Émile Lacan 118 Yaşında!

Tam adı Jacques-Marie Emile Lacan olan Fransız psikanalist, 13 Nisan 1901’de Paris’de doğdu. Lacan’ın 118. doğum gününe özel Twitter’da yaptığımız paylaşımları sizler için derledik. Jacques Marie Émile Lacan 118 yıl önce bugün doğdu. #Lacan Görsel: @SHUzunlar pic.twitter.com/Sgc5YT1SmL — Psikoloji Ağı (@psikolojiagi) April 13, 2019 Kelime Şey’in ölümüdür*– J. Lacan pic.twitter.com/EJmOdK9aKo — Psikoloji Ağı (@psikolojiagi) April...

Tam adı Jacques-Marie Emile Lacan olan Fransız psikanalist, 13 Nisan 1901’de Paris’de doğdu. Lacan’ın 118. doğum gününe özel Twitter’da yaptığımız paylaşımları sizler için derledik.
“Bilinçdışı Öteki’nin söylemidir (Lacan, 1955).”

Lacan’ın Söylemler Kuramı Işığında Toplumsal Bağ ve Şiddet Üzerine


“Jacques Lacan, 1945 yılında üç mahkûmun yazgılarını değiştiren bu mantıki oyunu kuramına dâhil eder ve yine bu oyundan yola çıkarak kendi mantıki zaman diyalektiğini geliştirir.”

Jacques Lacan’ın Öğretisinin, Mantıki Zaman Diyalektiği İçerisinde, Topolojisinin Üçlü Düzeneğinden Geçerek Anlaşılması Üzerine


“Kadın bir yandan erkeğin olmadığı şey, yani cinsiyet farkı, diğer yandan erkeğin reddetmesi geren şey, yani zevk (jouissance) olarak kurgulanır.”

Ophelia: Arzu Nesnesi Olmak Ya Da Olmamak


Kitap Önerisi

İlgini çekebilir:  Sadece Birkaç Gece Bile Az Uyumanız Beyninize Zarar Veriyor

Bir yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.