Benden Bu Kadar (As Good As It Gets) (Film Önerisi)

1998 yılında vizyona giren Amerikan yapımı Benden Bu Kadar (As Good As It Gets); romantik türde yer almanın yanı sıra dram niteliği taşıyan bir film. Başrollerinde yer alan  Jack Nicholson’a (Melvin Udall) En İyi Erkek Oyuncu, Helen Hunt’a (Carol Connelly) ise En İyi Kadın Oyuncu Akademi Ödülü’nü kazandırmıştır. Ana karakter Melvin Udall; obsesif kompulsif bozukluk...

1998 yılında vizyona giren Amerikan yapımı Benden Bu Kadar (As Good As It Gets); romantik türde yer almanın yanı sıra dram niteliği taşıyan bir film. Başrollerinde yer alan  Jack Nicholson’a (Melvin Udall) En İyi Erkek Oyuncu, Helen Hunt’a (Carol Connelly) ise En İyi Kadın Oyuncu Akademi Ödülü’nü kazandırmıştır.

Ana karakter Melvin Udall; obsesif kompulsif bozukluk tanısı almış başarılı bir yazardır ve film Udall’in takıntıları üzerine şekillenmektedir. Udall aynı zamanda; asosyal, huysuz, evden çıkmayı pek tercih etmeyen bir karakterdir. Homofobik olan Udall’in gay bir komşusu vardır ve tartışma sahneleri de film boyunca ekrana sık sık yansımaktadır. Udall bir gün Carol’ın da katıldığı bir yolculuğu çıkar ve hayatındaki değişimler başlar. Ben de tam olarak bu değişim sürecini izlemenizi istediğim için filmi sizlere öneriyorum. Udall’den biraz daha bahsetmek gerekirse hayvanlardan, Yahudilerden nefret eden, sokak çizgilerin basmamaya gayret eden, kapıyı belirli sayılarda kilitleyen, kullandığı sabunu bir daha kullanmayan bir karakter. İşin özü değişimi kadar hayatını zorlaştıran davranışlarını izlemek de keyif veriyor. Şiddetle tavsiye edemem belki ama ivedilikle izlemeniz gerektiğine inanıyorum. İyi seyirler.

Vizyon tarihi: 20 Mart 1998 (2s 18dk)
Yönetmen: James L. Brooks
Oyuncular: Jack Nicholson, Helen Hunt, Greg Kinnear devamı
Tür: Romantik, Dramatik komedi
Ülke: ABD

*Bu yazı Psikoloji Ağı editörleri tarafından Psikoloji Ağı Yayın İlkelerine göre düzenlemiştir.

İlgini çekebilir:  Jung Arketipleri ile Tarkan: Gümüş Eyer

Bir yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir