Irvin D. Yalom: Dünya'nın Sevdiği Terapist

Psikolojiye ufak bir ilgisi olan birinin bile kulağına çalınmıştır o isim: Irvin Yalom. Tanımayan hala varsa diye biraz kendisinden bahsetmek istiyorum. Dr. Irvin D. Yalom; 1931 Washington doğumlu Emeritus Psikiyatri Profesörü ve bununla birlikte yazardır. Metin: @dilansenlik –  Seslendirme ve Video: @damlagulmez   “Bağışlanan Terapi, Ölüm Korkusunu Yenmek, Bugünü Yaşama Arzusu, Divan, Nietzsche Ağladığında” Yalom’un yazdığı...

Psikolojiye ufak bir ilgisi olan birinin bile kulağına çalınmıştır o isim: Irvin Yalom. Tanımayan hala varsa diye biraz kendisinden bahsetmek istiyorum. Dr. Irvin D. Yalom; 1931 Washington doğumlu Emeritus Psikiyatri Profesörü ve bununla birlikte yazardır.

Metin: @dilansenlik –  Seslendirme ve Video: @damlagulmez


 

Bağışlanan Terapi, Ölüm Korkusunu Yenmek, Bugünü Yaşama Arzusu, Divan, Nietzsche Ağladığında” Yalom’un yazdığı onlarca kitaptan yalnızca aklımda kalanlar. Ders kitaplarının yanı sıra, inanılmaz cesur ve çarpıcı romanlar yazan bir yazar olan Yalom’un okuduğum son kitabı, kendi hayatını anlattığı “Bir Psikiyatrist’in Anıları“ydı. Bu kitapta da diğer kitaplarındaki akıl almaz dürüstlüğüne devam etmiş olması yine beni heyecanlandıran noktalardan biri oldu. Öyle ki kitabın, kendi hayatının en derin anlarına okuyucuyu buyur eden bir yapısı var.

Irvin Yalom, insanı hayrete düşüren yazarlık becerisini araştırma becerisi ve ruh sağlığı uzmanı olma becerisiyle harmanlayarak kitaplarını oluşturan birisi. Bu nedenle onun kitaplarını okuyup da ona hayranlık duymayan kişi sayısı bir elin parmaklarını geçmez diye düşünüyorum. Onun yazma tutkusu kadar biz okuyucuların da onun kitaplarını okuma tutkusunun olduğu kanaatindeyim. Yazma tutkusuyla ilgili bir anısını okumuştum son kitabında. Kendisi, bir meditasyon inzivası için Hindistan’a gidiyor ve bu tarz inzivaların çoğunda olduğu gibi burada da birçok şey yasak ama kendi ifadesiyle onu en etkileyeni kitapların yasak olması. Cebinde bulduğu bir kağıt parçasına ufacık bir kalemle not almaya çalışırken yine kendini yoksunluk belirtileri gösteren bağımlılara benzetiyor. Hem biraz espiritüel hem de yazmaya ve okumaya tutkun halini gördükçe insan, biraz daha etkileniyor. Her okuduğum kitabının ardından yasını tuttuğum, yenisine başlamak için uykularımın kaçtığı bu tutkulu yazardan temennide bulunacağım tek şey yazmaya, üretmeye devam etmesi.

İlgini çekebilir:  Sağcılık & Solculuk 101

Irvin Yalom, burada kısacık bir yazıyla anlatılamaz belki ama biraz da kendisinin terapist kimliğinden söz etmekte fayda var. Psikiyatrist olma vasfının yanı sıra varoluşçu bir psikoterapist ve grup terapistidir kendisi. Tam olarak on parmağında binlerce marifeti barındıran bir kişilik dedirtecek kadar başarılı. Başlarda saydığım kitaplarının yanı sıra, “Kısa Süreli Grup Terapileri, Varoluşçu Psikoterapi” gibi ders kitabı niteliğinde kitapları da bulunmaktadır. Bu kitaplara yalnızca ders kitabı şeklinde bakmak da yersiz olacaktır, keza herkesin varoluşuyla ilgili derinlerinde bir yerlerde kişiyi düşündürten şeyler mevcuttur.

Varoluşçu psikoterapinin öncülerinden olan Yalom, ruhsal problemleri varoluşsal sıkıntılar ile açıklamaktadır. Bu ekoldeki temel temalar; ölüm, özgürlük, anlamsızlık ve izolasyondur. Yalom yazdıklarıyla, varoluşçuluğun ne olduğunu ve bunun terapideki önemini açık bir dille ifade etmiştir. Yalom’un bir diğer tutkulu çalışması ise grup terapileridir. Grup terapisinin, terapiste meydan okurken gruptaki üyeler için iyileştirici özel dinamikler oluşturduğuna inanan Yalom, grup terapilerinin mutlak bir savunucusudur. Ayrıca ölümle yüzleşmeye yakın olan danışanlarından oluşan gerçek psikoterapi öykülerini anlattığı “Günübirlik Hayatlar” adlı bir kitabı da bulunmaktadır. Gelmek istediğim nokta, Yalom’un terapist kişiliğinin kitaplarına çok dürüst bir şekilde yansımış olmasıdır. Özellikle psikanaliz kökenli biri olarak, bu kadar cesurca hamleler yapan bir terapist olması, danışanlarına mümkün olduğunca dürüst ve açık olması ve terapideki yaratıcılığı yine Yalom’un, bu alandaki dehalardan biri olduğunu açıkça göstermektedir.


Kaynakça

http://www.yalom.com/pagemaker.php?nav=bio&subframe=

https://www.goodtherapy.org/famous-psychologists/irvin-yalom.html

Yalom, I. D. (2017). Bir Psikiyatristin Anıları. Elif Okan Gezmiş (Çev.). İstanbul: Pegasus Yayınları.

Yalom, I. D. (2000). Varoluşçu Psikoterapi. Zeliha İyidoğan Babayiğit (Çev). İstanbul: Kabalcı Yayınevi.

Bir yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir