Bilişsel Beceri Eğitimi Projesinin 2. Yılı

Muzaffer Akpınar Vakfı tarafından geçen yıl başlatılan Bilişsel Beceri Eğitimi Projesi, öğrencilerin akademik başarılarını arttırmak amacıyla bilişsel egzersizlerin yapıldığı bir sosyal sorumluluk projesidir. Geçtiğimiz günlerde Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği’nde projenin gönüllüleri ve çalışanları düzenlenen kahvaltı etkinliğinde buluştu ve projenin ikinci yılını kutladı. Kahvaltıda gönüllülere katılım belgesi ve yapılan çekiliş ile çeşitli hediyeler verildi. Bilişsel Beceri...


Muzaffer Akpınar Vakfı tarafından geçen yıl başlatılan Bilişsel Beceri Eğitimi Projesi, öğrencilerin akademik başarılarını arttırmak amacıyla bilişsel egzersizlerin yapıldığı bir sosyal sorumluluk projesidir.

Geçtiğimiz günlerde Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği’nde projenin gönüllüleri ve çalışanları düzenlenen kahvaltı etkinliğinde buluştu ve projenin ikinci yılını kutladı. Kahvaltıda gönüllülere katılım belgesi ve yapılan çekiliş ile çeşitli hediyeler verildi.

Kahvaltıdan bir kare

Bilişsel Beceri Eğitimi Nedir?

Çocuklar çevreleriyle girdikleri her tür etkileşimden fiziksel, bilişsel, ve duygusal olarak, olumlu ya da olumsuz şekilde etkilenirler. Bu nedenle, bir öğrencinin akademik başarısı hem öğrenmeyi destekleyen becerilerinin gelişim seviyesi hem de duygu durumu ile doğrudan ilişkilidir. Örneğin, müzik aleti çalmayı öğrenen bir çocuğun ince motor kasları, ritim ve odaklanma becerileri gelişir, konsantrasyon süresi uzar, kendini mutlu hisseder, özgüveni artar. Buna karşılık, ailesinden yeterli ilgi göremeyen bir çocuk içe kapanır, derslerine odaklanamaz, ödev yapmamaya ve derslere katılmamaya başlar; ve böylece bilişsel, duygusal ve sosyal açıdan yaşıtlarının gerisinde kalır.

Öğrencinin akademik performansını belirleyen, dinleme, algılama, konuşma, okuma yazma, akıl yürütme ve iletişim becerilerinin gelişimindeki en önemli faktörler dikkat, hafıza, konsantrasyon ve işlemleme hızıdır. Bunlardan biri ya da birkaçı zayıf ise öğrenci okulda ya gereğinden fazla efor sarfetmek zorunda kalır, ya da başarısız olur.

Bilişsel Beceri Eğitimi, beyni yoğun bilişsel egzersizlerle uyararak var olan sinir bağlarını güçlendirir, ve yeni bağlar oluşmasını sağlar. Böylece öğrencinin dikkat, hafıza, konsantrasyon ve işlemleme hızı artar. Egzersizler öğrencinin bireysel ihtiyacına göre, kişiye özel düzenlenir, giderek ve küçük adımlarda zorlaştırılır, hızlı ve yoğun seanslarda birebir uygulanır.

Kahvaltıdan bir kare

Bilişsel Beceri Eğitimi Projesi Nedir?

Bilişsel Beceri Eğitimi bir sosyal sorumluluk projesidir. Muzaffer Akpınar Vakfı ve Sarıyer İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün işbirliği ile yürütülmektedir.

İlgini çekebilir:  Psikoloji Uzman Ağı WhatsApp Yayını

Bilişsel Beceri Eğitimi Nasıl Uygulanır?

Psikoloji ve PDR bölümlerinin lisans 3. ve 4. sınıf, ya da yüksek lisans öğrencileri tarafından gönüllü olarak uygulanır. Uzman Psikolog Defne Aruoba Akpınar gönüllülere üç gün süren teorik ve pratik eğitim verir. Uygulamalar seçilen okullarda Bilişsel Beceri Eğitimi için Muzaffer Akpınar Vakfı’nın hazırlamış olduğu eğitim odasında gerçekleşir. Her eğitmen bir çocukla birebir çalışır, ve en az 12 olmak şartı ile, öğrencinin ihtiyacına göre belirlenen sayıda seans uygular. Öntest ve sontest ile eğitimin etkinliği değerlendirilir.

Bilişsel Beceri Eğitimi Projesinde siz de gönüllü olarak destekte bulunabilirsiniz.
Ayrıntılı bilgi için;
www.bilisselbeceri.com/
info@bilisselbeceri.com
www.facebook.com/bilisselbeceri
www.instagram.com/bilisselbeceri/

 

Bir yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir