Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Engin Geçtan Yaşamını Yitirdi

Uzmanlık alanı psikiyatri olan, romancı ve yazar Prof. Dr. Engin Geçtan 86 yaşında yaşamını yitirdi. Psikiyatri alanının en güçlü isimlerinden olarak tanınan Geçtan, çok sayıda basım yapmış ve yapmakta olan, kendi bilimsel disipliniyle ilgili İnsan Olmak, Varoluşçu Psikiyatri, Normaldışı Davranışlar ve Psikanaliz ve Sonrası kitaplarının ardından, psikiyatri alanının çerçevesinden çıkma isteği doğrultusunda roman-senaryo çalışmalarına başlamıştı....

Uzmanlık alanı psikiyatri olan, romancı ve yazar Prof. Dr. Engin Geçtan 86 yaşında yaşamını yitirdi.

Psikiyatri alanının en güçlü isimlerinden olarak tanınan Geçtan, çok sayıda basım yapmış ve yapmakta olan, kendi bilimsel disipliniyle ilgili İnsan Olmak, Varoluşçu Psikiyatri, Normaldışı Davranışlar ve Psikanaliz ve Sonrası kitaplarının ardından, psikiyatri alanının çerçevesinden çıkma isteği doğrultusunda roman-senaryo çalışmalarına başlamıştı.
Dersaadet’te Dans, Bir Günlük Yerim Kaldı İster misiniz?, Kırmızı Kitap ve Kızarmış Palamutun Kokusu romanlarına 2004 yılında Tren‘i de ekleyen Geçtan, kırk yıllık bir deneyimin ardından psikiyatriye, Türkiye insanına ve bugün kaosun kenarında yaşanan süreçlere bakışını dile getiren Kimbilir? ve Hayat adlı kitapları yayımlamıştı.
Geçtan ayrıca ODTÜ, Ankara, Boğaziçi ve Marmara üniversitelerinde öğretim üyeliğinde bulunmuştu.


Kaynak: Cumhuriyet

İlgini çekebilir:  Sağlık Bakanlığı 8 Psikolog Alım İlanı

Bir yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir