Bilinenin Aksine, İnsan Zekası Daha Az Nöron Bağlantısıyla İlişkili

“Bu zamana kadarki varsayımlar daha büyük beyinlerin daha fazla nöron içerdiği ve bu nedenle daha çok bilişimsel güce sahip olduğu yönündeydi.” -Erhan Genç Fotoğraf: Erkan Genç ve diğerleri/ Nature Communications Yapılan yeni araştırma serebral kortekste bulunan düşük sayıda ve yoğunluktaki nöron bağlantılarının ve dendritlerin yüksek zeka ile bağlantılı olduğunu göstermektedir. Almanya’da bulunan sinirbilimciler, araştırma dahilinde...

“Bu zamana kadarki varsayımlar daha büyük beyinlerin daha fazla nöron içerdiği ve bu nedenle daha çok bilişimsel güce sahip olduğu yönündeydi.”
-Erhan Genç


Fotoğraf: Erkan Genç ve diğerleri/ Nature Communications

Yapılan yeni araştırma serebral kortekste bulunan düşük sayıda ve yoğunluktaki nöron bağlantılarının ve dendritlerin yüksek zeka ile bağlantılı olduğunu göstermektedir.

Almanya’da bulunan sinirbilimciler, araştırma dahilinde kadın ve erkeklerden oluşan 259 kişiye IQ testi vererek beyinlerini görüntüledi. Yapılan testler, katılımcıların zekasını ölçerken, nöronların (beyin hücrelerinin) uzantılarının yönelim dağılmaları ve yoğunluk görüntülemeleri de katılımcıların beynindeki dendrit sayısını (veya nöronsal bağlantılarını) ortaya çıkardı.

Araştırma, katılımcıların serebral korteksindeki dendrit sayısıyla zekaları arasında güçlü bir korelasyon olduğunu ortaya koydu. Buna göre, en zeki katılımcıların serebral korteksinde daha az sinirsel bağlantı olduğu görüldü.

Araştırmacılar bu korelasyonu sonradan yapılan ve 500 kişinin IQ puanının ve beyin görüntülerinin bulunduğu Human Connectome Projesi’nden alınan bilgilerin kullanıldığı bir anket ile onayladı.

Ruhr-University Bochum’da araştırmacı olan Erhan Genç, haber bültenlerine verdiği ifadede şöyle söyledi: “Bu zamana kadarki varsayımlar daha büyük beyinlerin daha fazla nöron içerdiği ve bu nedenle daha çok bilişimsel güce sahip olduğu yönündeydi.

Fakat daha önce yapılan araştırmalar, test yapıldığı esnada en zeki insanların, daha az zeki olan insanlara nazaran daha az sinirsel aktivitesinin olduğunu gösteriyordu.

Erhan Genç’e göre zeki insanların beyinleri cılız fakat verimli nöron bağlantılarına sahip. Bu nedenle zeki insanların beyinleri, düşük nöron aktivitesi esnasında daha yüksek zihinsel performansa sahip.

Şunu belirtmek gerekiyor ki, Nature Communications adlı dergide yayınlanan bulgular, beynin mikroyapısal seviyesindeki nispeten az olan farklılıkların, işlevsellik ve performans açısından önemli farklılıkları açıkladığı son bulgular.

Daha önce yapılan çalışmalar ise dendritlerin uzunluğu ve insülasyonu ile bireyin bilişsel yetenekleri arasındaki ilişkiyi ortaya koymuştu.

İlgini çekebilir:  Erasmus: Başvuru ve Yolculuktan Önceki Süreç

*Eğer isterseniz, Erhan Genç ve diğerleri tarafından yayınlanan makalenin orijinal versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.

*Bu yazı, www.upi.com sitesindeki bu yazıdan Türkçe’ye uyarlanmıştır.

 


1996 İstanbul doğumlu. International University of Sarajevo'da psikoloji öğrencisi. Nörobilim, nöropsikoloji ve yapay zekaya meraklı. Nörobilim alanına yoğunlaşmayı hedefliyor.

Bir yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir