Kitap Önerisi: Terapi Odamda Kesişen Öykülerimiz

Psikoloji 1.Sınıf’ın ilk aylarında tanıştığım Terapi Odamda Kesişen Öykülerimiz, geçtiğimiz günlerde yeniden okuduğumda belki daha çok etkilenip daha çok sevdiğim ve sizlere bahsetmek istediğim bir kitap oldu.

Klinik Psikolog Ayşegül Kalem Ertal, Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun olmuştur. Daha sonra klinik psikoloji yüksek lisansını San Francisco State University’ de tamamlamıştır. Yazarın ilk denemesi olan Terapi Odamda Kesişen Öykülerimiz; bir terapist olarak terapist olmanın anlamını tam da terapi odasının içinden büyük bir içtenlikle bahsederken kitabın diğer 20 bölümü boyunca da genel itibariyle bu çerçeve dahilinde farklı konu başlıkları işlenmiştir.

“Neden bu odada oturuyorum peki, oturularak yapılacak onca işin arasından neden bunu seçiyorum? Her gün, her sabah ısrarla bunu yapmayı seçiyorum? Daha yazacaklarım çok. Belki bitince zaten cevabı da gelmiş olur ama bunu yapmasaydım bir parça eksik kalırmışım galiba. Tamamlanıyorum ben o koltukta, çoğalıyorum, bir değil bin hayat oluyorum. Eve dönüyorum bir ben kalıyorum. Ama yine sabah o koltuk, 8 saatlik iş gününde 8 farklı insan oluyorum. 8 ayrı yaşama şahit oluyorum. 8 çarpı 50 dakika 400 katı uzuyor ömrüm. Oturduğum yerden para kazandıran o koltuk benden fazla yaşayacak olsa da…”

(Tanıtım Bülteninden)

Terapi Odamda Kesişen Hikayelerimiz, bütünüyle okuruna başta terapi, danışan – terapist ilişkisi ve etik ilkeler konularında yeni bir bakış açısı kazandırabilecek nitelikte. Terapi hikayelerine ve terapi odasına merak salmış herkesin rahatlıkla okuyabileceği bir kitap. Aynı zamanda geniş okuyucu kitlesine hitap etmekte. Bununla birlikte yazarın içtenlikte aktardığı hikayeleri sayesinde okurken düşündüren ve fark ettiren; bir yerden kendimize dönmemizi de sağlıyor.

Sonuç

Klinik Psikolog Ayşegül Kalem Ertal’ın kendine has üslubu, içtenliği ve mesleki tecrübesiyle harmanladığı eserini okuyan herkesin farklı bir deneyim elde edeceğine inanıyor ve Terapi Odamda Kesişen Öykülerimiz’ i farklı bir bakış açısıyla rafa kaldıracağını düşünüyorum.

Okuyacak olan herkese şimdiden iyi bir okuma deneyimi dilerim!

Kaynakça

Kalem Ertal, A., (2017). Terapi odamda kesişen öykülerimiz. Bizim Kitaplar.

*Bu yazı Psikoloji Ağı editörlerinden Oğulcan Veli Öztürkmen tarafından Psikoloji Ağı Yayın İlkelerine göre düzenlemiştir.

Bir yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir