Etiket Arşivleri - psikoloji

Ah Sindrella, Beyaz Atlı Prensin Gelmeyecek!

Sindrella Kompleksi, içsel özgürlüğünü elde etmekte çekinik olan kadınların, yaratıcılığını ve içindeki gücü kullanamamasını; bastırılmış korku ve olguları kapsar. Kadının hayatını dilediği şekilde yaşamak ve bu uğurda mücadele etmek yerine, armut piş ağzıma düşvari, isteklerini ona hep veren, onun yerine hep düşünebilen ve karar alabilen bir kurtarıcısını beklemesidir.

AB PROJE YAZMA EĞİTİMİ

 Yaratmak istediğimiz değişimler, çözüm olmak istediğimiz sorunlar için; belirli bir zaman aralığında, yapılan analizlerle ihtiyaçlara yönelik eylemlerin sistemli şekilde ilerlediği çalışmalara proje denir. Projemizi hedefimize yönelik olarak geliştirebilmek ve uygun hibe desteğini sağlayabilmek adına; mevcut durum analizi, hedef, paydaş analizleri, mantıksal çerçeve gibi bilimsel adımlara uygun olması gerekmektedir. Avrupa Birliği Projeleri Avrupa Birliği (AB) tarafından…

Psikolojik İlk Yardım Eğitimi

İlk yardım dediğimizde akıllara çoğunlukla fiziksel müdahale geliyor. Ancak afet, göç, kaza gibi kriz durumlarında uygulanacak psikolojik ilk yardım müdahaleleri de oldukça önem taşıyor. Bu bağlamda Psikoloji Ağı Akademi olarak üç gün sürecek Psikolojik İlk Yardım Eğitimi ile sizlerleyiz.  Tarih: 21, 22, 23 Mayıs – Cumartesi, Pazar, Pazartesi Saat: 20.00-23.00 Eğitim İçeriği: Modül 1: Akut Dönem…

Yas: Doğru ve Yanlış Bilinenler

Ölüm, tüm insanların kontrolü dışında gelişen, müdahale edemediğimiz en çarpıcı olaylardan biridir. Kaybın ardından yaşanan yas sürecinin acı verici etkileri olduğu gibi sağlıklı tamamlanan yas sürecinin ardından büyüme, olgunlaşma, direnç gibi kazanımlar da elde edilmektedir. Yas süreci, iç dünyamız ile gerçek dünya arasında uyum yakalamamızı sağlayan bir süreçtir.

Toplumsal Cinsiyet Dosyası: Suç

Suç insanlık tarihinin uzun süredir bir parçası olmasına rağmen fail konumunda erkekler ön plandadır. Kadınların suç işlemeyeceğine yönelik kalıp yargıların temelinde toplumsal cinsiyetin kadına atfettikleri bakım veren, destekleyen, itaat eden özellikleri etkilidir.