ASDEP Hakkında Merak Edilenler

İstanbul’da ASDE (Aile Sosyal Destek Eğitim) projesinde 2. yılına girmiş bir psikolog olarak ASDEP hakkında en çok merak edilenleri cevaplamaya çalışacağım. ASDEP Nedir ve ASDEP’de Psikolog Ne İş Yapar? ASDEP, Aile Sosyal Destek Eğitim Projesi demektir. ASDEP personeli daha çok sosyal hizmet merkezlerinde kurum müdürünün uygun göreceği her pozisyonda çalışabiliyor. Amacı; talep odaklı olan sosyal hizmeti...

İstanbul’da ASDE (Aile Sosyal Destek Eğitim) projesinde 2. yılına girmiş bir psikolog olarak ASDEP hakkında en çok merak edilenleri cevaplamaya çalışacağım.

ASDEP Nedir ve ASDEP’de Psikolog Ne İş Yapar?

ASDEP, Aile Sosyal Destek Eğitim Projesi demektir. ASDEP personeli daha çok sosyal hizmet merkezlerinde kurum müdürünün uygun göreceği her pozisyonda çalışabiliyor. Amacı; talep odaklı olan sosyal hizmeti arz odaklı bir hizmet haline getirmektir. Ayrıca vatandaşı, sosyal hizmet modelleri hakkında bilgilendirmek ve koşulları sağlayan bireyleri bu hizmetlerden faydalandırmaktır.

İşe Giriş

Psikolog adayları KPSS puan sıralamasına göre mülakata çağrılıyor, toplamda alınacak kişi sayısının 5 katı kadar kişi mülakata çağrılır. Her il, genelde farklı tarihlerde kendi sıralamasını ve mülakatını yapıyor. Küçük ve nüfus yoğunluğunun az olduğu illerde çalışmanın daha rahat olduğu söyleniyor, büyük illerde ve İstanbul’da çalışmak daha yoğun ve zor olabiliyor.

İşe Başlama

Mülakattan uzun bir süre sonra yedek ve asil liste açıklanıyor. Asiller, başvurduğu ilin Sosyal Hizmet merkezlerine 5 tercih veriyor. Yedekler sırasını bekliyor ve sıra geldikçe çağrılıyorlar. Daha sonra çalışacağın yer belli oluyor. Çalışma saatleri hafta içi 8:00-17.30 (haftalık 45 saat) maaş ise koşula göre değişmekle birlikte genelde  ₺3400 civarındadır.

Psikologlar Ne İş Yapar? Çalışma Şartları Nasıldır?

Daha çok meslek elmanı ve sosyal çalışmacı olarak çalışılıyoruz. ASDEP, mesleki açıdan çok zengin olabilecek vaka potansiyelinin yüksek olduğu kurumlardır. Toplumdaki dezavantajlı gruplarla çalışır. Bu yüzden iş yükünün yoğun olduğu sosyal hizmet merkezlerinde uzun süre çalışmak, psikolog için yorucu olabiliyor. Çalıştığı gruplar; engelliler, yaşlılar, kadınlar ve çocuklardır. Çalıştığı birime, yere ve kurum müdürünün inisiyatifine göre değişiyor. Daha çok KİOÇ (Korunma İhtiyacı Olan Çocuk) , Danışmanlık- Eğitim birimi, SED (Sosyal Ekonomik Destek) birimi, Kurum Bakımı-Huzurevi ya da Engelli Evde Bakım birimlerinde çalışabiliyor.

İlgini çekebilir:  Ufak Şeyleri Dert Etmeyin

Psikolog gerek görüldüğü takdirde her yerde çalışabilir, genelde kurum müdürünün inisiyatifi ve çalışan personel popülasyonuna bağlıdır.

Sözleşmede yazan her şeyi yapmakla yükümlüyüz ve sözleşmenin son maddesi; “kurum müdürünün uygun göreceği iş ve işlemleri yapmakla yükümlüdür” maddesidir.

Çok fazla branş ayrımı olmayabiliyor, herkes meslek elemanı olarak çalıştırılabiliyor. Bulunduğunuz ilçedeki çocuk böro amirliginde 18 yaşından küçük biri ifade verecekse onunla görüşülmesi için psikologdan nadir de olsa yardım talep edilebiliyor. ASDEP’de yoğun ilerde çalışanlar, ağırlık meslek elemanlığı olmak üzere projeyi ve meslek elemanlığını bir arada götürmektedir.

ASDEP’de Psikologların Statüsü Nedir?

Psikologlar ASDEP’de 4d sürekli işçi kadrosunda bulunmaktadır.

*Bu yazı Psikoloji Ağı editörleri tarafından Psikoloji Ağı Yayın İlkelerine göre düzenlemiştir.

Bir yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.