Klinik Psikoloji Yüksek Lisans: Bilim Sınavları ve Mülakatları | 2019

Merhaba! Hepinizin bildiği gibi, Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Programları (bkz: Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Programları ve Koşulları | 2019) popülerliğini her geçen yıl koruyor. Ben de bu sene psikoloji lisansımı bitirip, birkaç üniversitenin klinik psikoloji yüksek lisans programına başvuru yapma şansı elde ettim. Deneyimlerimi, seneye veya dönem içinde başvuru yapacaklara faydalı olması düşüncesiyle paylaşmak istiyorum. Ayrıca geçen yıl başka bir meslektaşımın hazırladığı, benim sınavına girmediğim üniversitelerinde olduğu Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Bilim Sınavı ve Mülakatlar yazısına bakmanızı öneririm.


Medipol Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Bilim Sınavı ve Mülakatı

Medipol Üniversitesi, kabul alanları belirmede 3 aşama uyguluyor. Öncelikle, ALES, YÖKDİL/YDS, GNO, Niyet mektubu vb. gibi belirleyiciler ile online olarak başvuru yapıyorsunuz. Sonrasında bilim sınavına çağrılacak kişilerin listesi yayınlanıyor. Özellikle, niyet mektubunuzu çok özenli yazmanızı tavsiye ederim.

Bilim sınavı, test ve klasik olmak üzere iki aşamadan oluşuyordu. Daha çok Araştırma Yöntemleri ağırlıklı bir sınavdı. Bu bağlamda, özellikle ”Hangi araştırmada hangi test (örn: ind. t test, anova) kullanılır?‘ sorularına hazırlıklı olmak gerekiyor. Klinik psikoloji sorularında daha çok davranışsal ekol ağır basarken, bilişsel yaklaşım ve psikodinamik yönelimli soruları da görmek mümkün oldu. Özellikle verilen vakada var olan psikopatolojiyi çok net ayırabilmenizi isteyen sorular da yer alıyordu.

Mülakatına girmeden önce, gelecekte çalışmak istediğiniz alanı ve yapmak istediğiniz çalışmayı belirlemek, en azından zihnininizde taslağını oluşturmak faydalı olacaktır.


Okan Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Bilim Sınavı ve Mülakatı

Bilim sınavı test ve klasik olmak üzere iki aşamadan oluşuyordu. Bilim sınavının daha çok psikopatoloji, anormal psikoloji ağırlıklı olduğunu söyleyebilirim. Onun dışında ”Psikolojiye Giriş” dersi bilgilerinizi dönüp tazelemeniz gerekebilir. Bağımlılık psikolojisi içeren birkaç soru olduğunu da hatırlamaktayım. Mülakatında bu sene psikodrama yöntemi kullanıldı ve 12 kişilik gruplar ile gerçekleşti.


Gedik Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Bilim Sınavı ve Mülakatı

Bilim sınavı yalnızca klasik sorular içeriyordu. Klasik soruların birkaçı hayal gücünüzden faydalanabileceğiniz sorular iken; diğerleri verilen vakayı DSM-5 üzerinden tanımlamanızı, ayırıcı tanıyı net bir şekilde ifade etmenizi isteyen sorulardı. Mülakata girmeden önce, akademik kadronun ekollerini araştırmak, çalışmalarını incelemek fayda sağlayacaktır.


Aydın Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Mülakatı

İstanbul Aydın Üniversitesi, bu sene ilk defa Klinik Psikoloji programını açtı. Bilim sınavı yapılmadı, yalnızca mülakat gerçekleşti. Diğer okullardan farklı olarak, sözlü mülakatta doğrudan bilgi soruldu. Yani, mülakata gitmeden önce klinik psikoloji ve anormal psikoloji kitaplarınızı karıştırarak biraz çalışmanız faydalı olacaktır.

Okuduğunuz için teşekkürler! 🙂 Umarım yardımcı olabilmişimdir, her şeyin gönlünüzce olması dileğiyle! 🙂

*Bu yazı Psikoloji Ağı editörleri tarafından Psikoloji Ağı Yayın İlkelerine göre düzenlemiştir.

Bir yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir