılı olarak ele alınan sorunlardan biridir. Belki de her gün çocuklarımızın, kardeşlerimizin maruz kaldığı ya da maruz bıraktıkları ve bizim bilmediğimiz, duymadığımız, haberdar olamadığımız bir durumdur.

Yazan ve seslendiren: Damla Gülmez

Yazının tamamını okumak için: Evrensel Bir Sorun: Akran Zorbalığı


Uyuyana Kadar (Before I Go To Sleep) (Film Önerisi)

Çözülmeli (Dissosiyatif) amnezi nedir? Peki ya ileriye (Anterograd) dönük amnezi? Sabah uyandığınız yeri tanımadığınızı, aynaya baktığınızda sizden oldukça yaşlı birini gördüğünüzü düşünün. Ne hissedersiniz, ne yaparsınız?

Yazan ve seslendiren: Cansel Akyüz

Yazının tamamını okumak için: Uyuyana Kadar (Before I Go To Sleep) (Film Önerisi)


Melankoli (Melancholia) (Film Önerisi)

Depresyon nedir? Depresyondayken ne hissedersiniz? Depresyondayken gülebilir misiniz? Depresyondaki birey mükemmel hazırlanmış düğününde ne düşünür, dünyanın sonu geliyorken ne hisseder? Melankoli, Lars Von Trier’in depresyon üçlemesi olarak adlandıran filmlerinin ikincisidir.

Yazan ve seslendiren: Cansel Akyüz

Yazının tamamını okumak için: Melankoli (Melancholia) (Film önerisi)


Ergenlik, Radikalleşme ve Söylem

Ergenliği bir isyan ve Françoise Dolto’nun deyişiyle bir kabuk değiştirme olarak okumaya alışkınız. Peki, günümüzde ergenin karşısında isyan edebileceği bir yer, bir konum bulunmakta mıdır?

Yazan ve seslendiren: Umur Yiğit Nural

Yazının tamamını okumak için: Ergenlik, Radikalleşme ve Söylem


Ruhsal Bozukluklar Alzheimer Riskini Arttırmıyor

Araştırmacılara göre, psikiyatrik bozukluklar ile Alzheimer hastalığının gelişme riski arasında bir bağlantı yok. Doğu Finlandiya Üniversitesi’nde yapılan yeni bir araştırmaya göre psikiyatrik bozukluklar Alzheimer hastalığı riskini arttırmıyor. Bununla birlikte, Alzheimer tanısından önce alınan psikiyatrik tanının yaygınlığı artmış durumda, bu artış Alzheimer hastalığının öncü belirtilerinden kaynaklanıyor olabilir.

Çeviren ve seslendiren: S. Hakan UzunlarYazının tamamını okumak için: Ruhsal Bozukluklar Alzheimer Riskini Arttırmıyor


Farkındalığı Yüksek İnsanlar Acıyı Daha Az Hissediyor

Yeni çalışmalara göre, farkındalığı yüksek olan insanlar acı deneyimlerinden daha az etkileniyor ve farkındalık düzeyi daha düşük olan insanlara göre daha az acı hissediyor. Araştırmacılar, acı veren ısı hissedilen süreçteki yüksek farkındalık eğiliminin, posterior (arka) singulat korteksin etkisizleşmesi ile ilişkili olduğunu söylüyor.

Çeviren ve seslendiren: Merve Saltık

Kaynak: NeuroscienceNews.com

Yazının tamamını okumak için: Farkındalığı Yüksek İnsanlar Acıyı Daha Az Hissediyor