Doğan Cüceloğlu

Doğan Cüceloğlu, psikolog ve akademisyendir. Kitapları ve televizyon programı ile de tanınan Cüceloğlu, ayrıca birçok konferans ve seminer ile insanlara ulaştı.

Doğan Cüceloğlu, psikolog ve akademisyendir. Yazdığı kitaplar ve televizyon programı ile de tanınan Cüceloğlu, ayrıca birçok konferans ve seminer vererek insanlara ulaştı. Psikoloji bilimi ve kavramları ile bilgi ve deneyimlerini kitaplarından bizlere pürüzsüz bir şekilde aktarmayı sürdürdü.

Doğan Cüceloğlu, Mersin’in Silifke ilçesinde, 9 Şubat 1938’de ailenin on birinci çocuğu olarak dünyaya geldi. Ortaokulu Silifke’de bitirdikten sonra lise öğrenimine Ankara ve Kırklareli’nde devam etti ve Kırklareli Lisesi’nden mezun oldu. Daha sonra ise İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümünde eğitimini sürdürdü. Bu eğitiminin ardından Cüceloğlu, ABD’ye giderek Illinois Üniversitesi’nde doktora eğitimini tamamladı. Bu esnada iletişim psikolojisi alanında çalışmalarını sürdürdü. Türkiye’ye döndükten sonra İstanbul ve Hacettepe Üniversitesi’nde akademik çalışmalarına devam etti. ABD’de ve Türkiye’de çeşitli üniversitelerde akademisyen olarak görev aldı.

Yaşadığı birtakım zorlukları yorumlayış şekli ise belki de kitap yazmaya nasıl başladığını anlamamıza yardımcı olabilir. Doğan Cüceloğlu’nun kendi sitesindeki “yaşam yolculuğu” kısmında “Yaşadığım acılar her şeyi bilmediğimi, öğrenmem gereken çok şey olduğunu gösterdi ve yalnız bilgi yönünden değil, insan olarak gelişmem gerektiğine ikna oldum. Kendimi geliştirme süreci içinde kitap yazmaya başladım; ilk kitabım İnsan İnsana bu sürecin ilk ürünüdür. Gelişim süreci içinde kazandıklarımı kitaplar yoluyla paylaşmaya devam ediyorum .” cümleleri yer alıyor (Cüceloğlu t.y.). Kendi ifadesiyle “insan olarak gelişim sürecine” ve bilgeliğine kitapları aracılığıyla bir çok insan eşlik etti. İçimizdeki Çocuk, Savaşçı, Var Mısın? ve daha başka birçok kitabı kitleler tarafından oldukça ilgi gördü.

Doğan Cüceloğlu, 16 Şubat 2021’de 83 yaşında bu dünyadan ayrıldı. Kitaplarıyla, düşünce ve sözleriyle var olmaya ve insanlara ışık olmaya ise hala devam ediyor.

Alıntılar

“Çocuğa olan sevginin ve değerin açık seçik ifadelerinden biri de, onu dikkatle ve ilgiyle dinleyebilmektir.” – İçimizdeki Çocuk (Cüceloğlu, 2014, s.99).

İlgini çekebilir:  Ah Sindrella, Beyaz Atlı Prensin Gelmeyecek!

“İlişkiler bir bahçeye benzer. Bahçemiz çok iyi ve bakımlı, güzel çiçekler açıyor diye ihmal edemeyiz. İhmal edersek bir süre sonra otlar bitmeye başlar. Diğer yandan bahçemizi otlar bürümüş olsa bile, o otları temizleyecek gücümüz vardır ve onları temizledikten sonra istediğimiz gibi güzel bir bahçe oluşturabiliriz.” – İçimizdeki Biz (Cüceloğlu, 2014, s. 230).

“Bir sürü kitap okuyoruz ama okuduklarımızın hepsi aklımızda kalmıyor, o hâlde niye okuyoruz? Çünkü bir kitap, bir roman, bir şiir okuduktan sonra okuduklarımız aklımızda kalmasa bile asla aynı insan olmayız.” -Var Mısın? (Cüceloğlu, 2021, s. 276).

Kaynakça

Cüceloğlu, D. (2014). İçimizdeki biz. Remzi Kitabevi.

Cüceloğlu, D. (2014). İçimizdeki çocuk. Remzi Kitabevi.

Cüceloğlu, D. (t.y.). Yaşam Yolculuğu. Doğan Cüceloğlu. http://www.dogancuceloglu.net/yasam-yolculugu.

Cüceloğlu, D. (2021). Var mısın?. Kronik Kitap.

*Bu yazı Psikoloji Ağı editörlerinden İlayda Çalışkan tarafından Psikoloji Ağı Yayın İlkelerine göre düzenlemiştir.


Psikolojinin her alanında üretmeyi çok seviyorum. Hacettepe Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun olduktan sonra Psikoteknik Merkezi ve Özel Eğitim Merkezinde çalışma imkanı buldum. Bu dönemde Çukurova Üniversitesi'nde Bağımlılık Ana Bilim Dalı'nda yüksek lisans eğitimime başladım ve hala devam ediyorum. Gönüllü olarak Psikoloji Ağı'nda içerik yazarlığı, editörlük ve içerik ekibi sorumluluğu görevlerinde yer aldım. UCİM Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği gönüllüsü olarak da alanımla ilgili bilgilendirici sosyal medya içerikleri hazırladım. Dizi ve film izlemeyi, yazmayı, okumayı ve karalamalar yapmayı çok seviyorum.

Bir yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir